Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kgk sınavı

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

kgk sınavı

arrkadaşlar ben stajerim kgk sınavına başvurdum 2 yıl içinde 4 ders verilmesi gerekiyormuş. bunun yanında mali müşavirlik gibi staj yapma zorunluluğu bulunmuyor öyle değilmi. zaten hali hazırda çalışıyorum bir şirkette muhasebe sorumlusu olarak. 2 yıl içinde 4 dersi verince yeterliliği de verdikten sonra başvuracağım kgk ya sanırım. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Merhaba,
    Şuan mali müşavir olupta başvuran kişiler 4 dersten giriyor,staj zorunluluğu var.Ayrıca mali müşavir olanlara staj zorunluluğu 3 yıldan 2 yıla düşüyor.Denetim yapan firma ve denetim yanında çalışıyor isen, staj yapmadan bu süreleri staj yapmış gibi gösterebiliyorsun.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Cemil KOÇUK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Şuan mali müşavir olupta başvuran kişiler 4 dersten giriyor,staj zorunluluğu var.Ayrıca mali müşavir olanlara staj zorunluluğu 3 yıldan 2 yıla düşüyor.Denetim yapan firma ve denetim yanında çalışıyor isen, staj yapmadan bu süreleri staj yapmış gibi gösterebiliyorsun.
    cemil bey teşekkür ederim şuan şoktayım. böyle birsey söylememişlerdi.

ben bir şirkette Yeminli Mali Müşavir gözetiminde staj görüyorum. 2 yıl oldu 1 yıl kaldı. sınavları 2 yıl içinde veririm bağımsız denetçilik belgesi alırım diye düşünüyordum. ben bu mali müşavirlik stajını saydıramayacakmıyım. belgeyi alınca kendi ofisimi açmayı veya bir şirkete bağımlı çalışmayı düşünüyorum boşuna mı girdim sınava?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    https://www.kgk.gov.tr/content_detai...cevaplari.html

2. soru ve cevap ? ben 4 sınavı verince bağımsız denetim belgesi için başvurabilecekmiyim ?

Siz gene doğru yoldasınız. Diyelim ki 4 dersten sınava girdiniz ve kazandınız. Daha sonra yeterlilik sınavlarına girip mali müşavir olduğunuzda, bu sefer kgk denetçi olmaya başvuruyorsunuz. Yeminli yanında yaptığınız staj aynı zamanda kgk stajından sayılabilir diye bir durum var şuanda.En azından ben öyle biliyorum, bu durumu kgk den bilgi alabilirsiniz.
    Özetlersek;

- Bağımsız denetim sınavı 4 ders girip,kazanıyorsunuz.
    - Yeterlilik sınavlarını verip,ruhsatı alıyorsunuz.
    - Kgk,denetçi olmak için müracaat ediyorsunuz.
    - Yeminli yanındaki çalışmalarınızı, ume (uygulamalı meslek eğitimi) gösterip, stajınıza saydırıyorsunuz.
    - Bağımsız denetçi belgesini alıyorsunuz.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Cemil KOÇUK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz gene doğru yoldasınız. Diyelim ki 4 dersten sınava girdiniz ve kazandınız. Daha sonra yeterlilik sınavlarına girip mali müşavir olduğunuzda, bu sefer kgk denetçi olmaya başvuruyorsunuz. Yeminli yanında yaptığınız staj aynı zamanda kgk stajından sayılabilir diye bir durum var şuanda.En azından ben öyle biliyorum, bu durumu kgk den bilgi alabilirsiniz.
    Özetlersek;

- Bağımsız denetim sınavı 4 ders girip,kazanıyorsunuz.
    - Yeterlilik sınavlarını verip,ruhsatı alıyorsunuz.
    - Kgk,denetçi olmak için müracaat ediyorsunuz.
    - Yeminli yanındaki çalışmalarınızı, ume (uygulamalı meslek eğitimi) gösterip, stajınıza saydırıyorsunuz.
    - Bağımsız denetçi belgesini alıyorsunuz.
    ben ymm yanında çalışmıyorum Yeminli Mali Müşavir çalıştığım şirketin sözleşmesi var bağımsız denetim ve kdv iade yapıyor. ben onun gözetiminde şirkette staj görüyorum. gönderdiğim linkte 2. soru cevabını veriyor sanırım kurumda ilgiliye ulaşamıyorum ki.