Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Seyahat Acentası Muhasebe Kayıtları Hakkına ;

Kıdemli Üye

Seyahat Acentası Muhasebe Kayıtları Hakkına ;

Yurt içi ve yurt dışı uçak bileti satan seyahat acentası olan firmamızın kayıtları nasıl olmalıdır.
    yurtdışı biletleri ve alan vergilerini hangi hesaplarda takip etmeliyim.
    bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum.Teşekkürler

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın boran meslektaşım,alan vergisi KDVK/24-b maddesine göre KDV matrahına dahildir ama yurt dışı biletlerinde tabi bu istisnadır,kayıt kısmı ise alan vergisinde ve gene diğer toplam rakamında KDV hariç rakamında toplamı 760,770 veya durumuna göre diğer 7 li hesaplara kayıt edilmesi lazım gider veya maliyet olarak kayıt edilmelidir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Kıdemli Üye
    Nereden
    Şişli/İST.
    Sayın boran4242

Sy Hadisat üstadımız yanlış yazdı sanırım, alan vergisinin kdv ile bir ilişiği yoktur.
    alan vergisi ve bilet bedelini 7 li hesaplarda ayrı ayrı izlemeniz yararınıza olur. (programınıza göre otomatik kdv hesaplamasını vs yapabilirsiniz ayrıca iade olan uçak biletinde kimi şirketler alan vergisini iade etmez)
    yine bu yurtiçi biletlerin satışlarında da alan vergisini ayrı bir hesapta izleyebilirsiniz.(programınızda kolaylık sağlar KDV ayrımında)
    yurtdışı biletlerinde direk 7 li hesap planına kayıt yapabilirsiniz. satarkende direk kdv siz çıkışını yapabilirsiniz. (bunlara konan komisyon bedelleride kdv ye tabi değildir)

Biletleme ile ilgili ilk başlangıçta bayağı bir yorulursunuz(nette düzgün bir metin, örnek bir şey bulamamıştım şahsen), şirket hizmet sağlayıcısı olacağı için 740 da takip edebilirsiniz. (konaklaması, biletleri, vizesi, sigortası vs)
    Teyzesi defterdar olan faytonla damda dolaşır.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın joker KDVK.13/b maddesi kapsamında bu alan hizmeti(vergisi)neyse KDV ye tabi değildir deniliyor ama tam açık ve net bir ifadede mali idareden bir bilgi yok ve karışık bir mevzu ama kanunun 24.maddesine göre bana göre var bu alan vergisinede KDV matrahına dahil olmalıdır ve eğer mali idarenin bu kapsamda yetkisi dahilinde tebliğ veya genelgesi yoksa kanuna göre bu vergide matraha dahil edilmelidir veya ismi alan vergisi olmamalıdır,şimdi bu kapsamda ben kanuna bakarım ve belgenin içindekine ve kullanılan tabire bakarım ve ona göre işlem yaparım,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Şişli/İST.
    Sy hadisat alan içerisinde verilen hizmetler olabilir mi ?
    yoksa dediğim gibi bugün hangi kurumdan yurtiçi uçuş bileti (thy, borajet, acente) alırsanız alın matraha bu vergiyi ilave edilmiyor.
    Yoğun bir dönem fırsat bulup bakmak isterdim, konu hakkında bir paylaşımınız olursa sevinirim üstadım.(hazıra konmak değil amacım kusura bakmayın)
    teşk.
    iyi çalışmalar.

Kıdemli Üye
    yurdışı satışları 601 hesapda değerlendirmek lazım ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    Şişli/İST.
    Sy boran, siz hizmeti yurtiçinde teslim ediyorsunuz..
    600 000 olarak kayda alırsınız. bu satışlar da kdv beyanın arka sayfasında uluslararası taşımacılık olarak tam ististanalarda beyan edeceksiniz.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar bende malesef bu biletleri çalıştığım şirkette muhasebedeki arkadaşlara sizin dediğiniz şekilde işlettirdim mecburen çünkü YMM sultası yüzünden ama ben önce kanuna bakarım eldeki belgenin içindeki bilgiye bakarım bu bilgidede vergi diyorsa bunada hiç kimse itiraz etmiyorsa o zaman KDVK.13/b'ye girermi veya KDVK.24/b'yemi girermi kısmında tabiki 24/b derim çünkü kanun açıkça vergiyide burda matraha dahil ediyor eğer kendi özel kanununda buna muhalif bir şey yoksa o zaman bu vergide matraha dahil olur diyor,kolay gelsin.

Kıdemli Üye
    Kusura bakmayın ama kafam karıştı alan vergisi matraha dahil oluyormu olmuyormu

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sadece komisyon geliri elde diliyorsa bu hizmetle ilgili giderlerin 740 hesapta izlenmesi gerekir. Eğer bilet alıp bilet satıyorsa alınan bilet bedelleri 153 hesapta izlenmesi gerekir.