Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Denetçi yetkilendirmesi başladı

Üye
    Nereden
    mizan
    Arkadaşlar günaydın,
    KGK, dün itibariyle bağımsız denetçi yetkilendirmesi için başvuruları elektronik ortamda almaya başladı

https://eybis.kgk.gov.tr

mizan

Kıdemli Üye
    Nereden
    ADANA
    Gunaydın arkadaşlar,

Denetçi yetkilendirme işlemini tamamlayan var mı acaba?

Müdavim Üye
    Sevgili meslektaşlarım,
    Aylardır Kamu Gözetim Kurumu’yla(KGK) ilgili yazıp söylemekten sıkıldım. Biliyorum artık sizler
    de sıkıldınız…
    Bu sayıda bu konuya girmek niyetinde cidden değildim. Ama yaşananlar bir kez daha bu konu üzerine
    yazmaya beni mecbur bıraktı.
    Kamu Gözetim Kurumu geçtiğimiz iki ayda da boş durmadı, yanlışlar silsilesini devam ettirdi. Altı ay
    bekledikten sonra meşhur “Bağımsız Denetim” tebliğini kendi tabirleriyle hiç kimseye taviz vermeden
    nihayet yayınlayabildiler.
    İşbirliği yapmayı taviz olarak değerlendiren, birlikte çalışması gereken kurumu kendisine rakip gören
    bir anlayıştan başka bir şey beklemiyorduk zaten…
    Hayret ve şaşkınlığımız Kamu Gözetim Kurumu’yla sınırlı kalsa iyi... Sakarya Üniversitesi’nin tutumu
    da en az KGK kadar bizleri hayret ve şaşkınlığa düşürdü. Fırsat kovalayan uyanık tüccar edasıyla yola
    çıkan Sakarya Üniversitesi’nin yönetimi aylardır yakın takipteydi. Çünkü beklenti büyüktü. Birileri
    üniversiteye muhasebecilerden 500 milyon gelir elde edilebileceği tiyosunu vermişti.
    Acaba kim?
    İnsan düşünmeden edemiyor. Acaba TÜRMOB eğitimlerinin KGK tarafından yeterli görülmemesinde
    Sakarya Üniversitesi yönetiminin etkisi var mıdır?
    Ya da tersinden bakarsak Sakarya Üniversitesi yönetimini fırsatçı tüccar durumuna düşüren yoksa
    Kamu Gözetim Kurumu mudur?
    Acaba bütün bu olup bitenler bizlerden 500 milyon alınması için midir?
    Neresinden bakarsak bakalım, olay hakkında iyimser bir değerlendirme yapmakta zorlanıyoruz. Çünkü
    Kamu Gözetim Kurumu, henüz yönetmelik yayımlanmadan Sakarya Üniversitesi ile anlaşma yapmış,
    Üniversite eğitim kayıtlarını hemen almaya başlamış ancak TÜRMOB ve Odalarımızın itirazı üzerine
    kayıt işlemleri durdurulmuştu.
    Ardından Kamu Gözetim Kurumu, 26.12.2012 tarihinde Resmi Gazete’de Bağımsız Denetim
    Yönetmeliği’ni yayınlar yayınlanmaz 04.01.2013 tarihinde Sakarya Üniversitesi ile tekrar işbirliği
    protokolü imzalamıştır. Kurum tarafından protokolün imzalandığının ilanıyla da KGK ile Sakarya
    Üniversitesi arasında organik bağ oluşturulduğu izlenimi yaratılmıştır. Bu sayede Üniversite önemli bir
    avantaj elde etmiş ve tüm Türkiye çapında pazarlama faaliyetine girişmiştir.
    Üniversite, kişilerle anlaşmayı bırakmış SMMM ve YMM odalarıyla anlaşmalar yapmaya başlamıştır.
    Anlayacağınız perakendecilik üniversite yönetimini kesmemiş, toptan pazarlamaya yönelmiştir.
    Maalesef ki bu pazarlama ağına takılan Odalarımız da olmuştur. Hem de kendi ilinde bir üniversite
    olduğunu, bu üniversitenin de KGK’ya müracaat ettiğinin bilinmesine rağmen. Bu kervana katılan
    hocalar da yok değil. Kendi üniversitesini bırakıp Sakarya Üniversitesi’yle anlaşma yapan hocaların
    varlığı, pazarın ne kadar önemsendiğinin ortaya çıkarıyor.
    Üniversite yönetiminin, hocanın fırsatçısı oldur da odanın olmaz mı?
    Kurumla danışıklı olan üniversite yönetimiyle sözleşme yapmak daha avantajlı göründü bu odalarımız
    için. Öyle ya sabah erken kalkan ‘Bağımsız Denetçi’ olacak, tüm parsayı toplayacak. Bu yüzden acele
    etmek lazım!..
    KGK’nın meslek örgütümüze reva gördüğü bu uygulamalardan hiç rahatsızlık duymayan meslek
    örgütü yöneticilerini anlamakta gerçekten de
    zorluk çekiyorum. Hani her şey meslek için, her şey meslek onuru içindi!..
    Anlamakta zorlandığım bir diğer husus ise 4.000 kişinin hangi ara Sakarya Üniversitesi’ne müracaat
    ettiğidir. Bu da ‘Bağımsız Denetim’ fırsatçılığın meslek mensubuna indirgenmiş versiyonu…
    Sabah kapımızın önünde ‘Bağımsız Denetçi’ arayanlar kuyruk oluşturmayacağına göre, bu telaş, bu
    acelecilik niye? Üstelik meslek örgütünün elini zayıflatma pahasına...
    Varlığı bile mahkemelik olmuş bir kurumun uygulamalarını hiç direnmeden hemen kabullenmek, hem
    de somut bir karşılığını görmeden, bizi nasıl bir noktaya götürdüğünü üyesiyle, yöneticisiyle, çağdaş
    grubuyla, meslekte birlik grubuyla hepimizin görmesi gerekiyor.
    Keşke topyekun şunu diyebilseydik;
    Bizi ve meslek örgütümüzü yok sayanlarla, bizi sadece pazar olarak görenlerle gidecek yolumuz yok.
    Bizler bu koşullarda “Bağımsız Denetçi” olmak istemiyoruz...
    Mesleğin itibarını yükseltmek, özellikle dışarıdan gelen saldırılara karşı dik durmak, mesleğe ve
    meslek örgütüne sahip çıkmak her meslek mensubunun asli görevi olmalıdır. Kısa vadeli çıkarlar
    uğruna geleceğimizi karartmayalım. Meslek onurunu her şeyin üzerinde tutmak için elimizden gelen
    gayreti gösterelim.
    Sevgili meslektaşlarım,
    “Bağımsız Denetim” konusunda lütfen meslek örgütünün açıklamaları doğrultusunda hareket edelim.
    Anayasa Mahkemesi KGK ile ilgili kararını verinceye kadar bekleyelim. Eğitimleri mükerrer bir
    şekilde yeniden almak zorunda bırakılacaksak eğer, ilimizdeki üniversitenin protokolü imzalamasını
    bekleyelim. En azından cebimize uzanan elin daha insaflı olmasını sağlamak için çaba sarf edelim.

İhtilal yapalım” demiyorum.
    Biraz direnç gösterelim yeter…

Unutmayalım en kıdemlimizin bile 2014 sonuna kadar vakti var.Smmm.
    Mesut TOPCU
    Bursa SMMMO Başkanı
    yonetim@bursa-smmmo.org.tr
    Edited by: Şahin 71

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    değerli meslektaşlar

farklı bir durum hakkında bilgi vericem lisanslı kadastro büroları vardı sınavla kadastro bürosu açma izni almışlardı 4 yıldır faaliyetteydiler işler yolunda herşey rayındaydı yetkilendirme usulsüz yapıldığı yönünde itirazlar vardı mahkeme karar verdi tüm bürolar bir gecede kapatıldı kgk da anayasa mahkemesinde darısı başına......

LİSANSLI MÜHENDİSLİK BÜROLARI HAKKINDA
    Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri Komisyonunca;
    “Ankara 9. İdare Mahkemesince verilen 11/02/2011 tarihli ve E.2010/309, K.2011/237 sayılı
    iptale dair kararın onanmasına ilişkin Danıştay 10. Dairesinin 27/12/2012 tarihli ve
    E.2012/9014, K.2012/7006 sayılı kararı gereğince;
    - Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürolarının faaliyetlerinin 29/03/2013 tarihi
    mesai bitimi itibariyle durdurulmasına, 01/04/2013 tarihi itibariyle lisanslı
    bürolarca yapılan iş ve işlemlerin kadastro müdürlüklerince yürütülmesine,
    29/03/2013 tarihine kadar alınan ve halihazırda devam eden iş ve işlemlerin
    mevzuat gereği 10 gün içerisinde 10/04/2013 tarihine kadar sonuçlandırılmasına,
    - Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Yönetmeliğin ilgili
    maddeleri gereği kadastro müdürlüklerince lisanslı büroların devir işlemlerinin
    2010/13 sayılı Genelge hükümlerinde belirtilen süreçler kapsamında yapılmasına,
    - Danıştay 10. Dairesinin vermiş olduğu 18/07/2011 tarihli ve E.2009/16185 sayılı
    karar uyarınca Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında
    Yönetmeliğin Mesleki Deneyim Puanına ilişkin maddelerinin yürütmesinin
    durdurulması gerekçesiyle 09/05/2011 tarihli Lisanslı Büro Komisyon kararının
    (b) maddesinin iptaline.”
    şeklinde karar alınmıştır.
    DuyurulurEdited by: Önder YAMAN
    SMMM Önder YAMAN

Üye
    darısı bu mesleğin şark kurnazlığını yapan kimi spk belgelilerin de başına..

Ziyaretci
    YMM 'ler ile aynı çatı alında kaldıkça bu meslek zerre kadar ileri gidemez zerre kadar sorunlarına el atılamaz. Bakın bugün bütün üst düzey bürokratlar YMM ve Denetçi oluyor çok güçlüler her tarafta kolları var her yerde ve her kurumda lobi faaliyetleri çok güçlü. Kanunları veya tebliğleri ilk etapta hazırlayanlar bunların arkadaşı ve müstakbel YYM veya Denetçiler. Netice hiçbir şey değişmez bu iş lisanlı kadastrocuların işine benzemiyor. Onlar bir avuç kadastro mühendisi idi etkileri veya yetkileri ne kadardı. Ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    lisanslı kadasto mühendislerinin çoğunluğu tapuda görev yapan müdürler yöneticiler içi birçoğu bakanlıktan istifa etti bu iş için şimdi açıkta kaldılar mahkeme 4 yıl sonra tüm faaliyetler piyasa müşteriler alışmışken itirazları kabul etti ve verilen yetkileri geri aldı bu bizim için çok önemli bir emsal bizde itirazlarımız var gün gelir yargı gereğini düşünür..........
    SMMM Önder YAMAN

Ziyaretci
    Ben şahsen KGK nin ve Denetçilerin başına bir şey geleceğine inanmıyorum. Yaşarsak hep beraber göreceğiz. Bu yazılar burada ben yanılırsam meslektaşlarım kazanacağı için elbette üzülmeyeceğim. Dilerim yanılırım ama olmayacak.Edited by: Balkanlı 71

Anayasa mahkemesine chp tarafindan 660 sayili khk iptali davasi rededildi. Artik kgk rustunu ispatladi. Sadece denetim yönetmeliği davasi daha sonuclanmadi. Secimler bitsin tum odalar egitime turmoba ragmen..

Kıdemli Üye
    Nereden
    İZMİR
    Anayasa Mahkemesi, 31 Ocak 2013 tarihli toplantı sonuçlarını açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Esastan karara bağladığı KHK’lardan;
    -654 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin bütün hükümlerinin,
    -660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin bütün hükümlerinin,
    Anayasaya aykırılık açısından değerlendirildiğini, düzenlemelerin ve bazı hükümlerinin iptali istemleri hakkında karar verilmesine yer olmadığına, bazı hükümlerinin ise Anayasa’ya aykırı olmadığına Karar verildiğini; 660 sayılı KHK’nın bir maddesinin üç fıkrasının ise Anayasaya aykırı bulunduğunu belirtti.
    İptal edilen düzenleme
    26.9.2011 günlü, 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 16 ncı maddesinin (2), (3) ve (4) numaralı fıkraları, Anayasa’nın 91 inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı bulunarak iptal edilirken, iptal hükümlerinin, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak 9 ay sonra yürürlüğe girmesine Karar verildi.
    660 sayılı KHK’nın “Meslek personeli” başlıklı 16 ncı maddesinin birinci fıkrası (altı çizili fıkra) hariç tamamı iptal edildi.
    Meslek personeli
    "MADDE 16 ‒ (1) Meslek personeli, uzman ve uzman yardımcılarından oluşur.
    (2) Uzman yardımcısı kadrolarına atanabilmek için 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara ek olarak;
    a) En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile ticari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
    b) Merkezi yarışma sınavından belirlenen asgari puanları almış olmak ve Kurum tarafından yapılacak özel yarışma sınavında başarılı olmak,
    c) Sınavın yapıldığı tarih itibarıyla otuzbeş yaşını doldurmamış olmak,
    şartları aranır.
    (3) Uzman yardımcılığına atananlar, en az üç yıl fiilen çalışmak, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az (C) düzeyinde yabancı dil puanı almak veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak ve Kurumca belirlenen konuda tez hazırlamak kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Yeterlik sınavında başarılı olanlar uzman kadrosuna atanırlar. Mazereti olmaksızın sınava girmeyen veya sınavda iki defa başarısız olanlar durumlarına uygun kadrolara atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
    (4) Meslek personelinin mesleğe alınmaları, atanmaları, yetiştirilmeleri, giriş ve yeterlik sınavları ile çalışma usul ve esasları Kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir."
    \"ALLAHIN GÜLLERİ YAKAMIZI BIRAKMASIN\" www.yarantr.com