Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: e-kesinti- yersiz yapılan kesinti

Müdavim Üye

e-kesinti- yersiz yapılan kesinti

slm arkadaşlar şirket müs. makbuzunda kesinti yapılmaması gerekirken yinede adamdan bağkur kesintisi yapiyor. ve bir çok çiftçide bu durum var. e-kesintiden girerken kesinti yapılmasına gerek yok diyor.burada ne yapmamız lazım. müstahsillerimi düzeltelim kesintiyi iptal etmek için. yoksa sadece e-kesinti programına bildirmesek yeterlimi. çünkü kesintiyi bildirsek adamın hesabına boşa para yatırmış olacağız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    kesinti önceden yapıldı seçeneğini işaretleyip ödemeyi yapıyorsunuz. Siz müstahsilde düzeltme yapamayacak durumda (borsada tescili veya üst yaprağın olmaması gibi)iseniz bildirimi yaparak SGK'ya ödemek zorundasınız Ancak ilgili çiftci İSTERSE, SGK'dan iade talep edecek

Müdavim Üye
    bunla ilgili bir yazı varmı abi

Üye
    Müstahsil sahibinden müstahsili keser iken kesinti yapılmamış, şimdi sistemden tc yi girince 4 b sigortalısı değil diye ikaz veriyor. Dediğiniz gibi kesinti önceden yapıldı der isen kesintiyi kabul ediyor, söz konusu kesintiyi emanete alacak. İzin verir iseniz sormak istediğim, müstahsil sahibi 4 b değil ise sizden ondan muafiyet belgesi almadı iseniz, veya müstahsil sahibi kendine muafiyet belgesi çıkartmadı ise kesintiyi mecburen yapmak zorundamıyız. Ben sgk ile görüştüm. yapmak zorundasın diyor. Çünkü muafiyet belgesini almamış, sen onu müstahsilden kesecen, hesabımıza yatıracan, müstahsil sahibi söz konusu kesintiyi almaya geldiğinde ben onu araştıracağım, neden 4 b li değil, veya muafiyete uygun ise söz konusu kesintiyi verecem. Benim anladığım bu . Sizce bu doğrumu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    SGK'nın 02.7.2013 tarih ve 2013-27 sayılı Tarımsal kesinti uygulaması konulu genelgede detaylı bilgi var