Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 75 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yeni Yıl Defter Tasdik Sicil Tasdiknamesi (Şirket ve Koop.den İstenecek)

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Angry Yeni Yıl Defter Tasdik Sicil Tasdiknamesi (Şirket ve Koop.den İstenecek)

Arkadaşlar soruyu biraz önceden açmış olacağım ama malum zaman çabuk geçiyor. Kırtasiye defter siparişi filan derken bu ay biter. Sona kalmadan biraz tartışılsın istedim. Geçen sene bu konu halledildi ama bu sene ne yapılacak. Mesela bu sene işletme defteri olup seneye bilanço olacak firma var. Halen Bilanço olup İTO ya kayıt olmayan firmalar var.

Bunların akıbeti ne olacak. Duyum alan fikir veren varmı???
    Mali Müşavir

Üye
    Nereden
    34/57/Türkiye
    Sayın Zirve: 10 ayda bende merak ettim notere sorduğumda ise tam net bir alamadım. Bence daha erken, Konu 30/12/2013 tarihinde netleşir genelde hep son günlere kalıyor. İnşallah be sene biraz farklı olur. Oda ve birlik yöneticileri bu konuda erken adım atlamaları lazım.

Müdavim Üye
    Nereden
    SMMM
    Alıntı mustafa57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Zirve: 10 ayda bende merak ettim notere sorduğumda ise tam net bir alamadım. Bence daha erken, Konu 30/12/2013 tarihinde netleşir genelde hep son günlere kalıyor. İnşallah be sene biraz farklı olur. Oda ve birlik yöneticileri bu konuda erken adım atlamaları lazım.
    tam turkişi 28,12,2013 de belliolur hep
    X

Üye
    Nereden
    Antalya
    Arkadaşlar bir şeyi atlamayalim 01/01/2014 tarihinden itibaren fatura ve benzeri belgelerde oda sicil numarasi zorunluluğu geliyor bu ndenle de hekes odalara tic.odasi ve esnaf odasi na kayit olmak zorunda şimdiden kayitlarini yaptiralim. Kesi hüküm görüşmeler yapildi bu cevap alindi

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    2014 e ait olup 31.12.2013 tarihine kadar tasdik olunacak defterlerde oda belgesi zorunlu olacağını zannetmiyorum. Olay 01.01.2014 den itibaren geçerli diye düşünüyorum....

Kıdemli Üye
    Nereden
    Türkiye
    Hazır konu açılmışken bir uyarıda benden olsun.
    e-defter e geçen firmalara, e-defter mali mühürü atılırken sözleşmenin tarih ve numarası basılması zorunlu. Bu tür mükelleflerin sözleşmelerinin de bir an önce yapılmasında fayda var.
    www.orka.com.tr

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    İstanbul Ticaret Odası İnternet Sitesindeki Uyarı yazısı;

19 ARALIK 2012 Tarih 28502 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Ticari Defterlere İlişkin Tebliğ’in Açılış onayı yapılacak defterler ve onay zamanı başlıklı 13.maddenin 1.fıkrasında;
    “Tacirler tarafından fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defteri kebir, envanter defteri, pay defteri, yönetim kurulu karar defteri ile genel kurul toplantı ve müzakere defterinin açılış onayları kuruluş sırasında ve kullanmaya başlamadan önce, izleyen faaliyet dönemlerindeki açılış onayları ise defterlerin kullanılacağı faaliyet döneminin ilk ayından önceki ayın sonuna kadar noter tarafından yapılır. Açılış onaylarının noter tarafından yapıldığı hallerde ticaret sicili tasdiknamesinin noterce aranması zorunludur.” hükmüne yer verilmiştir.

Türkiye genelinde tacir olarak kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üye sayısının ve işlem hacminin yüksek olduğu Müdürlüğümüzün yılsonu nedeniyle iş yoğunluğu daha da artmaktadır.

Bu nedenle, Türk Ticaret Kanunu’nun 64.maddesinin 3.fıkrası gereğince, defter tasdiki yaptıracak tacirlerin sicil tasdiknamesi için yılsonunu beklemeden Bölge Temsilciliklerimize müracaatta bulunmaları önemle duyurulur.
    AHMET TÜRKOĞLU
    Kolaylıklar Dilerim.

Kıdemli Üye
    Dün ticaret odasına gittigimde sicil tasdiknamesi alınması zorunludur son günlere bırakmayın diye uyarı asmışlardı

Müdavim Üye
    Nereden
    TÜRKİYE
    Peki bilanço usulüne göre defter tutan adi ortaklıkların durumu nedir? Onlar Nasıl yapacaklar?

Üye
    Nereden
    MM
    sene olmuş 2013 herşey elektronik ortama geçmiş biz hala sicil tasdiknamesi alıp elden notere götüreceğiz birde 60 70 tl civarı para ödeyeceğiz türkiyedeki şirket sayısıyla çarpılınca süper para. bizde aidatlar düşecek diye beklelim duralım