Sayfa 9 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci ... 789
Toplam 88 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 88 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TORBA KANUN-DENETİM

Müdavim Üye
    Sayın Cengizo aşağıda alıntıladığım iç ticaret müdürünün cümlesi (400 maddeye sadık kaldık) açıklaması eğer doğru ise ve sözlerinde duracaklarsa bu denetim 400. maddede yazılı denetçiler tarafından yapılacak. O zaman da başka çelişkiler ortaya çıkıyor. Bunlardan birincisi söylenenler ve yorumlar ışığında zaten yetki ve ünv.eğitimi alan denetçiler neden tekrar eğitimlere katılsın, birde geçen yıl TURMOB eğitim vermişti. Benim eğitimim yetersiz diyemez. Son olarak da bu denetim türü bağımsız denetime kıyasla "sınırlı denetim" olacağından sanki bu denetimi denetçiler değilde tüm meslek mensupları yapacak gibi gözüküyor.
    """"""Biz taslağımızı hazırladık ve 6102 deki 400. maddeye sadık kaldık (yani ymm veya smmm) ve ek şart olarakta türmob eğitimi koyduk. ama bu gümrük ticaret bakanlığının taslağıdır bakanlar kurulunda farklı görüşler ortaya çıkabilir dedi.""""Edited by: sabriorta

Kıdemli Üye
    bence de tüm meslek mensupları yapacak

zaten iç ticaret bürokratları ile sohbet ettiğinizde kobi beyannamesi tarzı bir formdan bahsediyorlar denetçiler bu formu doldurup onaylayacakmış olsa olsa o formla ve denetçilerin sorumlulukları ile türmob basit bir eğitim yapar.

Ziyaretci

ASMMMO Başkanı açıklamasına göre,<div>Taslak metinde;-</div><div>-SMMM ve YMM'ler</div><div>-50 saat Türmob eğitimi alacak,Gümrük Bakanlığı bu eğitimlerin gözetimini yapacak,</div><div>-%80 eğitime devam zorunluluğu bulunacak</div><div>-Eğitimde başarı şartı quiz şeklindeki değerlendirmeler ile yapılacak.</div><div>-Başarılı olan SMMM ve YMM'ler Türmob kütüğünde denetci olarak kaydedilecek.(Bağımsız denetci değil)</div><div>-Firmalar denetim kurullarına bu kütükte yer alan meslek mensuplarını atayabilecek.</div><div>Yukarıda yer alan taslağın Bakanlar Kurulunda ne şekil alacağı konusunda ise şimdilik yeterli bilgi mevcut değildir.</div><div></div>

Edited by: Yalındenetim

Müdavim Üye
    https://www.turmob.org.tr/ebulten/gu...anlar_yeni.pdf

Merhaba arkadaşlar,

Linkte İç Ticaret Genel Müdürü'nün açıklaması var.Bağımsız Denetçi ve Bağımsız denetimle ilgisi olmadığını söylüyor.TTK nın gerekliliklerini yerine getirmekten bahsediyor.Bu durumda KGK denetçi belgesi bir işe yaramayacak gibi görünüyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Osmaniye
    denetime tabi olmayan şirketler ve kooperatifler için ttknın gerekleri diyor ve bağımsız denetime tabi şirketler için bir yorum yapmamış
    ders

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    kanunun 397/5.maddesine eklenen denetimin esasında ne olduğu bence 397/6.maddedeki tabirden anlaşılıyor bu denetim yaptırılmadı ise o zaman şirketin mali tabloları yani blanço,gelir tablosu vs.gibi olan tabloları geçersiz demektir yani bu tablolardaki işlemlerin doğruluğu ve dürüst resim ilkesine uygun olduğunu onaylamaktır o zaman esas olan denetçinin ilk vazifesi ondan sonra faaliyet raporuda tabi önemlidir ve devamı kanuna uygun işlemlerin yapılıp yapılmadığı yani buna defterleri ve vs.leride girer kanundaki her şey mesela 1530.maddeye uyumlumu değilmi müşteri ve tedarikçilerle yapılan işlemler ve diğerleri yani bu denetim eğer denetçi olacaklar tarafından doğru yapılırsa tabi burda denetçinin sorumluluğu önemli çünkü belki bu denetim ve raporuna görede 3.kişiler şirketle işlerini yürütmek isteyecekler mesela kredi verenler bu denetime ve rapora göre kredi verebilirler ama tabi en önemlisi denetim yapacak kişilerin bilinçli olması ve taviz vermeden sıradanllaştırmmadan bu işe ehemmiyet vermesi ile olacak ve bekleyip görelim bakalım nasıl bir uygulama ve sorumluluk çıkacak ortaya,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Hüseyin Bey
    en önemlisi denetim yapacak kişilerin bilinçli olması ve taviz vermeden sıradanllaştırmmadan bu işe ehemmiyet vermesi ile olacak
    diyorsunuz
    1-%100 başarı ile bu söylediklerinizin hangisi olacak merak ediyoruz?
    2-Açıkça KGK bir denetçi sınıfı oluşturmak istiyor
    Önce YMMler sonra da 15 yıllıklar buna alet oluyorlar
    Artık TÜRMOBun parçalanması üzerine tahminler yapılıyor Denetçi Odası Denetrçi Birliği
    YMMler şimdiden razılar hatta tüm YMMlere denetçi unvanı verilip 15 yıllıklar Denetçi Birliği oluşturacaklar SPKlılardan da 15 yıllıklar alınacak TTKlarda da bakanlık müfettişleri olacak
    Kimler dışarıda kalıyor 15 yıl altı SPKlı da olsa dışarıda
    Gençler dışarı mesleği 3-5 yıl içinde bırakacaklar içeri
    Seçimlerden sonra mı 3- 5 yıl mı?
    Artık maalesef bu aşamaya geldi
    Acımazsızca kendi meslektaşları suçlayanlar gelin görün hiç pişmanlık duyuyormusnuz?

Müdavim Üye
    Bu durumlar bireysel düşüncesinin sonuçları.Subjektif değil Objektif bakabilseydik şuan bunları tartışmazdık.Daha ne sınavlar görücez.Ta ki bu zihniyetgerçeği görüpDünya uygulamasındaki sisteme elgel olmayı bırakana kadar.(Ünvanları bile Dünya Standartlarında tanımlı değilken) 90 yaşında da denetimi yapacak değilller heralde.
    Böyle eğitimlerle avunur dururlar.Yok şöyle yok böyle.Yok sınav kazanma oranı %4 müş müş.Yok binlercedöküman varmış da.2 yıl çok çalışmışlarmış.(Turmob eğitimlerini hiçe sayıp; eve kapanıp ders çalıştısanırsınız) Eğitimler Galaksiler arası standartlara fark atarmış da.vs. vs.

O değilde bu arkadaşlar kendilerini itibarsızlaştırdılar ona seviniyorum.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)