Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2014 yilinda tasdik edilecek defterler

Müdavim Üye
    BİLANÇOLAR İÇİN : yevmiye-kebir envanter
    LTD.ŞTİ.LER İÇİN : Yevmiye-kebir-envanter-gen.kurl toplantı ve müzakere defteri. (pay defteri 2013 açılışında yapıldı.yaptırmıyorum. Ve kullanmakta olduğu karar defteri var.karar defteride tasdik etmiyorum)
    KOOPERATİFLER : Yevmiye-kebir-envanter defteri. Bunların dışında 2013 yılında tasdik edilen pay defteri-g.kurul topl.ve müzakere deft.ve kullanılmakta olan karar defteri var.Kooperatifler için 2014 te pay defteri-g.kurul topl.ve müzakere deft ve ayrıca yön.kurulu karar defteri tasdik ettirmek gerekli mi.
    bilanço ve ltd.şti.ler için yaptığım işlem doğrumu dur.

Herkese kolaylıklar diliyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Ltd.Şti. lerinde Genel kurul müzakere defterinde kapanış tasdiki yapılmayacak ama
    açılış tasdiki yapılacak İSMMMO sayfasını ziyeret edin.
    Son nefese kadar eğitim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı kule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ltd.Şti. lerinde Genel kurul müzakere defterinde kapanış tasdiki yapılmayacak ama
    açılış tasdiki yapılacak İSMMMO sayfasını ziyeret edin.
    Limited şirketlerde genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprağı bulunması açılış onayı yapılmadan kullanılabilir.

https://archive.ismmmo.org.tr/Manset...3).pdf_915.pdf

Müdavim Üye
    Derneğin işletme defterinde yeterince boş Sayfa var. Elimizdeki mevcut defteri ara tasdik yaptırmadan 2014 yılında da kullanabilirmiyiz. ? Gecen sene ismmmo dan bu tarz bir Açıklama gelmişti.
    FATİH PESEN
    SMMM
    İST

Kıdemli Üye
    Alıntı adaysd Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Limited şirketlerde genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprağı bulunması açılış onayı yapılmadan kullanılabilir.

https://archive.ismmmo.org.tr/Manset...3).pdf_915.pdf
    ilgili linki açamadım.

Ltd.Şti.

Yevmiye, kebir,envanter defteri 2014 yılı açılış tasdikleriini yaptıracağım.
    a) Pay defteri- genel kurul müzakere defterini geçen yıl tasdik ettirdik sayfaları var bu durumda bu defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerine gerek yok değil mi?
    b) sadece yevmiye defterinin kapanış tasdikini haziran 2014 ayı sonuna kadar yaptırmalıyız değil mi?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı yaslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilgili linki açamadım.

Ltd.Şti.

Yevmiye, kebir,envanter defteri 2014 yılı açılış tasdikleriini yaptıracağım.
    a) Pay defteri- genel kurul müzakere defterini geçen yıl tasdik ettirdik sayfaları var bu durumda bu defterlerin açılış ve kapanış tasdiklerine gerek yok değil mi?
    b) sadece yevmiye defterinin kapanış tasdikini haziran 2014 ayı sonuna kadar yaptırmalıyız değil mi?
    Link içeriği bu konunun 1. Sayfasında mevcuttur.

a) Evet

TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    …………..
    GEÇİCİ MADDE 3 - (1) Mevcut durumda kullanılmakta olan, pay defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defteri yeterli yaprakları bulunmak kaydıyla ve bu Tebliğde belirtilen bilgilerden eksik olanların yazılmasısuretiyle açılış onayı yapılmaksızın kullanılmaya devam edilebilir.
    ………

b) Evet. Ayrıca AŞ ler için yönetim kurulu karar defteri ve limited şirketlerde varsa müdürler kurulu karar defteri ocak ayında kapanış tasdikine tabidir.

TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    ………
    Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli

(06.06.2013 tarih ve 28669 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile değişen madde)MADDE 15 - (1) Kapanış onayı yapılacak defterlerin onay zamanı ve şekline ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir.

(Yürürlük; 01.01.2013)a) Yevmiye defterinin, izleyen hesap döneminin altıncı ayının sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.

(Yürürlük; 06.06.2013)b) Yönetim kurulu karar defterinin, izleyen hesap döneminin birinci ayının sonuna kadar notere ibraz edilip son kaydın altına noterce "Görülmüştür" ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.

Kıdemli Üye
    detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    Teşekürler
    Kendini Bil Kendini

Müdavim Üye
    limited şirketi olarak geçen yıl hem müdürler kurulu hem genel kurul tasdik ettirdik ama ikisini de kullanmadık ihtiyaç olmadı bu yıl da müdürler kurulu defterine kağanış tasdiki yaptırıp genel kurul defteri duruyor öylecek onu kullansak olur mu.

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı metinmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kooperatiflerde envanter defteri ile ilgili bir kapanış tasdiki söz konusu mu
    Kooperatifler kanununda defter düzeni bakımından TTK kanununa atıfta bulunmakta olup yarıca bir madde yoktur.
    Şirketler nasıl ise kooperatiflerde aynı düzenlemeye tabidir.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.