Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetçi yetkilendirmesi başladı

Ziyaretci
    Alıntı Balkanlı 71 Nickli Üyeden Alıntı
    Ben şahsen KGK nin ve Denetçilerin başına bir şey geleceğine inanmıyorum. Yaşarsak hep beraber göreceğiz. Bu yazılar burada ben yanılırsam meslektaşlarım kazanacağı için elbette üzülmeyeceğim. Dilerim yanılırım ama olmayacak.
    Tesadüf bu kadar olur dün bu yazıyı yazmışım öğleden sonra KGK hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararının açıklandığını yazmışlar. Bazlıları hala umut pompalıyorlar.

Yeni Üye
    SPK belgeyi bedava dağıtmadı giren hakkıyla sınavları geçti. kendine güvenen herkez girdi alabilen aldı.

Müdavim Üye
    [QUOTE=STAJJEER] SPK belgeyi bedava dağıtmadı giren hakkıyla sınavları geçti. kendine güvenen herkez girdi alabilen aldı.

YORUMSUZ (spk sınavları kolay diyenlere)

SPK `Einstein` arıyor 05.02.2008 Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından sektör çalışanları için zorunlu hale getirilen lisanslama sınavında başarı oranı yüzde 3,59'a kadar düştü. Sektörü çalışanları, soruların her geçen dönem zorlaştığını söylüyor.

Ufuk KORCAN / REFERANS GAZETESİ

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) finans sektöründe çalışanlar için zorunlu hale getirdiği lisanslama sınavına ilişkin tepkiler artıyor. 2002 yılı eylül ayından bu yana yılda 3 kez çeşitli alanlarda yapılan lisanslama sınavının 2008'in 1. dönem sonuçları vahim bir tabloyu ortaya çıkardı. Yılın ilk lisanslama sınavına katılan 18 bin 608 finans sektörü çalışanından sadece 668'i lisans almayı başardı. Sınava girenlerin başarı oranı ise yüzde 3,59 olarak gerçekleşti. """""""""""""""""""Sınava girenler, soruların her geçen zorlaştığını ifade ederek SPK Einstein arıyor benzetmesini yapıyor. Soruların zorluğundan şikayet eden sektör çalışanlarının tepkilerinin her geçen gün arttığı ve yetkili mercileri telefon yağmuruna tuttukları belirtiliyor."""""""""""""""""""

Sektöre böyle bir standartın getirilmesinin doğru bir yaklaşım olduğunu, ancak soruların her geçen dönem daha da zorlaştığını belirten adının açıklanmasını istemeyen finansçı, Lisanslama sınavı çalışanlar için ciddi bir probleme dönüşmüş durumda. Sınavda sorulan soruların çalışma hayatında bir çözümlemeye neden olacağını düşünmüyorum. Sınavı başarıyla geçenler şu an aynı soruları yanıtlayacak durumda değiller dedi. Sınavda soruların zormuğu bir yana, ders geçme notu 100 üzerinden 60, lisans almak için de ortalama 70 puanın tutturulması da gerekiyor.

Yanıtları açıklanmıyor

Yetkililerin soruların yanıtlarının açıklanmama nedenini aynı soruları yeniden sorulabileceği nedenine bağladığını söyleyen aynı kişi, Ben mimarım. Bazı soruların iki doğru yanıtı var. Geçtiğimiz sınavlarda mahkeme kararıyla bazı sorular iptal edildi. Öyle sorular varki sınava girenler Türkçesini anlamakta zorlanıyor. Soruların zorlaşmasının nedeni lisans sayısının artmasının istenmemesi olabilir yorumunda bulundu.

Ağırlıklı olarak temel ve ileri düzey lisans almak için sınava girenlerin en çok zorlandıkları konuların başında ise """"Sermaye Piyasası Mevzuatı geliyor. Farklı lisanslar için toplam 35 farklı konu başlığında yapılan sınavlarda ortalama başarı oranı ise yüzde 13,76. 35 modül arasında yüzde 50'nin üzerinde başarı sağlanan konu başlığı olmazken, çok sayıda dersin başarı oranı yüzde 10'nun altında bulunuyor. """""

Başarı oranı hızla düştü

Lisanslama sınavlarındaki başarı oranlarına bakıldığında ise hızlı bir düşüşün yaşandığı dikkat çekiyor. 2005 yılının ilk lisanslama sınavında yüzde 50 civarında olan modül bazındaki ortalama başarı oranı istikrarlı bir şekilde gerileyip 2008 yılının ilk sınavında yüzde 13,76'ya kadar indi.
    2005 yılı başında yüzde 22,13 olan lisans almaya hak kazananların oranı ise yüzde 3,59'a kadar gerilemiş durumda.

2008 yılının ilk sınavına giren 18 bin 608 kişinin 10 bin 103'ü temel düzey lisans almak için mücadele etti. Temel düzey lisans almaya 312 kişi hak kazanırken, başarı oranı yüzde 3,09 oldu. İleri düzey lisans sınavında başarı oranı yüzde 5,99, türev araçlar sınavında yüzde 4,68, gayrimenkul değerleme sınavında ise başarı oranı yüzde 4,68 olarak gerçekleşti.

SPK lisanslama sınavları, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesi amacıyla yapılıyor. Kurul tarafından düzenlenen lisanslama sınavları her yıl ocak, mayıs ve eylül aylarında yapılıyor.

Lisans almaya hak kazananların ayrıca her dört yılda bir Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) tarafından düzenlenen Lisans Yenileme Eğitim Programları'na katılmaları gerekiyorEdited by: sabriorta

Ziyaretci

'Sınavı başarıyla geçenler şu an aynı soruları yanıtlayacak durumda değiller dedi'<div></div><div>spk bağımsız denetim lisansı alanlarda bağımsız denetim raporu hazırlayacak durumda değilller.Bağımsız denetimden bihaberler. Amasuç onlarda değil. Ezberletest sınavında kutucukları işaretle sonrada benden başkası denetçi olamaz de.Türkiyede durum bu!</div>

Yeni Üye

Peki bu kutucuk işaretlemeler daha öncede olmamışmıydı... o zaman herkez halinden memlundu (özel smm sınavı). Bir şekilde bu durumlar hayatımızın içinde kendini geliştirmezsen sadece belgen olur. Hem daha spk belgesi de ne işe yarayacak o bile belli değil. ama emin olun basit bir sınav değildi. ve kazanan kim olursa olsun saygı duyulması gerekiyor.

Müdavim Üye

Alıntı mznlm Nickli Üyeden Alıntı

'Sınavı başarıyla geçenler şu an aynı soruları yanıtlayacak durumda değiller dedi'<div></div><div>spk bağımsız denetim lisansı alanlarda bağımsız denetim raporu hazırlayacak durumda değilller.Bağımsız denetimden bihaberler. Amasuç onlarda değil. Ezberletest sınavında kutucukları işaretle sonrada benden başkası denetçi olamaz de.Türkiyede durum bu!</div>
    <div>Madem bu kadar spk sınavı kolaydı şıklar ezberleniyordu ymmler spk sınavını neden veremedi?</div><div></div><div>%100 ile %3 karşılaştıran zihniyet ne denir bilemiyorum?</div><div>nasıl bir düşünce yapısıdır nasıl bir terazidir nasıl bir kafadır?</div><div>anlayan açıklarsa seviniriz</div><div></div><div></div>

Ziyaretci
    İleriye bakmak lazım,
    Denetci olmak isteyenler sınavlara çalışsın ve sınavı geçince de denetim üzerinde eğitime devam etsin.Zaten tecrübesi olmayana git denetim raporu yaz denmeyecek.
    Yeni başlayanlar sürekli eğitim ile tecrübe kazanacak.(YMM dahil)
    Sorumluluğu ve riski yüksek bir alan olduğundan YMM tam tasdik raporu riski ile kıyaslanamaz.
    SPK sınavı sonuçta bir değerlendirme tekniği.Varsa daha iyi teknik; SPK gereğini düşünecektir.
    Şu anda süreç devam ediyor.Lisansı alabilenler ihmal etmesin.
    Bu lisanslar denetçilik yapmak isteyenler için gerekli olduğundan çok değerlidir.
    Sakın ola ki alabilenler ve denetçilik alanında uzmanlaşacaklar ihmal etmesin.
    Şu an için alamayanlar da sınavlara hazırlansınlar,çünkü bu alanda yetki alanlar ve tecrübe kazananlar karşılığını kesinlikle alacaklar.

Müdavim Üye gunduzmuhasebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM

SPK sınavından 69,33'le kaldım. Tekrar sınavda açmayacaklar. Bu insan haklarına ve anayasaya aykırı ama dava açsam şimdiye kada adliyede hiç yüzüm gülmediği için korkuyorum gene mahkeme masrafları bana kalacak diye. Bu ülkeden nefret ediyorum.
    Kendini Bil Kendini

Ziyaretci
    Gündüzmuhasebe,
    Eğer 15 yıllık tecrüben varsa vakit geçirmeden 1 ders için eğitime katıl.
    İyi çalışmalar