Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: DENETİM YÖNETMELİĞİ KALDIRILMIŞTIR.

Müdavim Üye

<h1>Denetim Yönetmeliği Kaldırılmıştır.</font></h1><div id="tabs"></div> <div><div><div id="node-1585" about="/denetim-y%C3%B6netmeli%C4%9Fi-kald%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r" of="sioc:Item foaf:"><div><div><div><div property=":encoded">

28.05.2013 tarihli Resmi Gazete’de “Sermaye Piyasasında Bağımsız Dış Denetleme Hakkında Yönetmeliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanarak, 13/12/1987 tarihli ve 19663 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Sermaye Piyasasında Bağımsız Dış Denetleme Hakkında Yönetmelik” 28.05.2013 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmıştır.<br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Bilindiği üzere, 6102 sayılı Yeni TTK hazırlanırken tüm şirketlerin bağımsız denetime tabi olması öngörülmüş, ancak 6335 sayılı Kanunla bundan vazgeçilerek Bakanlar Kuruluna bağımsız denetime tabi olacak firmaları belirleme yetkisi 397’nci madde ile verilmişti. Nitekim, Bakanlar Kurulu da bu yetkisini kullanarak bağımsız denetime tabi olacak firmaların kapsamını 2012/4213 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlemişti.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Diğer taraftan ise, Kamu Gözetimi Kurumunun (KGK) bağımsız denetim konusunda tek yetkili olması öngörülmekte idi. Bu amaçla da Bakanlar Kurulu’nca 26.09.2011 tarihinde 660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartılmıştı. Beklenti bağımsız denetim kapsamının Bakanlar Kurulunca belirlenmesi ve bağımsız denetim ve bağımsız denetçiye ilişkin düzenlemelerde ise tek yetkili kuruluşun KGK olması idi. Böylelikle bağımsız denetime ilişkin süreç tek bir kurum aracılığı ile yürütülecekti. KGK’da 26.12.2012 tarihli Resmi Gazete’de “Bağımsız Denetim Yönetmeliği”ni yayımlamıştı. KGK tarafından Bağımsız Dentim Yönetmeliği yayımlanmış olmasına rağmen, 13/12/1987 tarihli ve 19663 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Sermaye Piyasasında Bağımsız Dış Denetleme Hakkında Yönetmelik” yürürlükte idi. Böylelikle SPK tarafından 13.12.1987 tarihinde yayımlanan bu yönetmelik 28.05.2013 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmış oldu. Bu aslında olması gereken ve beklenen bir düzenleme idi.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    6102 sayılı Yeni TTK ve 660 sayılı KHK öncesi, SPK, BDDK, Hazine Müsteşarlığı, EPDK gibi kurum ve kuruluşlar bağımsız denetime ilişkin kapsam, denetim ve denetçiye ilişkin belirlemeleri yapmakta idi. Değişiklikler sonrası beklenildiği gibi tek yetkili kurum KGK olmuş mudur diye sorulacak olur ise, bu soruya verilecek cevap hayırdır. Çünkü, SPK kendi alanında faaliyette bulunan firmaların bağımsız denetiminde 6362 sayılı Kanunun 14, 15, 62, 63 ve 64’üncü maddeleri ile bağımsız denetime ve denetçilere ilişkin olarak tekrar yetkiye kavuşmuştur. 5411 sayılı Kanunun 15, 24, 33, 36, 39, 40 maddeleri ile de BDDK’ya yetki verilmiştir.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Bu düzenlemelerden çıkan sonuç, eski düzenlemelerde olduğu gibi her kurum tekrar kendi faaliyet alanındaki firmaların bağımsız denetimine ilişkin olarak yetkiye kavuşmaktadır. Ancak, önemle vurgulanması ve gözden kaçırılmaması gereken husus bağımsız denetime tabi olacak firmaların kapsamının Bakanlar Kurulu Kararı ile çizilmiş olmasıdır. Bakanlar Kurulu Kararı ile kapsam çizildiği için, bu kapsam aşılarak bağımsız denetime tabi olmayan şirketleri SPK, BDDK, EPDK gibi kurum ve kuruluşlar bağımsız denetime tabi tutamayacaklardır.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Ayrıca daha önceki yazılarımızda da vurguladığımız üzere, kanaatimiz ve olması gereken KGK bağımsız denetim alanında tek yetkili olmalı ve tek elden düzenlemeler yapılmalıdır. Aksi türlü KGK’nun oluşturulması anlamını yitirecektir. Her kurum bağımsız denetime ilişkin olarak düzenlemeler yapacak ise KGK’nun yaptığı düzenlemeler önemini kaybedecektir.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Nitekim, SPK tarafından bağımsız denetime ilişkin olarak çıkarılan Tebliğ Taslağı, KGK’nun çıkardığı “Bağımsız Denetim Yönetmeliği”ne aykırı düzenlemeler içermektedir. KGK Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nde, kamu yararını ilgilendiren kuruluşları (KAYİK);</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    “Halka açık şirketler, bankalar, sigorta, reasürans ve emeklilik şirketleri, faktöring şirketleri, finansman şirketleri, finansal kiralama şirketleri, varlık yönetim şirketleri, emeklilik fonları, 28/7/1981 tarihli ve 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununda tanımlanmış olan ihraççılar ve sermaye piyasası kurumları ile faaliyet alanları, işlem hacimleri, istihdam ettikleri çalışan sayısı ve benzeri ölçütlere göre önemli ölçüde kamuoyunu ilgilendirdiği için Kurum tarafından bu kapsamda değerlendirilen kuruluşları” şeklinde tanımlamıştır.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Bu tanımdan da görüleceği üzere, SPK kapsamında faaliyet gösteren firmalar da KGK tarafından çıkarılan “Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin kapsamına girmektedir. Hatta Bankacılık kanununa göre faaliyette bulunan firmalar da kapsama girmektedir. Öyleyse, her kurumun ayrı ayrı bağımsız denetimle ilgili belirleme yapması karmaşaya yol açmaktan öte anlam ifade etmeyecektir. Bu kurumların düzenleme yapması halinde de, bu düzenlemelerin KGK’nun düzenlemelerine aykırı olmaması gerekir. Hem bağımsız denetimi yapacak olanlar için hem de bağımsız denetime tabi olacaklar için farklı kriterlerle uğraşmak anlamsızdır.</span><br style="line-height: 19px; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px;">
    Nitekim, SPK tarafından yayımlanan Tebliğ Taslağı birçok bakımdan KGK tarafından çıkarılan “Bağımsız Denetim Yönetmeliği”ne aykırıdır. Aykırı olan hususları daha önce ele aldığım için burada tekrardan değinilmeyecektir. Sonuç olarak, 13/12/1987 tarihli ve 19663 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Sermaye Piyasasında Bağımsız Dış Denetleme Hakkında Yönetmeliğin” 28.05.2013 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılması yerinde olmuştur. SPK Tebliğ Taslağı’nın da çıkartılmaması, ya da çıkartılacak ise KGK tarafından çıkarılan Bağımsız Denetim Yönetmeliği’ne uygun olması zorunluluktur.</span>

Kaynak:thelira.com</span></div></div></div></div></div></div></div>
    Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Gümrük Ticaret Bakanlığı Anonim Şirketler ile ilgili Denetim yönetmeliğini neden bu kadar geciktiriyor.TTK nın 397 maddesinin değiştirilmesi sürecini bir çırpıda halledenler bu yönetmeliğin çıkarılmasında neden ağır davranıyor.Birilerine yine elbise mi biçiliyor.Anonim şirketlerin denetçileri kimler olacak ?

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul

sayın efe izmir kesinlikle haklısınız bu konuda kulis yapmak lazım ama nasıl çünkü her köşeyi tutan YMM'ler varken bunu nasıl yaparız,bu konuda ne yapılabilirine bakmamız lazım arkadaşlar kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    şimdi spkya tabi firmalar denetime tabi olmayacak, yeni bir tebliğ çıkana kadar yeni bir tebliğin çıkması uzun sürerse , firmalar boşu boşuna denetim ücreti ödemek istemeyecek yanlış mı düşünüyorum.

Kıdemli Üye
    bu yönetmelik 2006 yılında çıkan Seri XI no:22 sayılı tebliğin çıkması ile zaten işlevsiz kalmış bir yönetmeliktir. Spk açısından şu anda tüm düzenlemeyi yapan 22 sayılı tebliğdir. o tebliğde aynen yürürlüktedir.

bu sebeple yazar ya kendi yanılmaktadır. yada okuyucuyu yanıltmaktadır.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    Cengio meslektaşımıza katılıyorum. Bence de yazar elmalarla armutları karıştırmaktadır. Bakanlar Kurulu Kararı kapamında olanlar TTKya göre denetlenecektir. Ancak bunun dışında kalanlar önceki düzenlemelerine göre denetlenmeye devam edecektir. Yani SPK, EPDK, BDDK nın önceki denetim yönetmelikleri yürürlükten kaldırılmamıştır Sadece burada bir sınıflandırma söz konusudur.
    Kamuoyunda makale yazanların konuyu daha fazla araştırması yerinde olacaktır.
    Bence burada ya mantık hatası vardır yada bir yönlendirme yapılmak istenmektedir.
    Saygılar

Ziyaretci
    Bugün resmi gazetede yayımlananan takas merkezi yönetmeliğinde bağımsız denetimin kurulun belirlediği denetim şirketleri ve kurulun belirlediği şartlara göre denetleneceği yazıyor.22 seri nolu tebliğ deki değişiklikte çok yayında yayınlanacak ve temel düzey lisans aranacak.şu an 600 kadar şartları taşıyan denetçi mevcut.3000 lira ya denetçi olan abilerimizin lisansları iş yapmayacak .değişiklik de bakanlar kurulunca tespit edilen diyor tebliğde yani 40.000.000 ciro olanlarda spk nın belirlediği kriterlere göre denetlenecek

Kıdemli Üye
    aynı yazar daha önce epdk işinde de aynı şeyi yaptı

ya gerçekten bu konulardan bihaber bir düzenleme görünce bu düzenlemelerin 20 senedir var olduğunu unutup heyecanlanıyor.

ya da anlayamadığımız başka bir amacı var.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    20.02.2013

EPDK'DAN DUYURU

Bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin belirlenmesine dair Bakanlar Kurulu Kararı’nın açıklanmasından sonra enerji piyasasında faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin bağımsız denetim yükümlülüklerine ilişkin açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur. Elektrik ve doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin bağımsız denetim yaptırma yükümlülükleri 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu’na dayanılarak düzenlenen ilgili yönetmelik ve tebliğ (seri no:6) kapsamında devam etmektedir. Elektrik ve doğal gaz piyasasında bağımsız denetim işlevini yerine getirecek kuruluşların, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’ndan yetki almaları gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Cengıo meslektaşın bahsettiği konuyla ilgili EPDK duyurusu var.
    Mevcut Yönetmelikler yürürlükte
    Mevzuta karşın Bu makaleleri yazan YMM ısrarla BKK dışındaki tüm denetimler kaldırılmıştır iddasında
    Eline kalem alan mesleki kamuoyunu istediği gibi yönlendirmemeli
    Bir kontrol mekanizması olmalı ki Doğruyu bulalımEdited by: Önder68

Ziyaretci

yazara mail atıp yada arayıp neden yazdığı sorulabilirEdited by: mznlm