Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 32 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Meslek mensubuna borcu varken, defteri kabul etmenin suç olduğunu biliyor muyuz?

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Meslek mensubuna borcu varken, defteri kabul etmenin suç olduğunu biliyor muyuz?

21 Kasım 2007 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 26707
    YÖNETMELİK
    Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
    SERBEST MUHASEBECİLİK, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK MESLEKLERİNE İLİŞKİN HAKSIZ REKABET VE REKLAM YASAĞI YÖNETMELİĞİ
    BİRİNCİ KISIM

MADDE 7 – (1) Meslek mensupları, mesleki dayanışma sorumluluğunun bilincinde olarak, ücret ve mali nitelikteki uygulamalarda haksız rekabete neden olacak eylem ve davranışlarda bulunamazlar. Aşağıda sayılı haller özellikle haksız rekabet teşkil eder:
    c) Bir meslek mensubuna olan ücret borcunu ödememiş iş sahibine hizmet vermek.

Yönetmeliğe uymamaktan dolayı KINAMA cezası uygulanır.

Siz yorumlayınız...
    Konu Mustafa Gülşen tarafından (03.Ocak.2014 Saat 22:07 ) değiştirilmiştir.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Mükellef verdim dese kimse birşey yapamaz. Sende almadım dersin. Mahkeme mahkeme uğraşırsın. Bu kadar iş yükünden kimsede mahkeme mahkeme dolaşmak başını ağrıtmak istemez.
    Bu mesleğin itibari ve değeri kalmamış.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Aslında bu maddeleri paylaşmamın nedeni, ANTALYA Odamız YK da konuştuğumuz bir uygulama programının parçası olmaları. Ete kemiğe bürünsün ömrümüzde yeterse paylaşacağım.

Sn Karce'ye cevaben ise; devir teslim tutanağına, devreden meslek mensubu olarak ben alacağımı yazsam, müşteride defterlerini alırken bu tutanağı imzalasa ve devralan meslek mensubu da bu alacağı görse yeterli olur sanırım. Bu arada bu borcun tahsili Oda garantisi altında olacak. Eğer Ödenmez ise devralan meslek mensubu bu defteri bırakacak. https://www.youtube.com/watch?v=d7wI14i0jXs izleyiniz.
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    bu yıl içinde bir mükellef defterini almaya istediğinde devir teslim tutanağına alacaklı olduğumuz tutarı ve bu tutar karşılığı aldığımız senet bilgisini yazdığımız halde ve bu şekilde yeni meslek mensubu defteri kabul ettiği halde,defter yeni meslek mensubuna geçtikten sonra senet ödenme tarihinden önce bizi mükellef odaya şikayet etti neden şikayet ediyor böyle bir borcum yok diye, oda yazı ile savunma istedi ve tüm yukarıda belirttiğim evrakları verdiğimizde oda haklı olduğumuzu beyan etti ve mükellef hakkında yanlış-yalan beyan olarak işlem olarak ele aldı, mükellefe borcunu ödemesi yönünde bilgi verildi takibat v.s. ancak hala daha ödenmedi, teori ile uygulama tutmuyor....

Müdavim Üye
    Sevgili Yıl, odamızın yapacağı işlem çok kolay. Sitesinde bir bölüm açarak burayı şifreleyecek. Meslek mensupları şifresi ile giriş yapabilecek. borcu olan kişiler mükellefler gözükecek ve kimse borcundan ötürü bu defteri tutmayacak. İşlem basit yapacak irade yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    sayın karce; aynen dediklerinize katılıyorum.

Yeni Üye
    Alıntı yıl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu yıl içinde bir mükellef defterini almaya istediğinde devir teslim tutanağına alacaklı olduğumuz tutarı ve bu tutar karşılığı aldığımız senet bilgisini yazdığımız halde ve bu şekilde yeni meslek mensubu defteri kabul ettiği halde,defter yeni meslek mensubuna geçtikten sonra senet ödenme tarihinden önce bizi mükellef odaya şikayet etti neden şikayet ediyor böyle bir borcum yok diye, oda yazı ile savunma istedi ve tüm yukarıda belirttiğim evrakları verdiğimizde oda haklı olduğumuzu beyan etti ve mükellef hakkında yanlış-yalan beyan olarak işlem olarak ele aldı, mükellefe borcunu ödemesi yönünde bilgi verildi takibat v.s. ancak hala daha ödenmedi, teori ile uygulama tutmuyor....

oda yazı ile savunma istedi ve tüm yukarıda belirttiğim evrakları verdiğimizde oda haklı olduğumuzu beyan etti ve mükellef hakkında yanlış-yalan beyan olarak işlem olarak ele aldı, mükellefe borcunu ödemesi yönünde bilgi verildi takibat v.s..??
    GuL

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Senet bir ödeme aracı biçimidir. Ancak bu ödeme aracını kabul etmemek gibi de bir tercihiniz vardı.

Örnek bir olay paylaşayım; Antalya SMMM Odası olarak meslektaşlarımıza aşağıdaki levhaları gönderdik. Alacağım olan bir defter, başka bir meslektaşa gitti. Senet bile almadım. Alan meslek mensubuna müşterinin şu tarihlerde bu parayı ödeyeceğini taahhüt ettiğini ödemez ise defteri bırakmasını istedim. Meslektaşımızla karşılıklı anlaştık. Müşteri ilk taahhüdünü yerine getirdi. Fakat 2. taahhüdünü yerine getirmedi. Meslektaşı bilgilendirip defteri bırakmasını istedim. Umarım bırakmıştır. Eylül KDV beyan dönemi geçince kontrol edeceğim ve bu firmaya ihtar gönderip Odada ismini yayımlatacağım.

------------------

Müdavim Üye
    Elbetteki buraya tartışma açmak için yazmıyorum. Yıl arkadaşımızın dediği gibi işlem doğru. Fakat ortada sonuç yok teori yok. Antalya S.M.M.M.O kendince iyi niyetli olarak birşeyler yapmak istemiş. Takdir ediyorum saygı gösteriyorum.
    Şimdi ben Antalya odamıza soruyorum. Ben muhasebe ücretimi alamadım. İşlemlerini yapmadım. Beyannameleri göndermedim. Mükellef diğer muhasebeciye gidiyor. ve beni mağdur etti diyerek muhasebe ücretini hiç ödemiyor. Diğer meslektaşımız ise, muhasebe borcunu ödemezse başka türlü tahsil ediyor. Yani iyi niyetli meslektaşlarımızın olduğu yerde bu işlemler yürür. Fakat biz gibi ufak tefek yerlerde muhasebecilik yapan yerlerde bu iş maalesef yürümüyor.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Slm,
    1- "muhasebe borcunu ödemezse başka türlü tahsil ediyor." bunu anlamadım. Zaten devralanın tahsilat sorunu, devredenin sorunu da değil.
    2- Meslek yasalarımız yerin büyüklüğü küçüklüğüne bakmaz. Sözleşmeniz sağlamsa, ihtarınızı da çektiyseniz, bir yazı ekinde bunu odanıza bildiriniz. Alan meslektaş ; devir teslim tutanağı olmadan almamışsa bir ceza, borcu varken sözleşme yapmiışsa ayrı bir ceza uygulanır.

Eğer bunlara rağmen Odanız işlem yapmamış veya cezalandırmamışsa, TÜRMOB'A bildirin. Sonuç alamazsanız Maliye Bakanlığına bildirin. Örnekleri bende mevcut...
    Saygılar,

------------------