Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sigortalılık

Yeni Üye

Sigortalılık

Üstadlarım;

Kıbrısta üniversite okuyan bir kişi Türkiyede sigortalı yatırılabilir mi? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    olamaz hem orada okuyup hem burada nasıl çalışacak sahte sigortalılık demektir.

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yurtdışında çalışan işçi de SSK’lı olur

Türkiye’de sigortalı olmak için Türkiye’de ikamet etmek şart değildir. Sadece gerçekten iş yapıyor ve karşılığında işverenden ücret alıyor olması sigortalı olması için yeter şart olduğu gibi ayrıca zorunluluktur…

Ali Bey, benim bilgi olarak ulaşmakta zorlandığım bir durum var. Bu konuda da paylaşabileceğim ve işverenime gösterebilecek bir bilgi cevabına ihtiyacım var.
    Durum şu; Ben Romanya ülkesinde yaşıyorum. Adresim orası. Ancak İstanbul’da bulunan bir şirketten bir iş teklifi aldım. Bu şirket ile Romanya’ya taşınmadan önce çalışmıştım zaten. Taşındıktan sonrada şirket benim bilgi ve deneyimlerimden yararlanmaya devam etmek istedi. Ben, makine tasarım işindeyim, bilgisayar üzerinden tasarım yaparım ve evden yani homofiste çalışacağım.
    Planlamamıza göre, ben buradan aldığım projeleri 2-3 ay üzerinde çalışıp, her 2-3 ayda bir 2-3 haftalığına da Türkiye’ye, şirkete gelerek görüşeceğiz ve ben yeni projelerle ya da işlerle geri dönüp çalışmaya devam edeceğim. Yani 2 ayda bir 2-3 haftalığına Türkiye’ye gelip gideceğim ve yüz yüze bilgilerimizi yaptıklarımızı karşılaştırıp geriye döneceğim. İşlerimi de evimden yapacağım. Tasarımcı olduğumdan sık sık benim burada olmama gerek yok.
    Şirketim bu konuda kendi mali bölümüne ve avukata sormuş ve benim bu şekilde çalışmamın şirket için kanunen sakıncalı ya da riskli olabileceğini söylemiş. Devamlı suretle görev kağıdı düzenlemek gerekir demiş. Elbette ne ben ne de şirketim yasal olmayan bir şey yapmak istemiyoruz. Ama benim kendi araştırmalarımdan kanunen sakınca ve risk olmadığını öğrendim. SGK genel merkezine sordum konuyu ve onlar hiçbir sakınca yok dediler. Hatta hiç gelme Türkiye’ye fark etmez dediler. Sadece ödemeleriniz düzenli olsun, bir kontrol olursa, e-mail yazışma, v.s gibi durumlarınız olsun yeter dediler. Yani gerçekten çalıştığınızı ispat edebilir durumda olun dediler. Yoksa hiçbir problem yok, şirket sizi Sigortalı yapabilir dediler.
    Ben Türk vatandaşıyım bu arada. Ev adresim Romanya. Şirketimin Romanya’da herhangi bir şube veya bürosu yok. Şirketle ilgili e-mail yazışmaların, bankaya yatacak maaşım her şeyim tam olacak. Şirketim beni sigortalı yapabilir mi? Şirketim veya benim açımdan kanunsuz bir durum var mı? Ahmet ŞEVİK

Sayın okurum, gerçekten bu işveren emrinde çalışacak ve karşılığında da ücret alacaksanız bırakın sizi sigortalı yapıp yapmama seçeneğini, yasal olarak sigortalı yapmak ve primlerini de SGK’ya ödemek zorundadır.

***İŞVEREN EMRİNDE ÇALIŞMAK SSK İÇİN YETER ŞARTTIR
    5510 sayılı Kanun’un 4. maddesine göe;
    “…Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
    a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
    …sigortalı sayılırlar.” Siz de işveren ile gerek yazılı gerekse sözlü olarak hizmet akdi (iş sözleşmesi) yapacağınızdan sigortalı olmak zorundasınız, işveren de yapmak zorunda.

***GEÇİCİ GÖREV BELGE GEREKTİRMEZ
    Sizin işyeri merkezi dışında veya ülke dışında görevlendirilmiş olmanız da bu sonucu değiştirmez. Öte yandan yurt içinde çalışan birisinin, işverence yurtdışında (gerek pazarlama-gerek teknolojiyi takip vs) görevlendirilmesi de mümkündür ve yurtdışında işverence görevlendirilen kişinin de sosyal güvencesi devam eder. Kendisine yazılı bir belge verilmesi de şart değildir. İşveren talimatını sözlü olarak da verebilir. Her hangi bir makam veya mevki de ne işçiden ne de işverenden yazılı geçici görevlendirme yazısı da talep etmez. Sadece iş kazası olursa, sosyal güvenlik denetim elemanı, işverene sözlü olarak kişiyi yurtdışında görevlendirdin mi siye sorabilir, yazılı belge olmaksızın evet görevlendirdik derse de olur.
    https://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=5999

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Sn. Kılıçoğlu tabi alıntıladığınız olay çok farklı şimdi soruyu soran arkadaşı yanıltmış olmayalım. Sorudan kıbrısta okuyan birini burada sigortalı gösterebilir miyiz şeklinde bir anlam çıkardım. Elbetteki örnekteki durum farklı olmasına rağmen fiilen yapılan bir iş varsa ve ücret ödeniyorsa iş o şekilde çalışmaya uygunsa mesai zamanı olarak bilgi ve kariyer olarak şartlar hle gerektirmiyorsa elbetteki yurt dışında yaşayan biri burada sürekli veya geçici iş yapabilir veya buradaki bir şirketin işçisi yurt dışındaki bir şubesinde veya şantiyesinde geçici veya sürekli çalışabilir bunlarında sigortalı olma şekilleri farklıdır ve mümkündür.

Nereden
    Ankara
    Elbette sayın dumanlı üstadım. Soruya direk cevap şeklinde değilde bilgi mahiyetinde paylaşımda bulundum. Üniversiteyi webtasarım işi ile okuyan ve okul sonrasında Türkiyedeki firmanın işlerini yaptığı için sigortalı durumları olabilirmi ? Bu açıdan baktım olaya yani.

Yeni Üye
    Üstadlarım;

Aktarmış olduğunuz görüşleriniz için çok teşekkür ederim.Yurt dışında okuyan arkadaşımız babasının şirketinde sigortalı olarak görünmektedir. Fiili bir çalışma yok maaş talebi de yok üniversiteye başlamadan önce sigortalı idi şimdi sigortalılığını durduralım mı?

Nereden
    Ankara
    Evet sigortası durdurulmalıdır.

Müdavim Üye
    yurtdışında okuması bi sıkıntı teşkil etmez.İşçnin statüsünü işe giriş güncellemeden ihracat elemanı yada dış ticaret elemanı olarak değiştirin,herhangi bi incelemede kendisinin yurtdışı iş gezisinde olduğunu söylersiniz.