Sayfa 6 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678 ... SonuncuSonuncu
Toplam 109 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 01.01.2014'de fatura, irsaliye vb. Belgelerde tic.sicil no zorunluluğu başliyor

Yeni Üye

zorunlu olanlar

Merhaba belgelerde sermaye ortaklık türü şeylerde yazılacak dediler. (İç Ticaret Genel Müdürlüğü - MERSİS - Tescil Başvuru Şirket Arama) burdan arama yaptım sicil numarasına göre mersis numarası çıktı. Bizim mersis numaramızmış. Bende yeni girdim işe bilmiyordum. Yeni kaşe yaptıracam mersis numarası olarak mı yaptırım yoksa ticaret sicil numarasını mı Hangisi zorunlu. Biz tek ortaklı A.Ş. faturamızda ünvan vd vergi no mail ve şirket internet adresimiz var. Sadece ek olark sicil no eklicem yanılmıyorsam. Ortaklıkla ilgili birşey yazmıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca kaşelerimize de mersis numarasını eklememiz gerekiyormu lütfen yardımcı olun kafam çok karıştı herkes farkı söylüyor. Teşekkürler

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir
    Özetle:
    1-Her ne kadar Sayın Hayati Yazıcı mersis no dan bahsetsede kanunda mersis nodan bahsedilmemiştir.
    2-Ticari belgelerinize bahsettiğiniz gibi ilave olarak sicil numaranız yeterli.
    3-Ticari belgelerinizde ortaklara ait bilgilere gerek yok.
    4-Kaşelere mersis no eklemenize gerek yok. Sadece sicil numarası yeterli (Mersis no Kanunda yok)

Bkz: 6102 TTK Mad. 39

Yeni Üye
    teşekkür ederim açıklayıcı oldu kaşelerle ilgili birşey söylemediler aklımızda hep soru kaldı sadece sicil no yazan bir kaşe yaptırıyorum yeni kaşe de de sicil no ekletiyorum. İnternet sitesinde sicil no ve ortaklarla ilgili detayı ekliyorum. Doğru değilmi yanlış yapacağım birşey yok. Birde bizim şirket olarak mailimiz var fakat elektronik e posta olması gerekiyormuş bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz rica etsem bizim postaneden aldığımız bir mailimiz yok kendi şirketimizin kullandığı var faturamızda da infoq.....com.tr şirket bilgisi olan mail adresimiz yazıyor. Yeni kanunda mail adresi postaneden alınan elektronik e-posta olacakmış. Yanlış mı sizce doğru mu

Kıdemli Üye
    ortaklıklarda oda kayıtları şahıs olarak yapıldığı için belgeler üzerine tüm ortakların sicil numarası mı yazılacak bilginiz varmı?yoksa bir tanesi yeterli olur mu?

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı aytul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ortaklıklarda oda kayıtları şahıs olarak yapıldığı için belgeler üzerine tüm ortakların sicil numarası mı yazılacak bilginiz varmı?yoksa bir tanesi yeterli olur mu?
    Tüm ortakların yazılması gerekir.

Kıdemli Üye
    Nereden
    SMMM
    Biz 2. sınıf mükelleflerinde belgelerinde sicil numarasının ve diğer bilgilerin yazılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü onlarda Esnaf sicil numarası alıyorlar. Ünvanlarını adresleri işe başlama ve terklerini Esnaf Siciline tescil ve ilan ettiriyorlar.

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı Ali Karapür Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz 2. sınıf mükelleflerinde belgelerinde sicil numarasının ve diğer bilgilerin yazılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü onlarda Esnaf sicil numarası alıyorlar. Ünvanlarını adresleri işe başlama ve terklerini Esnaf Siciline tescil ve ilan ettiriyorlar.
    Bu uygulama konunun ilk sayfasından da anlaşılacağı gibi TTK 39. maddeden kaynaklanmaktadır. Esnaf sicil kanununun bu konuyla hiç mi hiç alakası yoktur.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Alıntı gkcn33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba belgelerde sermaye ortaklık türü şeylerde yazılacak dediler. (İç Ticaret Genel Müdürlüğü - MERSİS - Tescil Başvuru Şirket Arama) burdan arama yaptım sicil numarasına göre mersis numarası çıktı. Bizim mersis numaramızmış. Bende yeni girdim işe bilmiyordum. Yeni kaşe yaptıracam mersis numarası olarak mı yaptırım yoksa ticaret sicil numarasını mı Hangisi zorunlu. Biz tek ortaklı A.Ş. faturamızda ünvan vd vergi no mail ve şirket internet adresimiz var. Sadece ek olark sicil no eklicem yanılmıyorsam. Ortaklıkla ilgili birşey yazmıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca kaşelerimize de mersis numarasını eklememiz gerekiyormu lütfen yardımcı olun kafam çok karıştı herkes farkı söylüyor. Teşekkürler
    Ticaret sicil yönetmeliğinin 19. maddesine göre''MERSİS'i kullanmaya başlayan Ticaret Sicili Müdürlüklerde MERSİS numarası ticaret sicili numarası yerine geçer ve daha önce verilmiş olan ticaret sicili numaraları dosya numarası olarak kullanılır.'' denmektedir. Dolayısı ile MERSİS kullanmaya başlayan tüm ticaret sicil müdürlüklerine bağlı mükelleflerin ''ticaret sicil numaraları'', artık 16 haneli MERSİS numarasıdır. Belgelerde kullanılması gereken numara da MERSİS numarasıdır. Örnek:''Ticaret Sicil No:1234123412341234''. Benim fikrim bu yöndedir...
    SMMM Zafer ONGUN

Admin Hüseyin URAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    6 haneli sicili yazarkasa fişine sığarda 16 hane nasıl sığacak. O zaman müşteriye bir bilgi fişi kesilsin birde satış fişi.
    Hüseyin URAY
    SMMM / KONYA

www.mustafagulsen.com