Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Taşeron İşlerde SGK İşyeri Bildirgesi

Hybrid View

Kıdemli Üye

Taşeron İşlerde SGK İşyeri Bildirgesi

17.09.2013 tarihinde A firması B firmasına sözleşme ile yapım işi vermektedir. B Firması ise taşeron firma olarak C firmasına işi sözleşme ile devir etmektedir. Sigorta kurumundan C Firması İşyeri bildirgesini açtırıp işçi girişlerini yapmıştır. Takıldığım nokta ise B Firmasınında işyeri bildirgesi vermesi gerekiyor mu ? Gerekiyorsa cezası varmıdır. Saygılarımla

Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    b firmasının sözleşmesinde işçilik bildirilecektir diye bir ibare yoksa arada karını alarak taşerona vermiştir. B firmasıda işçi çalıştırmakla yükümlü mü değilse problem yok. şimdi taşeronluk bildiğiniz gibi ana dosya işyeri numarasına aracı nosu verilerek yapılıyor. Burada c yi taşeron firma olarak adlandırıyorsunuz. Bu nasıl taşeron oluyor ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    1. b firması yani birinci taşeron, işçi çalıştırmıyorsa dosya açtırmasına gerek yok.
    2. alt taşeron c firması taşeronun alt taşeronudur.. sgk yönünden hiç bir mahsur yoktur dosya açtırabilir. .. hatta sözleşmede hakkı varsa c firmasıda d firmasına işi devredebilir.. yada hemde d hem e firmasına işi paylaştırabilir. bu durumda hem d hem e firmaları taşeron olarak dosya açtırabilir.. Sadece bir alt firma taşerondur diye bir kural yoktur..
    3. burada önemli nokta.. bütün aradaki taşeronların ssk prim borçlarından ve yapılan işçiliği beyanından A firması sorumludur..
    Selamlar..
    sözkan

Müdavim Üye
    taşerona verilen işi,işin tamamı olamaz diye düşünüyorum...illaki üst firmanında işçi çalıştırması gerekir...
    SMMM.AŞKIN BULDUK

Yeni Üye
    Merhaba benim başımada buna benzer bu durum geldi su anda ne yapacağım hakında araştırma yapıyorum
    A firması ana firma B firmasına tüm inşaatı yapmasıyla ilgili taşeronluk veriyor.. B firmasına C firmasına (benim mükellefim), da Bu inşaatla ilgili MAlzeme + Elektrik tesisat döşemeciliği işini veriyor. C mükellefi olan benım mukellefte Sadece şçiliği D firmasına veriyor. Bu durumda ben ne yapacağım. Taşeron dosyası acamıyorum taşeronun taşeronu olmadığı için Ana firmada icazet yazısı vermyor. Ne yapılabilir. bu çözum varmı? yada başına gelen

Nereden
    Ankara
    Bütün taşeronlar ana firmanın taşeronudur . Taşeronun taşeronu olmaz veya sgk bu şekilde dosya açmıyor biliyorum. Açtıran varmı ?

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Aynen dediğiniz gibi sayın gökhankılıçoğlu... siz taşeronun taşeronuda olsanız.. ana firmaya bağlı taşeron olarak dosya açtırıyorsunuz..
    Ana firmaya ait numaranın devamında açılıyor. Yukarıda bahsettiğim alt firmaın altı ve onun altı birbirlerine işlerin tamamını yada bir kısmını devredebilirler.. hiç bir sakınca yok..
    Ancak bütün bunlar ana firmanın taşeronu gibi dosya açtırırlar...
    sözkan

Yeni Üye
    Merhaba benim başımada buna benzer bu durum geldi su anda ne yapacağım hakında araştırma yapıyorum
    A firması ana firma B firmasına tüm inşaatı yapmasıyla ilgili taşeronluk veriyor.. B firmasına C firmasına (benim mükellefim), da Bu inşaatla ilgili MAlzeme + Elektrik tesisat döşemeciliği işini veriyor. C mükellefi olan benım mukellefte Sadece şçiliği D firmasına veriyor. Bu durumda ben ne yapacağım. Taşeron dosyası acamıyorum taşeronun taşeronu olmadığı için Ana firmada icazet yazısı vermyor. Ne yapılabilir. bu çözum varmı? yada başına gelen

Nereden
    Ankara
    çok karışık anlatmışsınız fakat dediğiniz gibi sgk taşeronun taşeron dosyasını açmıyor. Bunu firmalar kendi aralarında anlaşma yoluna gidebilirler.

Yeni Üye
    kendi aralarında nasıl anlaşmaya gidebilir ben cozum yolu pek bulamadım usule uygun yapmak istiyorum sıkıntı yaşamak istemiyorum.
    A firması B firmasına inşaatın tamamını yapmasıyla ilgili taşeronluk veriyo B firması da C mükellefine Elektrik su tesisat döşeme işini veriyo bu işi alanda benım mukellef ...ee orda 15 e yakın işçi çalıştırcak dosya acamıyoruz nasıl sigortalı göstericez? Ana firma olan A firması C firması olan bize herhangi bir icazet yazısıda vermıyo kendisini riske atmak istemiyo sanırım.. bu durumda ne yapılabilir?