Sayfa 18 Toplam 21 Sayfadan BirinciBirinci ... 81617181920 ... SonuncuSonuncu
Toplam 205 adet sonuctan sayfa basi 171 ile 180 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2014 Yılı Sınıf Değiştirme Hadleri

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    MADDE 177- Bilanço hesabı esasına göre defter tutma hadleri
    1- Yıllık;
    - Alış tutarı
    - Satış tutarı

150.000
    200.000

2- Yıllık gayrisafi iş hasılatı
    80.000

3- İş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı 150.000

Kesinleşen defter tasdik hadleri yukarıdaki tutarlardır. Aslında her yıl aynı duruma düşüyoruz. Yeniden değerleme oranında değişeceği varsayımıyla 1-2 ay farklı rakamları tartışıyoruz. Çok da önemli değil ama defter tasdiki için alış satış tutarları veya iş hasılatları sınıra yakın olanlar belki de yanlış defter tasdik etmek durumunda kalıyorlar. Bakanlar kurulu yetkisinde olduğu için azami yeniden değerleme oranında ve tutarları da yuvarlama yaparak her yıl üzerinde konuştuğumuz tutarlardan farklı bir tutarları ( ne hikmetse açıklamayı son güne bıraktıkları için ) açıklayabiliyorlar. Bizde farklı tutarları baz alıp defter tasdiklerini tartışıyoruz veya tasdik ettiriyoruz. Şimdi bugün tereddütte olanlar yukarıdaki tutarlara göre tasdiklerini bir daha gözden geçirmelerinde fayda var.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANTALYA
    üstadım buna bakarsak, geçen senenin aynısı, çoğu tutarlar aynı, inş. bir yanlışlık yoktur
    SMMM TURGUT DURMAZ

Müdavim Üye
    bende tereddütte kaldım,açıklanan rakamlar 2013 rakamları...

mesala vuk.177 aynı
    damga vergisi oranları aynı...mukavele kira sözleşme oranları..
    vuk.355 aynı...

yoksa benmi yanlış okuyorum..
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Doğru doğru 30.12.2013 tarih 28867 numaralı resmi gazetede yayınlandı

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Arkadaşlar çok ilginç bir durumla karşı karşıyayız. Evet son yazan arkadaşların ikazı üzerine bende şimdi kontrol ettim. Rakamlar geçen yılın aynısı. Bu durumda ya özellikle bu yıl artırmadılar ya da ( umarım değildir skandal olur ) geçen yılki tutarlar yanlışlıkla yayınlandı. Kimbilir belki de her yıl tartıştığımız yeni yılın defter tasdiklerinde hangi yıl yayınlanan tutarları esas alacağız tartışmasına çözüm getirmek istediler. Neyse bekleyelim görelim mevlam neylerse hayr eyler.

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Bu işin cılkı çıktı.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Bence ekledikleri dosyayı değiştirmeyi unuttular. Ceza oranlarında falan herhangi bir değişiklik yok.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com

Müdavim Üye
    damga vergileri, tutar olara değişmiş...oranlar aynı kalmış...
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Müdavim Üye
    Nereden
    Giresun
    Galiba yılbaşı şakası yapmışlar. Yani rakamlar sabit kalacak ise bu 30.12 ye neden beklerler. Artış oranını baz alarak hesaplama yapan herkesi ters köşeye yatırmak neden. Sırf bu yüzden bilanço durumuna düşenler ttk açısından durumu ne olacak. Gerçekten bu işin cılkı çıktı. liste geçen yılın tamamen nerde ise aynısı. Hatta bu rakaların aslında çok ciddi oranda artırılarak revize edilmesi gerekir. Paradan 6 sıfır atacaksın oranlar katsayılarla yürüsün. Çok komikkk.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Bilanço defteri tutanlar BA BS formu veriyorlar malum. Ayrıca Mali tablolar, kesin mizan v.s. bu tür mükelleflerin işletme defteri tutanlara göre internet ortamında dahi denetim veya kontrolüne olanak vermektedir. O nedenle sanki mali idare artık işletme defterini gözden çıkarmış durumda çok küçük firma veya esnafları siyaseten veya onların odalarının baskısıyla basit usüle çevirip geri kalanları da bilançoya geçirmek istiyorlar anlaşılan. Tabi bunun sonucu olarak basit usul ise kayıt dışılığı daha fazla artırıyor ama siyaset çok şeylere kadir olduğu için olaya kısa vadeli bakılıyor. Zaten yeni TTK da bilanço usulünü gerektiriyor. Yeni açıklanan daha doğrusu değişmeyen hadleri biraz da bu gözle incelemek gerekiyor.
    Konu DUMANLI tarafından (01.Ocak.2014 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.