Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Borcu olan müşteriyle yeni dönem sözleşme yenilemenin suç olduğunu biliyormuyuz?

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Borcu olan müşteriyle yeni dönem sözleşme yenilemenin suç olduğunu biliyormuyuz?

31 Ekim 2000 Tarihli Resmi Gazete
    Sayı: 24216
    Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden :
    Serbest Muhasebecilik,Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Disiplin Yönetmeliği
    KINAMA CEZASI
    Madde 6 -
    g) (27.09.2007 tarih ve 26656 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmeliğin 3. maddesiyle değiştirilen bent; Yürürlük: 27.09.2007) Meslek mensuplarınca, asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlerin altında iş kabul edilmesi, ücret yönetmeliğine aykırı olarak, ücretini tahsil etmediği hâlde daha sonraki yıllarda işin sürdürülmesi,

Yorumu sonra...
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    katılmamak elde değil uygulansa keşke

Müdavim Üye
    Hayırlı cumalar,
    Canım kanım herşeyim olan devletime bir sözüm bir isyanım asla olamaz ama Önce devlet kendine uygulasın bu hükmü tahsil edemediği verginin muhatabına hizmet vermesin,
    Mükelleflerin boğazına bıçak dayasan yine ödemiyor yine ödemiyor tam tahsilatla çalışan büro sayısını çok merak ediyorum
    geçen bizim başkan seminerde kendisinin bile sıkıntılı olduğundan bahsediyordu herkes neyin nasıl ne şekilde işlediğini çok iyi biliyor kimse bunu uygulamaya gücü yetmez keşke bir yaptırım olarak kullanılabilseydi ama maalesef olmuyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Karaman
    Hepsi boş üstadım bu mesleği ayak altına indiren kendi meslektaşlarımızdır.Hangisi uygulanıyor da o uygulansın..
    MALİ MÜŞAVİR BAYRAM ÜNVER

Kıdemli Üye
    Bu konu genelde şu şekilde ortaya çıkıyor; Müşterinizin işini alacağınız olduğu gerekçesiyle bırakıyorsunuz, müşteriniz işimi yapmıyor diye odaya şikayet dilekçesi veriyor konu disiplin kurulu'na gelince Disiplin kurulu disiplin yönetmeliğinin 6.maddesinin Kınama hükümlerini uyguluyor yani ortaya çıkmaz uygulanmaz dememek lazım alacağınız varsa sözleşme yenilemek risklidir

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Değerli Meslektaşlarım,

Hayırlı günler dilerim.

Sn.Gülşen yine önemli bir konuyu gündeme taşımaktadır.

" ücretini tahsil etmediği hâlde daha sonraki yıllarda işin sürdürülmesi,"

Nasıl olacak demeyin.
    Çok basit SMMM Odamıza verilen Müşteri bildirim listesinde yer alan mükellefler ve kesilen makbuzların
    karşılaştırılması ile mümkündür.

Almadığı ücrete makbuz kesmemek bu Meslektaşların sığındığı limandır.

Makbuz kesmezse ne oluyor.

KDV ve Gelir Vergisi tahakkuk etmiyor.

Yine ayrıca bakınız bu Meslek Mensuplarının yanında çalışanların SSK'sıda sıklıkla yoktur.

Sen makbuz kesme,Çalışanından SSK 'yı esirge ,KDV ödeme ,Gelir vergisi ödeme.

Bunları yapmadığın için Düşük ücretle defter tutmaya tabi talip olursun.

Geliniz son beş yılın taranmasına taraftar olalım.Müşteri Bildirim listeleri Odalara verilenlerin dışında
    Maliyedende talep edilsin.
    Kesilen Makbuzlarla bu listeler rayiç bedel yöntemi ile karşılaştırılsın.
    Gereği yapılsın.
    Yapılsın mı ?
    İşte uygulama bu kadar basit.

Paranı alamadın.(Kanun ve Eki sözleşme açık-3 ay alamadın yapamazsın.)Bırak defteri.Senin borcun ödenmedikçe kimsede alamasın.

Bak her şey nasıl düzelir.

Bunu kim yapacak.

Biz.

Kiminle.

SMMM Odamızla birlikte.

Yeni yazılım bunu sağlamada bir adım olacak.

Bu adıma bizler destek vereceğiz ve hesap soracağız dersek,her şey güzel olur.

Aksi halde çok söyler ,yazar ve okuruz.

Kıdemli Üye
    peki almadığı paraya makbuz düzenlerse nasıl olacak, olmaz demeyin, benim çevremde çok var, sanki muhasebe ücretini almış gibi makbuzunu kesiyor, örneğin tarifeye göre yıllık 2.000 tl alması gerekirken 1000 tl muhasebe ücreti alıyor ama makbuzunu 2.000 tl den kesiyor, bu nasıl olacak ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Giresun
    Güzel uygulanabilir düzenlemeler var ama önemli olan bunları hayata geçirebilecek yönetimlerin odalarda oluşmasıdır. Daha belge kiralama, naylon muhasebe büroları gibi en önemli sorunları çözemedik ki bunlara sıra gelsin.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı KNSM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki almadığı paraya makbuz düzenlerse nasıl olacak, olmaz demeyin, benim çevremde çok var, sanki muhasebe ücretini almış gibi makbuzunu kesiyor, örneğin tarifeye göre yıllık 2.000 tl alması gerekirken 1000 tl muhasebe ücreti alıyor ama makbuzunu 2.000 tl den kesiyor, bu nasıl olacak ?
    Çevredekiler işlerini (tahsilat sorununu) halletmenin yolunu bulmuşlar ...

Biz kendimize bakalım.
    Borcu olanı herkes odaya bildirsin..... Ondan sonra defterini hiç bir kimse tutamasın.

Değişikliğin olacağına ben inanıyorum .....
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye
    Sayın Hüseyin Kaya, burada birkaç sıkıntı var. Biz borcu bildirdik. Yaklaşık 23 senedir muhasebeciler adına hiçbirşey yapmayan veya gözle görülür birkaç olaya müdahil olan Türmob odalarımıza nasıl güveneceğiz. Kusura bakmayın benim zerre kadar odalarımıza ve Türmoba güvenim yok. Burada yazılan çizilen, karikatürlere konu olan mesleğimiz hakkında ne önlem aldı. Şu ba bs formunda düzeltmelerde 1200 tl ceza ne demek. En son sözleşmelerde yevmiye vb numaralar. Bu sıkışıklıkta unutan yanlış tarih atan ne olacak.

Hadi diyelim Türmob odalar uyguladı. Adam bana geldi. Borcu olduğunu bildiğim halde imzaladım sözleşmeyi girdim. Bana ne cezası verecek. Beni meslekten men mi edebilecek. Kınama filan verir. Birkaç ceza yapar. Alırım cezayı mükellefe ödetirim. Sonra gelsin paralar. Sıkıysa meslekten atsın görelim.