Sayfa 3 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 109 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 01.01.2014'de fatura, irsaliye vb. Belgelerde tic.sicil no zorunluluğu başliyor

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Bu "..... " ne anlama geliyor acaba ?
    birde bu konuda hali hazırda basılı evrakı bulunan mükellefler için yeni eklenecek bilgilerin bir kaşe yaptırmak sureti ile faturalara eklenmesinin yeterli olacağını düşünüyorum. stikır yaptırmak hem maliyetli hem zahmetli.
    ben adres değişikliği vs. gibi mükellef bilgilerinde meydana gelen değişikliklerde de kaşe yaptırtıyorum.
    Dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi siz olun..
    SMMM - Fatih POLAT

Müdavim Üye

Biraz Karışık

"MADDE 39- (1) Her tacir, ticari işletmesine ilişkin işlemleri, ticaret unvanıyla yapmak ve işletmesiyle ilgili senetlerle diğer belgeleri bu unvan altında imzalamak zorundadır." demekte fakat şahıs firmalarının çoğu ticaret siciline kayıtlı değil,şimdi bunları zorunlu olarak bir ünvan belirleyip kayıt yapması mı gerekiyor,Ayrıca esnaf sicile kayıt olan firmalarda var bunlar için esnaf sicil de bir ünvan tescili yapılmamış ama firmalar kafasına göre bir ünvan bulup ticaret yapıyorlar bu konular hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa çok memnun olurum.
    Çaresizseniz ÇareSİZSİNİZ...

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Alıntı kavramsal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Esnaf Odasına kayıtlı olanların durumu nedir?
    Beko Genel Müdürlüğü - sorun yok. Yazılabilir diyor.
    Yeterli alan mevcut diyorlar.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Müdavim Üye zaferongun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Bu konu gerçekten saatli bomba gibi ve biz meslek mensuplarının elinde patlayabilir. ''Tacir'' kavramının kimleri kapsadığının net olarak anlaşılması lazım.
    1-İkinci sınıf işletme defterine tabi olup, herhangi bir nedenden dolayı ticaret siciline kayıt yaptıran gerçek kişiler tacir sayılır mı?
    2-Bilanço usulüne göre defter tutan ancak ticaret siciline kayıt yaptırmayan gerçek kişiler (örneğin eczacılar) tacir sayılır mı? Tacir sayılırsa ticaret siciline kayıt yaptrıp MERSİS numarası alınması gerekir mi?

Fikirlerinizi bekliyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir
    Alıntı YENİ_SMMMCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet esnaf odasına kayıt olanlarına ne yapacağız
    6102 TTK Mad. 39
    (2) Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılır. Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde tacirin sicil numarası, ticaret unvanı,

Buradaki 2. cümle "ticari işletme" her ne kadar geniş bir ifade olsa da "Tacirin işletmesiyle" .... devam eden ve istenilen bölüm Tacir olanların sicil numarasını denilmektedir.

Bu ayrıma göre;
    BKK 2007/12362 göre Esnaf ve Sanatkar ile Tacir ve Sanayicinin Ayrımına İlişkin Karar’da
    Madde a) Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunun tespit edeceği ve Resmî Gazete’de yayımlanacak esnaf ve sanatkâr meslek kollarına dahil olup, ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedeni çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan, basit usulde vergilendirilenler ve işletme hesabına göre deftere tabi olanlar ile vergiden muaf bulunanlardan 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 177 nci maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (3) numaralı bentlerinde yer alan nakdi limitlerin yarısını, (2) numaralı bendinde yazılı nakdi limitin tamamını aşmayanların esnaf ve sanatkâr sayılmaları ile esnaf ve sanatkâr siciline ve dolayısıyla esnaf ve sanatkarlar odalarına kaydedilmeleri, denilmektedir.

Bu açıklamalara göre sadece Ticaret Odasına kayıtlı mükelleflerin, ticaret sicil numarasını ticari belgelerinde kullandırması yeterli olacaktır.

Müdavim Üye

Enterasan

Şimdi sen bir kanun çıkarıp her tacir ticaret ünvanı kullanıp bunuda bastıdığı belgelerde kullanacak yoksa ceza keserim diyosun ya.bende diyorum ki o çıkardığın kanunu televizyonda çık detaylıca anlat bakalım anlatabilecekmisin.ben muhasebeci olarak diyorumki bakkal osman amcaya,hırdavatçı nevzat abiye,güzellik uzmanı aslı hanıma ,ticaret siciline kaydınız yok,kullandığınız ünvanlarıda tescil edip öyle kullanabilirsiniz,ve faturalarınızda ünvan ve sicil numaranız olacak,yazarkasanızı ayarlatacaksınız yoksa ceza var diyorum,kafan güzelmi senin diyorlar yok şaka bi yana öyle demiyorlarda öyle şeymi olur herkes kullanıyor diyor bişey olmaz diyor ben söylemiş oldum deyip sorumluluğun kendilerine ait olduğunu söylüyorum.Ayrıca kanunda her tacir diyor yani bilanço esası işletme hesabı esası ayrımı yapmıyor dolayısı ile tüm mükelleflerimizi kapsayan bir durum söz konusu ve konu öyle kolay halledilecek birşey değil gibi geliyor bana o kadar çok esnaf varki ticaret ünvanı tescil edilmemiş,bunu öyle ben kanun çıkardım bu böyle olacak demek bana biraz garip geliyor.bunu devletin öteleyeceğini düşünmekle beraber ötelemediğinde de vatandaşın çok büyük tepkisi ile karşılaşacağını düşünüyorum.çünkü esnafın bundan haberi yok tabiki büyük firmalar zaten yıllardır işini sağlam yapıp ticaret ünvanı ve belge düzenine dikkat etmekte ama sen bakkal osman amcayıda düşüneceksin devlet olarak,ve bu amcalarda hiç az değil onuda söyleyim,ne olacağını kestiremiyorum ama biz muhasebecileri aradan çıkarın kardeşim kabak bize patlıyor,başbakan çıksın ulusa filan seslensin defter tasdikleri başladı zaten birde bununla sık boğaz etmeyin bizleri el insaf diyorum başka bişey demiyorum vesselam..
    Çaresizseniz ÇareSİZSİNİZ...

Müdavim Üye Hüseyin KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Eczacıların, noterlerce defter tastiklerinde ticaret sicil kaydı aranmakta.
    Saygılarımla,
    Hüseyin KAYA
    S.M.M.M.

Kıdemli Üye

tacir ve esnaf ayrımı

Alıntı Hüseyin KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beko Genel Müdürlüğü - sorun yok. Yazılabilir diyor.
    Yeterli alan mevcut diyorlar.
    sayın hüseyin bey, tacirin tanımından siz ne anlıyorsunuz, bu uygulamayı tüm mükelleflere yaptıracakmıyız ?bilanço işlete ayrımı yapmaksızın tüm mükelleflerin belgelerinde ticaret sicil numarası zorunluuğu konusunda ne düşünüyorsunuz,farklı farklı yorumlar var.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Alıntı mesrur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayın hüseyin bey, tacirin tanımından siz ne anlıyorsunuz, bu uygulamayı tüm mükelleflere yaptıracakmıyız ?bilanço işlete ayrımı yapmaksızın tüm mükelleflerin belgelerinde ticaret sicil numarası zorunluuğu konusunda ne düşünüyorsunuz,farklı farklı yorumlar var.
    BU konu hakkında kafa patlatıyorum. Kanun maddesi var. Uygulama tebliği yok. Bir yiğit çıkıp bu böyle böyle olacak diyemiyor. Herkes birbirine bakıyor.

Bir kaç gün daha bekleyelim, belki sesimize duyan olur...
    SMMM, Özcan Bayram

Kıdemli Üye
    Nereden
    Şişli/İST.
    Bu arada il dışında bulunan şubeler için iki odanında sicil numarası yazılmalı mı ?
    sadece merkez sicil numarası yeterli mi ?
    Teyzesi defterdar olan faytonla damda dolaşır.