Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: A.Cihat Oğuzoğlu çalışması hk.

Ziyaretci

Ispartalı meslektaşımızın programını;

https://www.mustafagulsen.com/download/indir.asp?id=135

veya

https://www.mustafagulsen.com/download/indir.asp?id=136

adreslerinden temin edebilirsiniz.

Bu program excel çalışmasıdır. 2004 ve 2003 dönem enflasyon düzeltmelerini yapabilmektedir. Sorularınızı bu forumda yazabilirsiniz.

Saygılarımla

Mustafa GÜLŞEN

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Üstadım ve hemşehrim Cihat Oğuzoğluna verdiği emek ve yardımları için teşekkür ederiz.
    best43

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

ENFLASYON DÜZELTMESİ VE PROĞRAMLA İLGİLİ BAZI AÇIKLAMALARI BURAYA AKTARMAK VE SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM....

Enflasyon düzeltmesi için, öncelikle 328 sayılı vuk tebliğini mutlaka ama mutlaka okunmalı....

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">2003 Yılı Düzeltmesi ;<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>[/B]

2003 yılı mizanı, yazıcıdan detaylı bir biçimde alınarak bu mizan üzerinde çalışmaya başlayalım.

Önce , mizanda parasal olmayan, yani düzeltmeye konu hesaplar seçilmeli ve bu hesapların işlem tarihleri, düzeltmeye esas tarihleri, 328 S VUK tebliğine göre tespit edilerek düzeltme işlemine geçilmelidir.

Örneğin; sabit kıymetler düzeltilecekse, önce bunların satınalma –kayıt tarihleri- tespit edilmeli, ve bu güne kadar ayrılmış amortismanları ile satın alma bedelleri SABİT KIYMET DÜZELTMESİ bölümüne teker teker girilmelidir.

Düzeltme tablolarının yazıcı çıktıları alınmalı ve bunlar yevmiye maddelerine aktarılmalıdır…

2003 Yılı düzeltmelerinin yevmiye kayıt tarihini, 2004/ 4. geçici vergi dönemi başı olarak önerebilirim… (01.10.2004)

Düzeltmede, 698 Hesabı bir HAVUZ olarak düşünmeliyiz, ve geçmişten gelen tüm doğru yada yanlış yokedilmesi gereken uygulamalar bu havuza atılarak yokedilmeli yada düzgün hale getirilmelidir.

Ayrılmamış amortismanın ayrılmış gibi kabulü, mutlaka yevmiye kaydı ile yapılmalıdır. Örneğin ; Şubat 2000 yılında alınan 10.000.000.-Tl bedelli bir sabit kıymetin, eğer hiç amortismanı ayrılmamışsa, önce ; (Yıllık %20 varsayımıyla)

----------------/-------------------

681 Hs ( borçlu ) 80.000.000.-

257 Hs (Alacaklı) 80.000.000.-

----------------/---------------------

950 80.000.000.-

951 80.000.000.-

----------------/--------------------

Kaydı yapılmalıdır.

(Burada daha kısa bir yol da izlenebilir. Örneğin 681 Hs yerine doğrudan bilançoda yer alan 580 yada 570 hs. ı kullanarak aynı sonuca ulaşılabilir…..Zira, eğer biz bu gideri zamanında yazmış olsaydık, sonuçta , ya 570 hs, ya'da 580 hs ta görülecekti…)

Bu kayıttan sonra, Düzeltilecek sabit kıymetin giriş tarihi 02 2000, değeri, 10.000.000.- ve birikmiş amortismanı 8.000.000.- TL yazarak, düzeltme farkını bulabiliriz. ( bizim proğramımızda)

Düzeltmeden doğan borçlu ve alacaklı hesaplar 698 hesapta toplanacak. Ve Sonuçta 698 hesap eğer borç bakiye veriyorsa 580 Hs a , Alacak bakiye veriyorsa, 570 hesaba aktarılarak kapatılacaktır.

Enf. Düzeltme zararının doğması durumunda ( 580 hs ta ki ) bu zarar, Sermayeyi azaltıcı bir unsurdur ve enflasyon düzeltmesinden doğmuştur, 502 Hesap ise Sermayeyi artırıcı bir unsurdur . O da enflasyon düzeltmesinden doğmuştur. Öyleyse bunların birbirine mahsubu son derece doğal bir olaydır. Ve malumunuz olduğu üzere 339 tebliğle bu mahsup işlemi gündeme getirilmiştir. Bu hahsup işlemi yapılmalıdır. (Yasa ilk çıktığında, bu farkı ne zamana kadar hesaplarda taşıyıp duracağız diye düşünmüşümdür.)

Kısaca bir örnek…. ; Sermayeyi düzelttik…, düzeltme farkı 35.000.000.000.- Tl ve 502 hesabın borcuna girdi…. Diğer hesapların düzeltmelerinden, sonuçta, 580 hesaba 21.500.000.000.-TL bakiye geldi…. İşte burada …..

-----------------------/------------------------------

502………..21.500.000.000.-

580…………. 21.500.000.000.-TL

------------------------/--------------------------

Kaydı yapılarak 580 hs yok edilmelidir.

Bu durumun tersi de olabilir… 580 değilde, 570 e bakiye gitmiş olabilir… Enflasyon düzeltmesinde ( Aktifte yer alan parasal olmayan kıymetlerin pasifte yer alan parasal olmayan kıymetlerden çok olması neticesi) Enf Düzeltme karı oluşabilir. Bu da 570 hesaba atılmış olabilir…. Burada 570 hesap olduğu gibi kalacaktır. Zira Sermayeyi artırıcı bir unsurdur…

Bu şu demektir, Sermayeniz , enflasyondan değer kazandığı gibi, dışardan sağladığınız kaynaklar da size enflasyondan değer kazandırmıştır. ( bu durum ileriki yıllarda -2004 dahil - başınıza iş açabilir….. Karşınıza, hiç umulmadık bir şekilde vergi matrahı çıkarabilir.)

Dolayısıyla hem 502 hesabınız hemde 570 hesabınız sermayenin bir cüz ü bir parçası sayılacağından olduğu gibi bırakılacaktır. Ancak ileride firma sermaye artırırımı kararı alarak bu iki hesabı da sermayeye aktarabilir….

Enflasyon düzeltmesinden doğan farklar, her hesabın altında açılacak bir tali hesapta takip edilebileceği gibi doğrudan hesabın kendi üzerine de ilave edilebilir…..

Enflasyon düzeltmesi bir mali milattır. Bu nedenle özellikle 2003 yılı .. çok iyi değendirilerek doğru bir biçimde düzeltilmelidir.2003 yılı temeldir… Bu temel üzerine bina yapılacağından temelin sağlam atılması gerekir..

Sermaye, temelde ödeme tarihi ile düzeltmeye tabi tutulmalıdır. Ancak mahsup işlemi yapılması durumunda kayıt tarihi ( mahsuplaşma tarihi) geçerlidir. Bazı arkadaşlarım, geçmişi çok iyi bilemediklerini yada şahsi firmalarda sermayenin düzeltilmesi ile ilgili tereddütlerinin olduğunu beyan etmekteler….

Tarihin bilinememesi durumunda 9 nolu sirkülerde nasıl bir işlem yapılacağı açıklanmıştır. Şahsi firmalarda ise , sermayenin tescili diye bir şeyin sözü edilemeyeceğinden , Resmi belge olan Defter kayıtlarına itibar edilmelidir. Örneğin Ocak-1996 da kurulan bir şahsi firmanın ilk kuruluş sermayesi 10.000.000.000. olsun. 1999 Yılında 1996+1997+1998 yıllarında oluşan toplam 30.000.000.000.-Tl kardan, 10.000.000.000.-Tl işletme sahibinin şahsi hesabına , 20.000.000.000.-Tl de 02.02.1999 tarihinde Sermayeye ilave olsun. Bu durumda Düzeltme tablosu şu şekilde olmalıdır;

Düzeltilecek toplam sermaye = 30.000.000.000.-
    Düzeltme Tarihi Düzeltilecek Tutar <O:P></O:P>

1- Ocak-1996 10.000.000.000.-

2- Şubat-1999 20.000.000.000.-

Böyle durumun uyuşmazlık konusu olması halinde , durumun aksini ispat, idareye aittir. Burada sermayenin tescil zorunluluğu bulunmadığından ,

firmanın ispat edici vesikası , delili, <B style="mso-bidi-font-weight: normal">defter kayıtlarıdır[/B].

2003 Düzeltme sonucu,Düzeltilmiş Bilançoda yer alan tüm hesaplar, 31.12.2004 tarihine taşıma katsayısı ile taşınacak, Mart ve Nisan aylarında vereceğimiz Gelir ve Kurumlar Vergisi beyannamelerine, bu şekilde eklenecektir. Bu konu, uygulama henüz başlamadığı için gündeme taşınmamıştır. Ama ben hatırlatma gereğini duyuyorum…. Bu hususta da (zaman ve şartlar müsait olursa) hazırlayabilirsem … Düzeltilmiş bilançoyu Taşınmış bilançoya dönüştüren bir proğram hazırlayıp kullanıma sunacağım…..

2003 düzeltmesi ile ilgili önemli gördüğüm konuları başlıklar halinde buraya aldım….. Bu konulardaki farklı görüşleri paylaşmaya hazırım….

2004 Yılı düzeltmesi ile ilgili daha sonra tekrar bilgi paylaşacağım.

Selam ve sevgiler

A Cihat Oğuzoğlu

SMMMEdited by: A.Cihat
    A.Cihat Oğuzoğlu

Üye
    Nereden
    Turkey

sayınA.Cihatmeslektaşım;

bu konu ile ilgili bilgileriburaya yazabilirsin.
    Gerçekçi Ol İmkansızı İste

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Oğuzoğlu,

Programınızı kullanıyorum.Çok pratik ve kolay.Kayıtlardan sonra 2004 bilançosu zaten düzeltilmiş haliyle Muhasebe programımızdan çıkıyor.Exele aktarıp 2003 düzeltilmiş ve taşınmış bilançosunuda girdikten sonra olay bitiyor.Komple düzeltme ve taşıma yapan programlar ise hem güven vermiyor hemde hata veriyor ayrıca sürekli olarak mevzuata eklemeler yapılıyor.

Yanıza gelince yazıldığı zamanıda dikkate alınca bir harika olmuş, tam olarak Maliyenin düzenlemeri ile uyumlu.Hatta hala taslak halindeki siküyle amaçlanan sonucu dahi veriyor.Orada zamanında ayrılmamaış amortismanların 698 hesaba alınması yazılı fakat sizde zaten 681/580 hesaba alıp o hesaplarıda neticede 698 hesapla sıfırladığınıza göre yine sonuç aynı.

Emeğinize sağlık.
    Saygılarımla

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın ekici ,

Görüşleriniz için teşekkür ederim, Meslektaşlarıma faydalı olmak bana onur verir....Gerçekten bende epeyce aramama rağmen değişik ve kullanımı kolay bir enflasyon Düzeltme Proğramı bulamadım.....

Taşıma işine gelince, Taşıma ile ilgili geçmişte yaptığım açıklamalara ve görüşlerime bi hayli tepki aldım. Nerden çıkartıyorsunuz böyle bir şeyi dediler....(sizde katılmadınız diye biliyorum) Gelirler genel Müdürlüğünde bir yetkiliye mail yoluyla bu meseleyi açtım.Bana Taşıma işlemi ile ilgili ( bu nedir......? taşınmış bilançodan birşey anlamadım........ anlamında bir şeyler ) dediler.... E-postamı elimden aldıkları (hackerlar) için buraya alamıyorum ama maalesef böyle.Şu ana kadar, bu konuda hiçbir açıklama da gelmedi....... Bende geri adım atarak 2003 ve 2004 yılları düzeltilmiş bilançolarını veriyorum..... Ama fikrim hala Taşınmış Bilanço verilmesinden yana.....

Selam ve sevgiler

A cihat Oğuzoğlu

acoguzoglu@hotmil.com

A.Cihat Oğuzoğlu

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Oğuzoğlu,

Sık sık üzerinde durduğumuz ve sizinde önerdiğiniz gibi, meslektaşlarımız tebliğ ve sirküleri tam okumadan yani olayın taslağını hafızalarında şekillendirmeden detaylı ve bir o kadar karmaşık programarı alıp düzeltme yapacaklarını sandılar başta bizde öyle düşündük, bu programların reklamlarıda bu yanlış oluşumu sağladı.

Haftasonu bir meslektaşımıza yardıma gittik.Bu meslekte bizden eski ve daha yeterli olmasına rağmen Enflasyon Düzeltmesi ile ilgili yazılanları okumuş programlardan satın almış fakat 328 seri numaralı tebliği dahibir bütünolarak okumamış bu tebliğe defalarca parça parça bakmış.Olayı gözünde okadar büyütmüş ki anlatamam.

Önce tebliği ilk defa görmüş gibi baştan sona okumasını söyledim.Biz oraya gidene kadar okumuş.Ve sizin programınızı kullanarak basit bir işletmenin 2003-2004 düzeltmelerini yaptık.

Biraz önce telefon etti, düzeltmeleri yapabiliyor ve hatta kullandığı Muhasebe programına entegre hazırlanmış o ilk görünüşte karmakarışık düzeltme programınıda kullanabiliyormuş.

Eğitim seminerlerinde olsun, Hazırlanan CD lerde olsun bu hata hep yapıldı.Düzenlemelerin karmaşıklığı ve sürekli değişkenliği üzerine birde Enflasyon düzeltmesinin ana hatlarıyla mantığı açıklanmadan detayda kaybolundu.Tartışma konusu işlemler olayın özü ile karıştırıldı.

Evet bu karmaşık mevzuattan haklı olarak birkısım meslektaşlarımız eğitim seminerlerindeki açıklamaların ışığında,

Yıllık beyannameler ekinde 2003 yılı Bilançosunu ve 2003 yılının Düzeltilmiş Bilançosunu içeren bir bilançonun ayrı,

2003 yılının Düzeltilip 31.12.2004'e taşınmış, 2004 yılının düzeltilmiş bilançosunun ayrı,

Yani iki ayrı bilançonun yıllık beyannameler ekinde verilmesi gerektiği söylediler.

338 sıra numaralı Tebliği "Taşıma" ve "Taşıma Katsayısı" Tanımlamalarından bu mana çıkartılabilir.

2003 Düzeltilmiş Bilançosunun tebliğe göre taşınması sonucu ise bilanço denkliğinin sağlanamadığı Sayın Kurdoğlunun daha tebliğ taslakken hazırladığı ve sizin bu foruma alıntıladığınız yazısında olduğu gibi ayrı bir sorun olmakla beraber, Yıllık Beyannameler ekinde böyle iki ayrı bilanço verileceğine dair bir düzenlemede yok.

Benim itirazım buna idi ve neden Maliye Bakanlığı istemeden Düzeltme ve Taşıma usullerini yorumlayarak ek yükler arıyoruz demek istemiştim.
    Saygılarımla

Yeni Üye
    Nereden
    İstanbul
    harika ötesi bir proğram Sayın Cihat Bey e teşekkürler..
    HsN

Üye aytacgoksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    SMMM
    hala 2014/9 ay enflasyon düzeltmesi programı mevcut sisteme yenisi 12/2014 eklenmeyecek mi acaba