Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: K.G.K. ANAYASAYA UYGUN BİR KURUL MU?

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Aylardan beri söyleyip yazdığımız üzere, 660 sayılı KHK ile kurulmuş KGK anayasaya aykırıdır. Konu hem anayasa mahkemesindedir ve hem de mesleki yayınlarda da açıktan yazılmaya başlanmıştır.

Kaldı ki daha henüz yazıl(a)mayan pek çok hukuka aykırı boyutu vardır.

İlgilenenlere okumalarını öneririm.
    VERGİ DÜNYASI dergisi sayı 372 sayfa:17 vd.

" 660 Sayılı KHK’nın Anayasa Hukuku Karşısındaki Durumu

Yeminli Mali Müşavir ERDOĞAN ARSLAN"
    https://<WBR>www.vergidunyasi.com.tr/<WBR>dergiler.php?Ay=8&amp;Yil=2012

<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Alıntı YALÇIN ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli forumdaşlar,

08.07.2012 tarihli resmi gazetede yayımlanmış bulunan kurum yönetmeliği, kurumun kendisi gibi, 6102 sayılı YTTK ve 3568 e aykırı olduğu gibi başta anayanın 48. md. çalışma özgürlüğü olmak üzere, pek çok maddesine aykırıdır.

AİHS'nin ek1. protokol 1. deki mülkiyet hakkının gaspıdır.

Yani tartışma konusu 660 sayılı KHK ile oluşturulan kurum, eğer ki herhangi bir meslek mensubunun işlemlerini yaptığı mükellefinin veya müşterisinin iş ve işlemlerini yeni yasal "düzenleme" nedeniyle yapamaz hale gelir ise, o meslek mensubunun çalışma özgürlüğü sınırlandırıldığı gibi, o meslek mensunun mülkiyeti sayılan portföyü de gasp edilmiş sayılır. Bu da AİHS'ne aykırıdır.

Dolayısı ile 660 sayılı KHK anayasa mahkemsince iptal edilmese bile ya da iptal değildiğinde yeniden yapılacak bir yasal düzenleme,bizim çalışma özgürlüğümüzü ve dentimini yapmaktan alıkonulduğumuz mükelleflerin işlerini "sınav vb." bahanelerle sınırlandırması,AİHS ne aykırı bir düzenlemeler olup, AİHM tarafından iptale mahkumdur.

Sayın Acı'nın açıkladığının dışında ve anayasa mahkmesine başvuru dilekçesinde belirtilenlerin dışında 660 sayılı KHK nin anayasaya ve AİHS ne aykırı pek çok boyutu vardır.
    Sayın Acı ve değerli forumdaşlar,

Meslektaşlarımızdan ve meslek örgütlerimizden hiç bir istekvedestek gelmediğinden, 08.07.2012 tarihli resmi gazetede yayımlanmış, KGK'nun tebliğinin iptali ve kurumu kuran KHK'nin anayasaya aykırılıkları nedeniyle 10.09.2012 son günü olmasına rağmen, tek başıma dava açmayacağım. Ancak, meslektaşları ve meslek örgütlerimizi daha çok ilgilendirecek sınav vb. yönetmelikler için istekolursa, isteyenlere yardımcı ve destek olacağım.

Üye
    Nereden
    MADUR
    ÇOK MADUR UM YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR YANIT VERİRSENİZ SEVİNİRİM .....
    BEN 2000 YILINDA VERGİ MÜKELLEFİ OLDUM VE 2003 YILINDA İŞLERİMİN TERS GİTMESİYLE BİRLİKTE ÜZERİME OLAN 2 [İKİ]ADET ARACIMI SATMAK ZORUNDA KALDIM FAKAT ARAÇLARIMI SATTIM AMA PARAMIN TAMAMINI ALMADIĞIM İÇİN SATIŞLARINI VEREMEDİM.TABİKİ BU ARADA ARAÇLAR BENİM ÜZERİMDE KALDI BU SATIŞTAN SONRADA NE PARAMI ALABİLDİM NEDE ARAÇLARA ULAŞABİLDİM.
    2006 YILINDA
    SİKORTALI BİR İŞE GİRİP ÇALIŞMAYA BAŞLADIM
    ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNE GELEREK BENDEN YOKLAMA ALAN MALİYE MEMURLARINA VERMİŞ OLDUĞUM YAZILI BEYANIM ŞUDUR.
    MÜKELLEFİN FAALİYETİNE DEVAM EDİP ETMEDİĞİ 2007 GELİR VERGİSİ 2008/1,2 KDV 2007/10,11 12 GEÇİCİ BEYANNAME VERİLMEDİĞİ STOPAJA TABİ BİR ÖDEMESİNİN OLUP OLMADIĞI AYLIK ORTALAMA GELİR GİDER DURUMUNUN TAKTİR KOMİSYONUNDAN OLACAK ŞEKİLDE TESPİTİNİ RİCE EDERİM DİYE BİR BAŞLIK YAZDILAR YOKLAMANIN BAŞINA VE DEVAM EDİLDİ...
    MÜKELLEFİN SAHİBİ BULUNDUĞU 00AP000 PLAKA SAYILI FİYAT MARKALI TİCARİ 1982 MODEL OLAN ARACINI TAHMİNEN 2003 YILINDA BURSA İLİNE SATTIĞI NOTER SATIŞI YAPILMADIĞINIBUNUN AKİBETİNİ BİLMEDİĞİNİ..
    DİĞERARACI 00AN000 PLAKA SAYILI 1993 MODELOLAN TİCARİ ARACINI BURSANIN BİR İLÇESİNE SATTIĞINI BUNADA NOTER SATIŞI YAPMADIĞINI ARACIN ALICILAR TARAFINDAN BURSA İLİNE SATILDIĞINI BUNUNDA AKİBETİNİ BİLMEDİĞİNİ....
    AYRICA SEYYAR TUHAFİYECİLİK İŞİNDEN DOLAYI DAİREMİZDE KAYDININ BULUNDUĞUNU PAZARLARDA YER ALMADIĞINDAN SERGİ AÇMADIĞINI BU İŞİDE YAPMADIĞINI
    YUKARIDA İSTENİLEN DÖNEMLER DAHİL GÜNÜMÜZE KADAR OLAN BEYANNAMELERİNİ DAİREMİZE VERMEDİĞİNİ STOPAJ GİBİ BİR ÖDEMESİNİN BULUNMADIĞINI GELİR VE GİDERİNİN BULUNMADIĞINI BEYAN ETMİŞTİR .....
    DİYE BİR YOKLAMA TUTULDU VE BU YOKLAMANIN AYNISI HER YIL HARFİYEN YAZILIP VERİLİYOR
    O TARİHTEN SONRA ARAÇLARI BULAMADIM KAYIP İLANIDA VERMEDİM BU BEYAN BENİM İŞİME YARARMI GEÇERLİLİĞİ NEDİR ACABA ÖNCELİKLE BU ÖNEMLİ BENİM İÇİN....
    VE SONRA TABİKİ BEN BU ARADA SİKORTALI İŞTE DEVAM EDİYORUM 1982 MODEL OLAN ARACIMI 03.09.2011 YILINDAKİ 4-1 OLAN ZAYİ AFFINDAN YARARLANARAK TRAFİKTEN ÇEKTİM VERGİLERİNİ ÖDEDİM VE İMHA ETTİM YANİ ONDAN KURTULDUM KALAN TÜM BOÇLARIMIDA TAKSİTLENEN BOÇ TOPLAMI (13.600) 18 TAKSİT 36 AYA BÖLDÜRDÜM 4 TAKSİT ÖDEDİKTEN SONRA BANA MALİYEDEN 103.BİN TL TEKRAR
    BORÇ ÇIKARTTILARBEN BU ARADA DİĞER ARACIMIN YERİNİDE ÖĞRENDİM VE BULDUM ARAÇ BENİM SATTIĞIM KİŞİ TARAFINDAN 08.10.2009 TARİHİNDE SAAT 18-40 DA BURSA İLÇESİNDE TRAFİK EKİPLERİ TARAFINDAN BAĞLANMIŞ ŞU ANDA İSE 08.10.2009 TARİHİNDEN BERİ BİR OTOPARKTA DURUYOR...
    FAKAT BEN BU ARACI MALİYEYE SÖYLEDİM ARAÇ BAĞLI DEDİM MALİYENİNDE ARAÇ ÜZERİNDE HACZİ VAR ZATEN SATIN BU ARACI DEDİM KİMSE İLGİLENMEDİ ARACI BAĞLAYAN TRAFİK TEN RESMİ YAZI GETİRDİM ARAÇ 08.10.2009 TATİHİNDEN BERİ BAĞLI DURUYOR DİYE
    AMA BUDA İŞE YARAMADI MALİYE TRAFİĞİN BANA VERMİŞ OLDUĞU RESMİ YAZIYI BİLE KABUL ETMEDİ ARAÇ BENİM ÜZERİMDE OLDUĞU İÇİN BEYANNAME CEZALARI VARMIŞ BANA SÖYLENEN BU AMA BANA 2011 YILINDAKİ UZLAŞMADA 13.600 TL TOPLAM BORÇ ÇIKARTMIŞLARDI 2012 YILININ 11. AYINDA İSE TEKRAR BİR HESAPLADILAR 103 BİN TL DEDİLER BEN BU İŞTEN BİŞEY ANLAMIŞ DEĞİLİM...
    1. BENİM VERMİŞ OLDUĞUM YOKLAMALAR BENİM İŞİME YARARMI
    2.ARAÇIN BAĞLI OLMASI NE DERECE İŞİME YARAR YANİ BAĞLI BULUNDUĞU TARİHLER.
    3.BANA NEDEN 2011 YILINDAKİ UZLAŞMADA 13.600 HESAP ÇIKARTIP SONRA TEKRAR 2012 NİN 11. AYINDA TEKRAN 103.BİN TL HESAP ÇIKARTILIYOR.
    4.İNANIN BULUNDUĞUM YERDEKİ MALİYE ÇALIŞANLARI BANA HİÇ BİR ŞEKİLDE YARDIMCI OLMUYORLAR BİRİNE SORUYORUM ÖTEKİNE GÖNDERİYOR ÖTEKİNE GİDİYORUM BAŞKA YERE YÖNLENDİRİYOR..
    YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM
    SAYGILARIMLA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.,,
    MADURUM

Kıdemli Üye
    Nereden
    Kayseri

Nuri bey bilgilendirmeniz için teşekkur ederim hukuk bilginiz ve konuya yaklaşımınızıda tebrik ederim.
    smg

Müdavim Üye
    KGK anayasaya aykırı bulunmanın biz meslektaşlar açısından yararı nedir arkadaşlar bu konuya neden bu kadar önem veriyorsunuz. KGK nun gerekli olduğu bu görevi şuanda düzenleyici konumda bulunan kurumların bir üst kuruma ihtiyacı olduğu ülkemiz dışında da kabul görmüş bir olgudur. Dolayısıyla KGK gider farlı bir kurum yeniden oluşturulur. Önemli olan işlevidir. Böyle bir kuruma ihtiyaç varmıdır. Eğer ihtiyaç varsa hükümet farklı bir kurumu bu kez kanun yoluyla kurar. Bu boş işlerle meşgul olmayın.

Kıdemli Üye
    Herşeyin nedeni açık açık belli değil mi Sayın Sabri Bey meslektaşım..Siz hangi sorunun cevabını arıyorsunuz ki??Allahtan Anayasa Mahkemesi'nin yolları çok sağlamda yürümekle aşınacak gibi değil..Güzelde bir şarkı geldi nedense aklıma,Sultaniyegah makamında Bestesi Selçuk Tekay' Beyefendiye ait,Beraber yürüdük biz bu yollarda..Beraber ıslandık yağan yağmurda..Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda..Bize herşey sizi hatırlatıyor..Edited by: ELİFSU

sebep sadece tek olmayabilir, işin hem politik hemde fonksiyonel tarafından bakmak gerekir. Bir taraftan denetim alanında çok başlılığa son vermek (fonksiyonel) bir taraftan da Odalar ve üzerinde TÜRMOB a nufus edilememesinden dolayı alternatif üst kurul oluşturmaktı.

Dikkat ederseniz KGK ruhsat, kimlik, mühür vererek bir nevi meslek örgütü durumuna geçti. zaten tüm kapışmada buradan çıktı yoksa YMM veya 15 yıllıkların tanınması tanınmaması değil. İş güç ve prestij kaygısıydı.....

Yoksa devletin esası ve devamlılığı karinesi gereği lisans sahibi meslek mensuplarının ve aktif olarak denetim işinde olanların kazanılmış hakları ile sınava girip de henüz alamamış arkadaşların hakkı işin sonunda korunmak zorundaydı. (kaldı ki sayın başkan bunu net bir şekilde ifade etti)

Odalarımız maalesef muhasebe/bürü zorluklarından veya sarmalından bunalan bizlere amatörce "denetim" işini önerip teşvik ederek maddi beklentilerin yüksek tutması sonucu oldu, zira bizleri UFRS geçiş, danışmanlık ve sistem iç denetim konularında uzmanlaştırabilselerdi bu kadar kıyamet ve kavgaya gerek kalmayacaktı...

neyse bu hafta içinde yönetmelik büyük ihtimalle açıklanacak olup, ortalık biraz rahatlayacak...

merakta etmeyim lisans sahiplerinin %90 nıda denetim yapmayacak veya yapamayacak...

Sevgilerimle;
    CPA, MA, IACML, IAIL

Kıdemli Üye
    Nereden
    İZMİR
    Arkadaşlar Anayasa mahkemesi KGK yasal bir kurumdur, dedi.

Anayasa Mahkemesi, 31 Ocak 2013 tarihli toplantı sonuçlarını açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Esastan karara bağladığı KHK’lardan;
    -654 sayılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin bütün hükümlerinin,
    -660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin bütün hükümlerinin,
    Anayasaya aykırılık açısından değerlendirildiğini, düzenlemelerin ve bazı hükümlerinin iptali istemleri hakkında karar verilmesine yer olmadığına, bazı hükümlerinin ise Anayasa’ya aykırı olmadığına Karar verildiğini; 660 sayılı KHK’nın bir maddesinin üç fıkrasının ise Anayasaya aykırı bulunduğunu belirtti.
    İptal edilen düzenleme
    26.9.2011 günlü, 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 16 ncı maddesinin (2), (3) ve (4) numaralı fıkraları, Anayasa’nın 91 inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı bulunarak iptal edilirken, iptal hükümlerinin, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak 9 ay sonra yürürlüğe girmesine Karar verildi.
    660 sayılı KHK’nın “Meslek personeli” başlıklı 16 ncı maddesinin birinci fıkrası (altı çizili fıkra) hariç tamamı iptal edildi.
    Meslek personeli
    "MADDE 16 ‒ (1) Meslek personeli, uzman ve uzman yardımcılarından oluşur.
    (2) Uzman yardımcısı kadrolarına atanabilmek için 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara ek olarak;
    a) En az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler ile ticari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
    b) Merkezi yarışma sınavından belirlenen asgari puanları almış olmak ve Kurum tarafından yapılacak özel yarışma sınavında başarılı olmak,
    c) Sınavın yapıldığı tarih itibarıyla otuzbeş yaşını doldurmamış olmak,
    şartları aranır.
    (3) Uzman yardımcılığına atananlar, en az üç yıl fiilen çalışmak, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az (C) düzeyinde yabancı dil puanı almak veya buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak ve Kurumca belirlenen konuda tez hazırlamak kaydıyla yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Yeterlik sınavında başarılı olanlar uzman kadrosuna atanırlar. Mazereti olmaksızın sınava girmeyen veya sınavda iki defa başarısız olanlar durumlarına uygun kadrolara atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilir.
    (4) Meslek personelinin mesleğe alınmaları, atanmaları, yetiştirilmeleri, giriş ve yeterlik sınavları ile çalışma usul ve esasları Kurum tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir."
    \"ALLAHIN GÜLLERİ YAKAMIZI BIRAKMASIN\" www.yarantr.com

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Ana Muhalefet partisinin 660 sayılı KHK'nin bazı maddelerinin, anayasaya aykırılığı iddialarının anayasaya aykırılığı yolundaki talebi, çoğunlukla ve çoğu maddelerinin de anayasaya uygun görülerek reddedilmiştir.
    Ancak, Ana Muhalefet partisinin 660 sayılı KHK'nin anayasaya aykırılığını öne sürmediği başka maddeleri ve başka boyutları vardır. Bunlar başka davalarda öne sürülmüş olup, bu davaları gören mahkemelerce, herhangi bir biçimde yeniden anayasa mahkemesi önüne her an getirilebilir.

Hiç bir "demokratik" ülkede böyle, tepeden inme, mesleki standartlar, kurallar ve kurullar ile kurumlar oluşturulmaz. Hepsinde de, aşağıdan yukarıya, bilimsel bir uslupla tartışılarak, demokratik tarzda oluşturulur.