Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bağlı ortaklık ve iştiraklerde denetci seçimi

Üye
    Türkiyede tam müküllef X şirketi ile yine tam mükellef y şirketinin şirket ortakları yabancı menşeli yurt dışındaki z şirketidir. Ayrıca x şirketi y şirketine %1 oranında iştiraktir. x ve y şirketleri denetçi seçilmesindeki aşağıdaki kriterlerin hiç birine tek başlarına yada konsolide olarak da her üç maddeye de girmemektedir.Ben bağımsız denetci seçilmeyeceği düşüncesindeyim.Ama hukuk danışmanız 195 maddeye atıfta bulunarak yabancı ortağı hakim şirket gibi düşünerek ısrarla denetime tabi olabileceğimizi düşünmektedir.Ben yanlış yorumluyor da olabilirim.Görüşlerinize açığım.

Ayrıca bu x ve y şirketi ufrs bağımsız denetimi her yıl yapılmaktadır. Madem uyuyor mevcut denetcimizi atayalım önerisine de karşıdır.p başka bu başka düşüncesinde.Sonuçta yapılıan ufrs bağımsız denetim raporu. Mevcut denetici atanması durumunda defterlerin ufrs ye göre tutulması gerekecek birde sanırım.Mevcut durumda ayrı bir rapor ile ufrs denetim raporu yapılmakta kayıtlar v.u.k göre tutulmaktadır.

 Bilanço aktif toplamı 1 50.000.000 TL ve üzeri
     Net Satış Hasılatı200.000.000 TL ve üzeri
     Çalışan Sayısı500 ve üzerEdited by: toful

Kıdemli Üye
    sizin görüşünüz doğru avukatınız yanlış yorumluyor burada muhatap ana şirkettir avukatınız işgüzarlık yapıyor. denetim firmanız ile bağlantıya geçin onlar konuyu çözecektir.

Müdavim Üye
    Konu ile bağlantılı değil ama okurken dikkatimi çekti ; herhangi bir LTD şirket başka bir şirket ile iş ortaklığı yapıyor %1 A ltd şti %99 B ltd şti. %10 'nun altındaki ortaklıkları İŞTİRAK olarak değelendirebilirmiyiz...?

dipnot : İştirak edilen ortaklıklarda iştirak ilişkisinden bahsedebilmek için sermaye payı dikkate alınmaksızın sahip olunan oy hakkı veya yönetime katılma hakkının en az % 10 oranında bulunması gerekir.