Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SPK TEBLIĞI İLE SMMM'LERCE BAĞIMSIZ DENETİM YOK

Müdavim Üye
    Değerli kardeşim zmm24 yazım sizlerle ilgili değildir.

Üye
    Nereden
    Bursa

Sayın efe izmir, özür dilerim.
    Tam okumadan yazmışım.

Edited by: tefenli
    SMMM KAZIM TEFENLİ

Müdavim Üye
    Alıntı tefenli Nickli Üyeden Alıntı

")) Vay be YMM ve 15 yıllık SMMM ler muaf olacak, çalışıp sınavla SPK bağımsız Denetim Lisansı alanlar tekrar sınava girecek. "
    Sayın efe izmir , pek sevinmişe benziyorsunuz, yanlış mı algıladım acaba ?
    Eğer doğru anlamışsam , az da olsa sınav için emek verenler emeğine saygı hak etmiyorlar mı acaba merak ediyorum.
    Öyle ya Özellikle "çalışıp sınavla SPK bağımsız Denetim Lisansı alanlar" (!).
    Girmeselermiş canım , ne diye girmişler ki; akıl etselermiş ilerde SPK' nın böyle bir taslak hazırlayacağını(?)

Kardeş sen yazıyı neresinden okuyorsun.

Ziyaretci
    SPK'dan haber var mı arkadaşlar?

Ziyaretci
    Alıntı fatihgke Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Clouseau Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Arkadaşlar,
    Türkiye'de bağımsız denetim macerası yeni bir aşamaya geldi. SPK,bağımsız denetim tebliğinde değişiklik yapan tebliğ taslağını yayınladı ve görüşlerinizi bekliyorum diyor.
    Bağımsız denetçiye de iki tane engel koymuş. Birincisi; temel düzey SPK sınavı, İkincisi; her yıl en az iki bağımsız denetim çalışması yapmış olması.
    Esas itibariyle anlaşıldığı kadarı ile KGK'nın üniversitelere verdirmiş olduğu SPK eğitimlerini yeterli görmüyor.Özetle her kurum kendi kuralını koyuyor.Hatırlarsanız Sayın Başbakan Türkiye'deki bürokrat oligarşisinden şikayet etmektedir.Her kurum kendi dükalığını ilan etmiş durumda. Maliye mafyasının belini kırmaya çalışırken şimdi de kurumsal mafya çıktı.Ben, diyor öteki kuruma; senin üniversitelerde verdirdiğin, hazırlattığın, onayladığın eğitimleri tanımam. Bir de ben sınav yapacağım diyor.Kim en yetkili belli değil.
    Peki bunlar niçin oluyor? Bu kaos niye...
    Bu duruma gelmemizin asıl sebebi ilk bağımsız denetim tebliğinin iptal edilme sebebidir.O tebliğde, her meslek mensubu sınava girecek ve denetim ruhsatını bileğinin hakkı ile alacaktı.Sırf yeminlileri aradan çıkarma gayretleri bağımsız denetimi bu noktaya getirdi.Hilkat garibesi gibi.Hatırlarsanız sayın başkan da yeminlileri dünyaya örnek göstermekteydi.Allah esirgesin dünyanın diğer meslek odalarında bu tür bir başkan yok.
    Şimdi yeminlileri kurtaralım derken geldiğimiz noktaya bakın.Üç senede bir tek bağımsız denetim ruhsatı veremedik.
    Hayatında hiç sirke giden var mı? Orada hokkabazlar çıkar çeşitli numaralar yaparlar.Şapkalarından çeşitli mahlukatlar çıkarırlar. Siz de para verdiniz ya gülersiniz.
    Bir de unutmayınız bağımsız denetimden kaçarak tasarruf yapanları.
    Hatırlar mısınız Ünal Tekinalp hoca bir oda toplantısında, canlı yayında söylemişti.Yeni ticaret kanunu çalışmalarında bir Fransız uzman şöyle demiş; 'Siz bu yeni ticaret kanununun bağımsız denetim ayağını başaramazsınız' diye.
    Şimdi soruyorum bu kaos Türkiye'nin yararına mı?
    Tevekkeli değil yabancılar demek ki dışarıdan daha iyi görüyor bu ülkenin hain kontenjanını...
    Saygılar
    Daha ne denilebilir ki.Nokta atışı bir yazı.Durum aynen böyle Sayın Clouseau
    SPK'dan haber var mı arkadaşlar?

Ziyaretci
    Bugün Ankara'da HUD tarafından düzenlenen panelde konu:
    Yeni Ticaret Kanunu Uygulamaları açısından Bağımsız Denetimin Önemi Sorunlar ve Çözüm Önerileri idi.
    Panelistler SPK Başkan Yardımcısı,KGK Başkanı,Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TÜRMOB'du.
    Katılanlar yetkililerin görüşünü aktarırsa memnun oluruz.
    SPK Tebliği ve Gümrük Bakanlığı yönetmeliğinde son durum nedir?