Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SPK TEBLIĞI İLE SMMM'LERCE BAĞIMSIZ DENETİM YOK

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    kgk sıkça sorulan sorularda: Yönetmeliğin Geçici 1 inci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca geçiş döneminde yetkilendirilecek olanlarda KAYİK’ler hariç olmak üzere, sorumlu denetçi olarak görev alabilmek için yukarıda diğer alanlar için öngörülen 1 yıllık denetimlerde bulunma şartı aranmaz.
    ders

Müdavim Üye
    Benim anlamadigin spk halka acik sirketler hakkinda tasarruf sahbi degil mi yani alacagi her turlu karar yapacacagi her islem kendisine bagli sirketleri baglar. Bu sirketlerin denetimi yine spk ya tabi bagimsiz denetim sirketlerince gerceklestirilmektedir. Kendi gorev sahasinda duzenleme yapmistir. 15 yil tecrube sarti ile bagimsiz denetci olacak kac meslek mensubu spk ya tabi sirketi denetlemeye tesebbus eder merak ediyorum. Ozetle spk benim coplugumde ben oterim diyor. En dogal hakki burada herkes biliyor ki spk ya TABİ OLMAYAN sirketlerdeki bagimsiz denetim yuzunden magduriyet yasanmamasi icindir mucadele...
    ZÜBEYİR SERT
    Mali Müşavir

Müdavim Üye
    Alıntı Clouseau Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Arkadaşlar,
    Türkiye'de bağımsız denetim macerası yeni bir aşamaya geldi. SPK,bağımsız denetim tebliğinde değişiklik yapan tebliğ taslağını yayınladı ve görüşlerinizi bekliyorum diyor.
    Bağımsız denetçiye de iki tane engel koymuş. Birincisi; temel düzey SPK sınavı, İkincisi; her yıl en az iki bağımsız denetim çalışması yapmış olması.
    Esas itibariyle anlaşıldığı kadarı ile KGK'nın üniversitelere verdirmiş olduğu SPK eğitimlerini yeterli görmüyor.Özetle her kurum kendi kuralını koyuyor.Hatırlarsanız Sayın Başbakan Türkiye'deki bürokrat oligarşisinden şikayet etmektedir.Her kurum kendi dükalığını ilan etmiş durumda. Maliye mafyasının belini kırmaya çalışırken şimdi de kurumsal mafya çıktı.Ben, diyor öteki kuruma; senin üniversitelerde verdirdiğin, hazırlattığın, onayladığın eğitimleri tanımam. Bir de ben sınav yapacağım diyor.Kim en yetkili belli değil.
    Peki bunlar niçin oluyor? Bu kaos niye...
    Bu duruma gelmemizin asıl sebebi ilk bağımsız denetim tebliğinin iptal edilme sebebidir.O tebliğde, her meslek mensubu sınava girecek ve denetim ruhsatını bileğinin hakkı ile alacaktı.Sırf yeminlileri aradan çıkarma gayretleri bağımsız denetimi bu noktaya getirdi.Hilkat garibesi gibi.Hatırlarsanız sayın başkan da yeminlileri dünyaya örnek göstermekteydi.Allah esirgesin dünyanın diğer meslek odalarında bu tür bir başkan yok.
    Şimdi yeminlileri kurtaralım derken geldiğimiz noktaya bakın.Üç senede bir tek bağımsız denetim ruhsatı veremedik.
    Hayatında hiç sirke giden var mı? Orada hokkabazlar çıkar çeşitli numaralar yaparlar.Şapkalarından çeşitli mahlukatlar çıkarırlar. Siz de para verdiniz ya gülersiniz.
    Bir de unutmayınız bağımsız denetimden kaçarak tasarruf yapanları.
    Hatırlar mısınız Ünal Tekinalp hoca bir oda toplantısında, canlı yayında söylemişti.Yeni ticaret kanunu çalışmalarında bir Fransız uzman şöyle demiş; 'Siz bu yeni ticaret kanununun bağımsız denetim ayağını başaramazsınız' diye.
    Şimdi soruyorum bu kaos Türkiye'nin yararına mı?
    Tevekkeli değil yabancılar demek ki dışarıdan daha iyi görüyor bu ülkenin hain kontenjanını...
    Saygılar
    Daha ne denilebilir ki.Nokta atışı bir yazı.Durum aynen böyle Sayın Clouseau
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Ziyaretci
    https://www.spk.gov.tr/duyurugoster....1&subid=0&ct=f temel düzey sınavı oldukça kolay bir sınav ancak başarı oranları şaşırtıcı

Ziyaretci
    spk ile türmob arasında tarihi bir inatlaşma var, bu yeni değil, yıllardır türmob der denetim bizden sorulur, spk der ben sana tabi değilim,
    defalarca karşılıklı restleşmeler oldu,
    şimdi araya bir de kgk girdi, inat kurumları üçlendi,
    şimdi ne olacağını tahmin edelim,
    es vardı ssk çıktı sonra bağkur,
    ve 3 ayrı emekli türü oldu bir tek ülkede,
    olurdu olmazdı yapmalı yapmamalı diye değerlendirilirken
    ben yaptım oldu demeyi sevenlerin bu kolu yaptı ve oldu sandı
    sgk kuruldu,
    ama hala 4a 4b ve 4c var,
    bu da böyle bir şey,
    spk nın çalışma alanı dar,
    kgk işte öyle ortalarda dolanıyor,
    asıl geniş kitle türmob tabanıdır.

Kıdemli Üye
    haklıdır haksızdır ayrıca tartışılır ancak şu var en tutarlı kurum spk ilk günden beri tüm toplantılarda spk temsilcileri kgk bizim alanımızla ilgili yeterli düzeyde bir ölçme değerlendirme yapmaz ise biz sınava devam ederiz. dediler.

kgk eğitimlerinin başarı oranları % 100 gelmeye başlayınca spk hemen taslağı yayınladı adeta bir mesaj verdi.

burada bağımsız denetim sınavı yapıp kgk ve türmobla davalaşmak istememiş zannedersem olayı temel düzeye bağlamış temel düzey kolay gibi gözüken zor bir sınav neden çünkü çok ders var ve bu çok ders ortamında 70 ortalamayı bulmak güç oluyor.

buna en çok tepkiyi ymmler verecektir. çünkü ymmler içinde çok renk vermeseler de spk lisansı sahipleri ve sahip olmayanları arasında ciddi bir kavga var çünkü sınavı sevmeyen ymmlerin spk dan muafiyet alabilmesi için 2006 dan önce bu işlerle ilgilenmek gerekiyordu 2006 dan sonra sektöre girmek isteyenler aman ne sınavı deyip ilgi göstermediler. son düzlükte çoğu kgk ya bağlamıştı umudunu spk lisansı sahibi ymmlerde hepsi aynı seviyeye geldiğinden mutsuzdu ama çok ses çıkarmıyordu. sağlık olsun pazara girmeleri zor diyorlardı spk nin bu hamlesi ymm leri de ikiye böldü. kendi içlerinde de tartışma çıkacaktır.

önemli bir sayıda ymm spk sektörü dışına itildi.

smmm lerin çoğunun spk ya bulaşma niyeti yoktu o yüzden çok tepki olmayacaktır çoğu aman spk bizim neyimize bizi zaten diğerleri ilgilendiriyor orada sorun yok diyecektir. sadece bağ denet sektörünü hedefleyen gençler tepki verecektir.

spk 29 una kadar görüş istemiş geçmişten tecrübe spk 01 mayısta tebliği resmi gazeteye koyar geçer bakalım ymm lobisi spkya diş geçirebilecek mi.

Kıdemli Üye
    bu arada spk alanı küçük deyip geçmeyin. Bugün bağ denetim yaptıracak şirket ya gün gelir halka açılırız bir daha bir daha iş yapmayalım deyip spk yetkiliye öncelik veriyor.

TFF süper lig kulüplerin denetimi için spk yetkili şirket istiyor.

kosgeb kobilere destek vermek için spk yetkili şirket istiyor.

Tarım Bakanlığı spk yetkili şirket istiyor.

bu liste uzatılabilir ama diğer alanlar tam oturmadığı için canı denetim isteyenin ilk aklına spk yetkili şirket geliyor.

Kıdemli Üye
    Esasında bu taslağın spk şirketleri açısından önemli yanları daha çok.

kadro sayısını en az 12 kişiye çıkarıyor. bir de rasgele 12 kişi değil her kıdemden 2 şer kişi.

Birde yeni işe alınacak adamın hem smmm veya ymm hem kgk yetkisi sahibi hem de temel düzey lisansı sahibi olması gerekiyor.

bir de bu şartı sağlamak için önünde 7 ay var ortada daha spk sınavı bile yok millet girip temel düzey alsın.

bu durumda mevcut spk yetkili şirketlerin işi çok zor bir mucize olmaz ise yıl sonunda mevcut şirketlerin 3 te 2 sinin yetkisi iptal olur. bu sebeple başta bağımsız denetim derneği olmak üzere mevcut yetki sahibi şirketlerde yarından itibaren taslağa saldıracaktır.Edited by: cengio

Ziyaretci
    smmmlerin kayıtlarını tuttuğu ymmlerinde vergi yönünden denetimini yaptığı yüzbinlerce işyerinin ttk ve tms tfrs açısından da denetimi için spk nın sınavlarından başarılı ile çıkmaya ihtiyaç olur mu? kel başa şimşir tarak gibi şey, aslında tekinalp ve ekibinin şekillendirdiği bağımsız denetim standartları bile abartılı, bu abartılı yaklaşım nedeniylede şu an o sınrıların altında kalan şirketler tamamen denetimsiz kaldı.

Müdavim Üye
    Nereden
    İSTANBUL
    son durum

spk sorumluluk sahibi bir kurum tabi olunan şirketler milyon hatta milyar liralık şirketler bunların denetimi gerekli ilk hamle bakı ülkedeki düzenleyici otorite türmob un verdiği belgeler yeterli değil kendi sistemini kurdu şimdide ikinci düzenleyici otorite belgeleri pırasa gibi doğruyor hoop deki kendi standartlarını kendi belirliyor benim şirketlerim çok büyük ve çok uluslu şirketler öyle 4 BİN PEŞİN BELGE SENİN mantığı ile alınan belgeler bizde geçmez diyor........
    SMMM Önder YAMAN