Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ba-bs ceza

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Ba-bs ceza

Merhaba üstadlarım
    2012 yılı mart ayında bir mükellef geldi. bu kişi yıl içinde 25/01/2012 tarihinden başka işinden dolayı bilanço usulu defter tutarken işini terk etmiş. bizde mart ayında servis taşımacılığından vergi açılışını yaptık. işletme defteri tastik ettirdik. 6-7 ay sonra vergi dairesi arayıp BA - BS formlarını istedi. mükellef yıl içerisinde bilanço usulu defter tuttuyormuş. BA-BS leri hazırlayıp verdik. şimdi karşımıza ceza ihbarnamesi geldi 1170x8 = 9.360 TL şimdi ne yapacağımızı şaşırdık mükellefinde ödeyecek durumu yok bizimde bununla ilgili dava açsak kazanabilirmiyiz. ceza ihbarnameleri 05/09/2013 tarihinde geldi. bu konuda bana yardımcı olacak meslektaşım varmı nasıl bir yol izlemeliyim. vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    bilgi verecek kişi yok mu arkadaşlar

Yeni Üye
    yanlış bir uygulama.aynı durumu ben geçen sene yaşadım.fakat herhangi bir ceza gelmedi.dava açın kazanırsınız

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Önce cezaya itiraz edin. Dava açma süresinde iptal ederlerse mesele yok. Etmezlerse süreyi kaçırmadan mahkemeye gidin yüksek ihtimalle kazanırsınız.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Şöyle bir şey var, BABS leri hazırlayıp verdik diyorsunuz verirken sistem KSS seçeeğinimi işaretlettirdi size... Vergi dairesine 2nci işinden dolayı mükellef olduunu babs vermemesi gerektiğini ifade edin dilekçe ile.
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Erdal ÇİNAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    merhaba vergi dairesi ile görüştük. ba-bs bildirimlerini kss olarak verdik. nasıl bir itiraz dilekçesi yazalım. Vergi dairesinden sonra mahkemeye giderken nelere dikkat etmemiz lazım. bana yardımcı olursanız sevinirim.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    yıl içerisinde farklı bir iş ile açılış yapıldığında işletme ile başlanması doğru değil mi?
    bende yeni bir açılış yaptım dün, 2012 de bilanço olan mükellef 2013/eylül de farklı bir iş ile işe başladı,
    bu durumda işletme defteri olacak değil mi?

Müdavim Üye
    Nereden
    Kırşehir
    T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı : B.07.1.GİB.4.01.17.02-VUK.176-76 29/09/2011

Konu : Defter tasdiki

İlgi dilekçenizde, ... Vergi Dairesi Müdürlüğünün ... T.C.Kimlik numaralı mükellefi olduğunuzu ve

market işletmeciliği faaliyetine 1.sınıf mükellef olarak devam etmekte iken 31/12/2009 tarihinde bu

faaliyetinizi terk ettiğinizi, ancak 01/02/2010 tarihinde tekrar aynı faaliyet konusu olan market işletmeciliği

işine başladığınızı belirterek, bu durumda bilanço veya işletme hesabı defterlerinden hangisinin tasdik

ettirilmesi gerektiği konusunda bilgi talep etmektesiniz.

213 sayılı Vergi Usul Kanununun 161 inci maddesinde, “Vergiye tabi olmayı gerektiren

muamelelerin tamamen durdurulması ve sona ermesi işi bırakmayı ifade eder. İşlerin herhangi bir sebep

yüzünden geçici bir süre için durdurulması işi bırakma sayılmaz.” hükmü bulunmaktadır.

Diğer taraftan, mezkûr Kanunun işe başlamayı bildirme başlıklı 153 üncü maddesinde, işe başlayan

mükelleflerin durumu vergi dairesine bildirme mecburiyetinde oldukları, 178 inci maddenin son fıkrasında

ise yeniden işe başlayan tüccarların yıllık iş hacimlerine göre sınıflandırılıncaya kadar II inci sınıf tüccarlar

olarak kabul edilebileceği hükme bağlanmıştır.

Bu hükümlere göre, yeniden işe başlayan mükellefler işletme hesabı esasına göre defter

tutacaklardır.

Ancak bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin aynı yıl içinde aynı faaliyete tekrar başlamaları

işi bırakma sayılmayacağından bilanço esasına göre defter tutmaya devam etmeleri gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi

icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.[fade][s][u]

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Merhabalar,

Olayı şu şekilde ele alalım,
    1 - Şahıs Mükellefi (Bakkal) Baki 2012 Yılında yasal hadleri bir şekilde aştığı için Bilanço usulüne tabi oldu.
    2 - Mükellef Baki 2013/03/31 de işi terk etti. Terk Ettiğinde Bilanço tutuyordu.
    3 - Mükellef Baki 2013/10/01 de Nalbur olarak tekrar faaliyete başladı.

Konuya cevabı bu soru verecek.
    2014/03 De Gelir vergisini verirken Bilanço usulüne göre mi verecek işletme mi.
    Bendim şahsi görüşüm Bilanço,

Neden; Defter değiştirme haddini aşıp bir üste geçen mükellefler, iki yıl üst üste o yılların yayımlanan had altı kalmaları gerekiyor ki üçüncü yıl yeniden işletme olabilsin.

Sınıf değiştirme haddini ne şekilde olursa olsun aşan mükellef (yıl itibari ile bilançoya geçmiş olan) yıl içinde açıp kapatıp ve iş alanı da değiştirse de bilançodur. İşletme olamaz.

Ben mevzuatı bu şekilde yorumluyorum.

Saygılar.