Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yazarkasa Satışının Bildirilmemesi

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Ekim.2007
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  76

  Yazarkasa Satışının Bildirilmemesi

  Yazar kasa satışı yapan bir firma 16.09.2013 ile 30.09.2013 tarihleri arasında yapmış olduğu yazarkasa satışlarını vergi dairesine bildirirken 21.10.2013 tarihinde postaneye yetişilemediği için kargo ile vergi dairelerine gönderiyor. Vergi dairesi ptt ile gönderilmediği için malesef 21.10 tarihini dilekçelerin verilme tarihi olarak görmüyor. Dilekçeler 22.10 tarihinde ellerine geçiyor. Dolayısıyla 16.09 ile 20.09 tarihindeki yazarkasa satışları cezaya giriyor. ve 60 adet yazar kasa satışı var. Buna uygulnacak ceza kasa başınamı kesilir yoksa liste olarak mı düşünülür? Burada cezadan çıkış yolumuz varmıdır?
  Kolay gelsin.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  11.Şubat.2011
  Mesajlar
  302
  Ynt: Yazar Kasa Satışının Bildirilmemesi Hk.
  Evet Sn.Turko kanun açık ama daha önceleri hiç ceza kesilmediğinde bizde bildirmiyorduk buda ders oldu arkadasları bilgilendirmek açısından böyle bir konu açtım.

  3100 sayılı Katma Değer Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunu? nun 10? uncu maddesinde, Maliye Bakanlığı?nın ödeme kaydedici cihazların kullanılmasıyla ilgili olarak, bu Kanunla belli edilen hususlar dışında uyulması gereken usul ve esasları belirlemeye ve bunlarda değişiklik yapmaya yetkili olduğu belirtilmiştir.

  MEVZUAT
  50 seri numaralı Katma Değer Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla ilgili Genel Tebliği? nde, ödeme kaydedici cihaz satışı yapan kişi ve kuruluşların, ödeme kaydedici cihaz kullanmakla yükümlü olduklarını bağlı bulundukları vergi dairesinden alacakları yazıyla belgeleyen mükelleflere ödeme kaydedici cihaz satacakları, ödeme kaydedici cihazları kimlere sattıklarını satışın yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde cihazın marka, model ve sicil numarasını de belirtmek suretiyle alıcının (müşterisinin) kayıtlı olduğu vergi dairesine bildirecekleri belirlenmiştir.


  Anılan Kanunu? nun mükerrer 8 ?inci maddesinde de Maliye Bakanlığı?nca belirlenip açıklanan usul ve esaslara uymayan, üretici ve ithalatçı kuruluşlar, bunlarının satış, bakım-onarım servislerinde görevli elemanları hakkında her tespit için ayrı ayrı olmak üzere, Vergi Usul Kanununa bağlı ?Usulsüzlük Cezalarına Ait Cetvel? de yer alan birinci derece usulsüzlük cezalarının beş katının uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.


  DEĞERLENDİRME


  Yazının 1. bölümünde yer alan mevzuatın tamamının değerlendirilmesi sonucunda yazarkasa satan bayilerin;


  1. Yazarkasa kullanmakla yükümlü olduklarını bağlı bulundukları vergi dairesinden alacakları yazıyla belgeleyen mükelleflere yazarkasa satacakları,


  2. Yazarkasaları kimlere sattıklarını satışın yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde cihazın marka, model ve sicil numarasını de belirtmek suretiyle alıcılarının (müşterilerinin) kayıtlı olduğu vergi dairelerine bildirecekleri,

  3. Yazarkasa satışlarını, satışların yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde alıcılarının (müşterilerinin) kayıtlı olduğu vergi dairelerine bildirmemeleri halinde haklarında her tespit için (bildirilmeyen veya geç bildirilen her satış için) ayrı ayrı olmak üzere, 5 kat birinci derece usulsüzlük cezasının uygulanacağı,


  açıkça anlaşılmaktadır.


  3. SONUÇ


  Yazarkasa satan bayilerinin; yazarkasa satışlarını, satışların yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde alıcılarının (müşterilerinin) kayıtlı olduğu vergi dairelerine bildirmeleri, müşterilerinin vergi dosyalarında yer alan yazarkasa satış bilgilerinin bildirimler ile karşılaştırılması sonucunda, 5 kat birinci derece usulsüzlük cezası ile karşılaşmalarını önleyecektir.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  11.Şubat.2011
  Mesajlar
  302
  KESİLEN CEZANIN AÇIKLAMASI: 82-3100/Mük.8-2 maliye bak.belirlenip açıklanan usul ve esaslara uymayan,üretici veya ithalatcı kurum 17/1/2008 tarihinde X şahsına Ö.K.C. Sattığı halde kanuni süresi içerisinde dairemizde bildirimde bulunmamıştır.3100 sayılı kanunun 20.seri no'lu genel tebliğine göre işlem yapıldı.

 4. #4
  Üye
  Üyelik tarihi
  26.Ekim.2007
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  76
  Cezadan kaçış yolumuz yok yani. Peki ceza gelirse mahkemede bir şansımız olabilirmi?