Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yakında E-fatura, E-defter, E denetim ...

Müdavim Üye
    -Vize start aldı!24 Nisan 2013 Çarşamba, 13:59:48

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı...

Elektronik vize (e-Vize) uygulaması başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, e-Vize uygulamasının, kamunun verimli çalışabileceğini, etkin ve kaliteli hizmet sunabileceğini dünyaya örnek olacak bir sistemle gösterdiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nda, e-Vize konusunda düzenlenen toplantıda konuşan Şimşek, Maliye Bakanlığı olarak bu programın bir partneri olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Maliye'de bir zihniyet devrimi yaşandığına dikkat çeken Şimşek,"Biz de şimdi beyannamelerimizin yüzde 99'unu elektronik olarak alıyoruz. Hemen hemen tüm işlemleri elektronik ortama taşıyoruz. Yakında elektronik defter, elektronik fatura, elektronik denetim...</font> Her şeyi biz elektronik ortama taşıyacağız. Dışişleri Bakanlığımız da gerçekten çağın bir adım ötesinde. Bu çok önemli Türkiye için. Çünkü turizmde dünyada 6. konumdayız. Mal ihracatından sonra en büyük gelir kalemimiz turizm. Bu konuda Türkiye'ye gelen misafirlerin hayatlarını ne kadar kolaylaştırırsak, ülkemiz kazanacak. Bu açıdan çok önemli bir adım. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."

TÜRKİYE'YE VİZE UYGULAYAN ÜLKELER AZALDI
    Uzun yıllar kendisinin de yurt dışında yaşadığını ve vize almanın sıkıntılarını çok iyi bildiğini anlatan Şimşek, atılan bu adımların, Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Şimşek, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'ye vize uygulayan ülkeler de ciddi bir şekilde azaldı. Ben inanıyorum ki bu istikrarla, bu güvenli Türkiye yoluna devam ettiği müddetçe çok kısa bir süre içinde birçok ülke bizim turistleri çekmek için bu sistemleri kurgulayacak ve Türkiye'den turist çekmek için epey uğraş verecekler" diye konuştu.

Kaynak: https://ekonomi.haberturk.com/para/h...ize-start-aldi
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Bilmem bazı arkadaşlara, (3 yılımızı heba eden zihniyete=sınava gerek yok biz biliyoruz ya.) çabalarınız sayesinde yavaş yavaş fiziki denetim son bulacak demiştim.Onlarda alaycı şekilde cevaplar yazmıştı sürekli.E-fatura ve E-defter sürecinin hakkında yazdıklarım için alay edenleri hiç saymıyorum.Şimdi belki gerçeklerin farkına varırlar da rüyadan uyanırlar diye umuyorum.

Dikkat ederseniz e-fatura,e-defter,e-denetim....</font>, yani daha başlangıç. Kimi arkadaşlar da şunu demişti.Yahu müşterimiz nasıl yapacak bunu diye.İşin angaryasıyla uğraşmak isteyen uğraşır.O zaman balık tutmayacaksınız balık tutmayı öğreteceksiniz teknoloji açısından.İlerde kendi faydamıza olacak bu durum.
    Bu süreç gerçek muhasebe uygulanmasını zorunlu kılacak.Çok defter olsun, bakkal hesabı yaparım diyen de kendi bilir.Tek tek mesleği bırakmak durumunda kalır.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele proje yarışması sonuçlandı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadelede Etkinliğin Artırılması konulu proje yarışmasında ödül almaya hak kazanan projelere ilişkin, "Maliye Bakanlığı olarak bütün öneri ve projelerden istifade edeceğiz" dedi.

25 Nisan 2013 Perşembe 13:55

Şimşek, Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadelede Etkinliğin Artırılması konulu proje yarışmasının sonuçlarının açıklandığı toplantıda yaptığı konuşmada, bu proje yarışmasının amacının, toplumun tüm kesimlerini desteğini almak, toplumsal farkındalığı artırarak kayıt dışı ekonomi ile mücadeleyi güçlendirmek olduğunu belirterek, Türkiye'deki ortak akıldan faydalanmak istediklerini kaydetti.

Bakan Şimşek, toplumsal farkındalığın artırılması için geçen sene yarışma fikrinin ortaya konulduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu yarışmayı 81 ilimizdeki kamu kuruluşlarımız, üniversitelerimiz, STK'larımız ve AVM'ler gibi vatandaşlarımızın sıklıkla gittiği yerlerde, internet sitemizde duyurduk. Yarışma genel ve akademik olmak üzere iki kategoride gerçekleştirildi. Akademik kategorideki amacımız, bu işin akademik perspektif ile iyi bir şekilde irdelenmesi için özgün, uygulanabilir, bilimsel çalışma kurallarına uygun projelerin sunulmasıydı. Genel kategoride ise kayıt dışı ekonomi ile mücadelede özgün bir projesi olan tüm vatandaşlarımızın çalışmaları seçici kurul tarafından dikkate alındı."

Söyleyecek sözü olan herkese bir platform yarattıklarını anlatan Şimşek, yarışmaya her kesimden katılım sağlandığını söyledi.

Şimşek, yarışmada, genel kategoride 364, akademik kategoride 19 olmak üzere 383 projenin seçici kurul tarafından değerlendirmeye alındığını belirterek, yarışmaya 65 ilden katılım olduğunu, 42'si kadın toplam 341 yarışmacının katıldığını aktardı.

Yarışmaya, temizlik işçisi, öğrenci, akademisyen, polis memuru, maliye personeli, mahkum, serbest mali müşavir, avukat, emekli, psikolog, mühendis, idareci gibi her kesimden katılım olduğunu vurgulayan Şimşek, "Seçici kurulumuzun değerlendirmesinin ardından ödüle hak kazanan projeler belirlendi. Genel kategoride özgünlük ve uygulanabilirlik, akademik kategoride özgünlük, uygulanabilirlik ve bilimsel çalışma kurallarına uygunluk kriterleri göz önünde bulunduruldu" diye konuştu.

Ödülü kazananlar

Bakan Şimşek, akademik kategoride Alparslan Uğur ve Emin Kömürcüler tarafından ortaklaşa hazırlanan projenin birinciliğe layık görüldüğünü belirterek, şunları ifade etti:

"Bu projede, ahilik kurumundaki uygulamalarına paralel bir yapılanma çerçevesinde meslek kuruluşlarının daha etkin bir hale getirilmesi, mesleki etik kurallarının belirlenmesi, kayıt dışılığa ilişkin eğitim verilmesini ve mesleki kuruluşların vergi ile sosyal sigortalar konusunda kontrol aracı vazifesi görmesini öngörmektedir."

Ahiliğin hem toplumun hem de komşunun hukukunu dikkate alacak şekilde işin ahlaki boyutunu öne çıkaran dünyaya örnek bir müessese ve kültür olduğunu ifade eden Şimşek, meslek kuruluşlarının bu çalışmayı değerlendirmelerini beklediğini söyledi.

Şimşek, Hakan Bay, Doğan Bakırtaş ve Ahmet Aysu tarafından ortaklaşa hazırlanan projenin ise akademik kategoride ikincilik ödüne hak kazandığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İkinciliğe layık görülen proje ise elektronik kimlik kartlarının yaygınlaştırılması vasıtasıyla ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri nedeniyle kazançlarını beyan etmek zorunda olan kişiler dışındakilere vergi ödül sistemini getirilmesini önermişler. Kazanılan vergi ödüllerinin elektrik, su ve doğalgaz faturalarının ödenmesine kullanılmasını ve buna uygun hukuki alt yapının oluşturulmasını öngörmüşler. Bu da örnek olabilir."

Genel kategoride Eren Öztürk'ün projesinin birincilik ödülünü kazandığını belirten Şimşek, "Bu projede, çipli kimlik kartı uygulamasına entegre olarak yapılan alışverişten doğan KDV'nin yüzde 3'ünün e-devlet uygulamaları ile trafik cezası ve sosyal güvenlik prim borçları gibi devlete olan borçlarının ödenmesi öngörülmüştür" dedi.

Şimşek, Erkan Özdemir'in hazırladığı projenin genel kategoride ikinciliğe layık görüldüğünü ifade ederek, "Bu projede nakliye sektöründe otomasyon sisteminin kurulması, e-nakliye portalının devreye alınması, taşımacılıkta yük yol belgesi kullanılması ve sistemden iletilmesini öngörmektedir" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, yarışmada birincilere 25 bin lira, ikincilere ise 15 bin lira ödül verileceğini anlatarak, "Maliye Bakanlığı olarak bütün öneri ve projelerden istifade edeceğiz. Bunların uygulanabilir olanlarını uygulamaya da koyacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.akfikir.com/ekonomi/kayit-disi-ekonomi-ile-mucadele-proje-yarismasi-sonuclandi.htmEdited by: fatihgke