Sayfa 2 Toplam 49 Sayfadan BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
Toplam 482 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2013 VE SONRASI BAĞIMSIZ DENETİM ?

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    yukardaki yazıdan cirosu 40.000.000 tl yi aşan ve 250 işçi sayısını aşan firmalar 2014 yılından itibaren bağımsız denetime tabi olduğunu anlıyorum yanılıyormuyum

Müdavim Üye
    Yeliz Hanım yok öyle birşey,Sanırım meslektaşlarımız gönüllerinden geçenleri yazmışlar.Ama malesef bu iş o kadar kolay değil TOBB denetlemeye karşı çıkıyor.TTK ana kolonu dedikleri bağımsız denetimi ortadan kaldıran zihniyet o kadar kolay bir şekilde geri getirmez.

Müdavim Üye

<h1>TTK amacından uzaklaştı</h1>
    <div ="date">06 Ocak 2013 Pazar 21:09</div>
    <div ="short_">“Türk Ticaret Kanunu merkezinden oynatıldı, amacından
    uzaklaştı” diyen TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, TTK’daki bağımsız denetim
    düzenlemelerini de eleştirdi.</div>
    <div id="news_" =" text_">

ANKARA (DÜNYA) - Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali
    Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Nail Sanlı, reform olarak
    gördükleri Türk Ticaret Kanununda yürürlüğe girmeden önce son dakika da yapılan
    değişiklikleri eleştirerek, “Türk Ticaret Kanunu’nu değiştiren 6335 sayılı yasa
    bazı kesimlerin talepleri ve itirazları üzerine ele alınırken Kanun merkezinden
    oynatıldı ve amacından biraz uzaklaştırıldı” dedi.

Özellikle kanundaki ‘bağımsız denetim’ boyutunun kuşa döndüğünü dile getiren
    Sanlı, “Türk Ticaret Kanunu bir an önce ana felsefesine, dönecek şekilde tekrar
    hazırlanmalı. Umarız önümüzdeki süreçte o yok edilen unsurlar yeniden
    düzenlenerek Türk Ticaret Kanunu içerisinde yer alır” diye konuştu.

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) hizmet binasının
    açılışında konuşan TÜRMOB Genel Başkanı Nail Sanlı, sektörün yaşadığı sorunlara
    dikkati çekti. TBMM’nin 6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu ile önemli bir
    reform gerçekleştirdiğini söyleyen Sanlı, TTK’da yapılan değişikliklerle
    kanunun merkezinden oynatıldığını ve amacından uzaklaştırıldığını belirterek,
    ‘bağımsız denetim’ boyutunun kuşa döndüğünü dile getirdi. Sanlı, “Denetim boyutu
    yok denebilecek bir boyuta getirildi. Halbuki Türkiye’de 800 bin şirketin
    denetimini öngören bir mantık ve felsefe vardı. Bugün geldiğimiz boyutu ortada.
    Türk Ticaret Kanunu bir an önce ana felsefesine, dönecek şekilde tekrar
    hazırlanmalı. Umarız önümüzdeki süreçte o yok edilen unsurlar yeniden
    düzenlenerek Türk Ticaret Kanunu içerisinde yer alır” dedi.

660 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan Kamu Gözetimi Muhasebe
    Denetim Standartları Kurulu’nun faaliyetlerine değinen Sanlı, Kamu Gözetim
    Uygulamalarının bir dünya uygulaması olduğunu, kurulun oluşturulma sürecine
    sahip çıktıklarını kaydetti. Kamu Gözetim Kurumunun her şeyden önce iki kurumu
    öne çıkarttığını anlatan Sanlı, “’Bir tanesi KHK ile kurulacak olan Kamu
    Gözetimi Muhasebe Denetim Standartları Kurumunun kendisi, ikincisi ise Kamu
    Gözetim Kurumu’nun faaliyetlerine neden olacak ve faaliyetlerini teşkil edecek
    denetim mekanizmasını hayata geçirecek denetçilerin birliği olan TÜRMOB’tur. Ama
    gelinen nokta ortada, TÜRMOB Denetim Eğitimlerinin özellikle geçici maddelerin
    uygulanma sürecinde değerlendirmesini ve kabul edilmesini istiyoruz. Eğitim
    veren kurumlardan bir tanesinin de TÜRMOB olmasını istiyoruz” dedi. Ayrıca
    sicil, tescil, staj, sınav, sürekli eğitim ve özellikle disiplin konularında
    dünya örneklerinde kamu gözetim kurumlarının bu yetkilerini hep meslek
    örgütlerine devrettiğini anlatan Sanlı, bu konuda yetki devri değil işbirliği
    istediklerini vurguladı.

Başbakana mektup yazdık

Yılbaşı öncesi bütün taleplerine rağmen Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin
    Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğine işaret eden Sanlı, Başbakana bu
    işin düzeltilmesi için mektup yazdıklarını ve bunun 5 ulusal gazetede
    yayımlandığını kaydetti. Sanlı, “Hükümetten bu konuya müdahil olmasını ve
    düzeltmesini istiyoruz. Çünkü sorunumuz siyasi bir sorundan ziyade bürokratik
    bir sorundur. Sesimizi duyuramıyoruz, derdimizi anlatamıyoruz, muhatap
    bulamıyoruz. Derdimiz bu kadar açık ve nettir, siyaset ile ilgili bir sorun
    değildir. Derdimiz mesleki bir sorundur” diye konuştu.</span></div>

Müdavim Üye

Gülermisin Ağlarmısın !!! </font><div></div>"Koyun Can derdinde, Kasap et derdinde"... <div></div></font>

Müdavim Üye
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    değişen ne ki sadece tanım yani eskidende maliye bakanlığı denetliyordu denetim elemanları ile yani bu zaten vardı ve yeni değil,kolay gelsin.

Aynen sayın Hadisat.Zaten Maliye Bakanlığındaki Denetim Sistemi Tamamen Vergi Müfettişi Ünvanı adı altında birleştirilmişti.Şimdi de bizi bağlayan tanımlar değiştirildi.Peki zamanlama bizce önemli mi tabi ki önemli.Yakın zamanda denetim olma ihtimali var ki.İlerde hukuki bir açık olmasın diye de düşünebiliriz.Çünkü biliyorsunuz ki Maliye Bakanlığındaki Denetim Yapısı Tek Ünvanda birleştirilmesin beri bayağı bir süre geçti.( 10 Temmuz 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bakanlık bünyesinde olan tüm vergi denetim birimleri Vergi Denetim Kurulu adı altında birleştirildi. 132 yıldır hizmet veren Maliye Teftiş Kurulu, 66 yıldır hizmet veren Hesap Uzmanları Kurulu ve 75 yıldır hizmet veren Gelirler Kontrolörleri ile Vergi Denetmenleri’nin birimleri kapatılarak bu kurul ve birimlerde çalışan vergi denetim elemanları “vergi müfettişi” unvanı ile Vergi Denetim Kurulu altına alındı.

Kaynak: https://www.fortuneturkey.com/haberd...p?news_id=1273)

Bu tanım düzeltmesinin o zamanda değilde bu zamanlarda olması oldukça ilginç.Ben şunu diyordum hep.Zorunlu olarak kurumlaşma zorunda kalıcaz.Ya Dünya Standartlarındaki şekle giricez.Ya da şekle girmeye zorlandığımızda da deformasyonlara maruz kalıcaz.Hukuki açık oluşturacak eski tanımlar düzeltildi.Şimdi de sıra denetim sisteminin aktif olarak işletilmeye başlanmasına kaldı.Edited by: fatihgke
    İnsanın En Büyük Hatası Şudur; Kendini Olduğundan Büyük Görmek Ya Da Kendine Hak Ettiğinden Az Değer Vermek. (Goethe)

Müdavim Üye
    Sakarya Üniv.Eğitim Başvuruları başlamıştır.....

Ziyaretci
    Bildiğim kadarıyla kamu gözetimi kurumu muhasebe standartlarının yani bize uygun tfrs hazırlıkları yapıyordu. Bunun için danışman kadrolar oluşturmuştu. Ama henüz bir şey çıkmadı. Denetimle ilgili tebliğler yayınlanmadı. Spk belgeli olanların ve spk sınavına girip bazı derslerden başarılı olanlarla ilgili bir açıklama yok. Bakanlar kurulu denetlenecek şirket büyüklüklerini yayınlamadı. Bu kadar belirsizlik varken Sakarya Üniversitesi'nin eğitim çalışmalarına başlaması ne kadar doğru bilmiyorum. Daha önce 5.000 TL. olarak açıklananeğitim ücretinden sadece bilgisayar ve yazılımdüşülmüş görünüyor.

Müdavim Üye

Haklısınız Sn.Deneme1 ;bu süreçde acele etmemek gerekir diye düşünüyorum ...(belirsizlikler had safhada)

Müdavim Üye
    Arkadaşlar bene bu denetim işinden pek umutlu olmayalım Çünkü Ali Babacan(her şirketin başına bir bekçi koyacak halimiz yok ya diyen kişi)ve Hayati yazıcı olduğu sürece denetim işinden bir şey çıkmaz bizler ancak sınavlı mı olsun sınavsız mı olsun kavgasındayız.Denetime Tabi olacak şirketlerin kavgasını vermiyoruz.Günaydın TURMOB Günaydın TTK amacından uzaklaştı diye birde serzenişte bulunuyorsunuz amacına ulaşması için çaba harcamadınız ki hi.

Müdavim Üye
    Türmobun derdi meslektaşların içinde bulunduğu sıkıntılar değildir...Yıllarca böyle olmadığını düşünerek bir nevi polyannacılık oynadık...Bugün Ymm lerin ellerinde tutdukları yetki ve selahiyet dünyanın hiç bir ülkesinde mevcut değildir..Bugün smmm lerin içinde bulunduğu katiplik kisvesi yakıştırmaları bu azınlığın (ymm ler) dayatmaları sonucu oluşmuş ve kabul görmüştür.Bu canavarları yaratan mesleği kıymetsiz ve itibarsız bir hale getiren türmob un ta kendisidir.Türmob'un ; başbakana ve kgk na yazmış olduğu metine,dünya gazetesinde verdiği demece dikkatlice bakılırsa,türmobun bu gayretinin ,denetim pastasından oluşacak rantın ortağı ve hissedarı olma çabasından başka hiç bir şey olmadığı görülecektir;tüm meslektaşlarım bu gerçeği görmelidir bu veryansınlar smmm lerin sıkıntılarıyla ilgili serzenişler değildir .