PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KESİN MİZAN

sevket
14.Mart.2011, 09:56
Arkadaşlar kolay gelsin.Kesin mizan bilfiriminde 700 lü ve 600 lü kapanan hesaplar dahil edilecekmi.

advisor
14.Mart.2011, 10:23
hesaplardaki hareket miktarlarını gösterceksiniz ancak bakiye olmayacak en son 590-591 atıp brakıyorsunuz.

zeyneportak045
14.Mart.2011, 10:29
KESİN MİZAN I SÜRESİ İÇİNDE DÜZELTME VERİRSEK HERHANGİ BİRŞEY OLURMU BİLEN VAR MI

hasan er
14.Mart.2011, 11:29
Arkadaşlar kesin mizan kebir mizanıdır 590 da kalırsa bilançodan farkı kalmaz önemli olan haraketlerdir paket proğramlar kayıtlı olan işlem gören kapanan bakiye veren tüm ana hesapları veriyor aman yanlış anlaşılmasın.

mert54
14.Mart.2011, 11:40
ARKADAŞLAR HERKESE KOLAY GELSİN , ADİ ORTAKLARIN KESİN MİZANLARININ ORTAKLIK HESAP NUMARASINAMI VERECEĞİZ GÖNDEREN VARMI ACABA

hasan er
14.Mart.2011, 12:22
her ortak için kendi hesap nosuna ayrı ayrı verileceği yönünde bir görüş oluştu mantıklı olan budur.Bilançoyuda gelir tablosunuda her ortak için tam veriyoruz dan haraketle normaldir.

advisor
14.Mart.2011, 12:41
sayın hasan er 590 da kalmayacak ta nerde kalacak tıpkı bilanço gibi en son bilanço hesaplarına geitirlip öyle brakılacakkendi şahsi kanaatlerinizi bir delile dayandırmadan söylemeyinki insanların kafası karışmasın. TEREDDÜDLERİ OLAN ARKADAŞLAR 0312 302 11 97 NOLO TELEONDAN YARDIM ALABİLİRLER

cihan54
14.Mart.2011, 12:50
Benımde bu konuda tereddütüm var gercekten. Kesın mızanda 590 dan sonrakı hesaplar gözükecek mi ? Ben gözükmeyecek dıye bılıyorum.

naz_76
14.Mart.2011, 12:51
sayın hasan er 590 da kalmayacak ta nerde kalacak tıpkı bilanço gibi en son bilanço hesaplarına geitirlip öyle brakılacakkendi şahsi kanaatlerinizi bir delile dayandırmadan söylemeyinki insanların kafası karışmasın. TEREDDÜDLERİ OLAN ARKADAŞLAR 0312 302 11 97 NOLO TELEONDAN YARDIM ALABİLİRLER
hasan beyin söylediği farklı bişey orda.590 veya 591 den sonra kapansa dahi hareket gören hesaplarda kesin mizan bildiriminde yer alıcak.

tanegül
14.Mart.2011, 13:18
403 No'lu tebliğde
3.1. Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar.
şeklindeki ibareden anladığım kadarıyla,
Ortaklığın kendisi gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmadığı için bu adi ortaklığa ait kesin mizanın verilme zorunluluğu yok.
Ortakların bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olması halinde ortaklıktan elde ettikleri gelirleri hisseleri oranında bu hesapları içerisinde göstermeleri gerektiği için sadece kendi hesaplarına ait mizanın bildiriminin zorunlu olduğunu düşünüyorum...
http://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gif

hasan er
14.Mart.2011, 16:05
sayın tanagül
10 ortaklıda olda işletmenin bilançosu kesin mizanı tektir.adi ortaklık adına kurum geliri baabında bir beyan olmadığı için kesin mizan verilememesi normaldir.Şahıslar adına gelir payı ile birlikte mali tabloları tam verdiğimizi düşünürseniz mantıken ortaklar adına verilmesi doğaldir.
sayın advisor
hala aynı fikirdemisimiz kesin mizan bilgileri hesap gören kebir hesaplarını kapsar yerine göre 950 kodlu hesaba kadarolabilir.Kesin mizan isteme mantığı bilançodan farklıdır.Paket proğramlarda kesin mizan istenince verdiğine bakınız bana hak vereceksiniz.Kolay gelsin.

tanegül
14.Mart.2011, 16:20
Sn Hasan ER

Adi ortaklığın mizanı her halükarda verilmiyor ben bunu anlıyorum. Aynı şeyimi söylüyoruz??

http://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gifhttp://www.mustafagulsen.com/forum/smileys/smiley1.gif

advisor
14.Mart.2011, 20:01
sayın hasan er ilk yazdığıma dikkat ederseniz hareket tutarları gözükecek diyorum yani 6 ve 7 gruplu hesapların bakiyeleri kapanmış ancak borç alacak sutunları eşit şekilde hareket gözükecek sanırım aynı şeyi söylüyoruz

14.Mart.2011, 20:24
Arkadaşlar net bir şekilde yazarmısınız bu soruma.kafamız karışmadan.

Kesin mizanda kapanan hesaplar yazılacak bakiyesi olanlar dahil
590 hesaptan sonraki 600-700 hesaplar da mı yazlacak.yardım edermisiniz.

advisor
14.Mart.2011, 20:27
sayın çilek zaten çok açık 600 ve 7oo hesaplar kapalı ancak kapanan tutarlar gözükecek örnek- borç- alacak---borç-alacak
600- 10.000 10.00000

ASEL
14.Mart.2011, 20:36
ARKADAŞLAR HERKESE KOLAY GELSİN , ADİ ORTAKLARIN KESİN MİZANLARININ ORTAKLIK HESAP NUMARASINAMI VERECEĞİZ GÖNDEREN VARMI ACABA

Arkadaşlar Adi Ortaklık adına ben verdim kabul etmedi.

''5020 vergisinden mükellef değildir'' diyor.

Ortaklar adına (3 ortak var) verdim öyle kabul etti. Yani her ortağa ayrı ayrı verilecek anlaşılan. Yalnız 1 adam tek işle meşgul değil. 2-3 tane değişik insanlarla ortaklığı varsa bunun mizanı olacak. ??????

14.Mart.2011, 20:39
sayın çilek zaten çok açık 600 ve 7oo hesaplar kapalı ancak kapanan tutarlar gözükecek örnek- borç- alacak---borç-alacak
600- 10.000 10.00000

Sayın advisör 600 hs gelinceye kadar peki arada kapananlar bakiyesi olmayanlar
101-25,000-25,000 vs.hesaplar yazılcak mı

ASEL
14.Mart.2011, 20:46

Arkadaşlar Adi Ortaklık adına ben verdim kabul etmedi.

''5020 vergisinden mükellef değildir'' diyor.

Ortaklar adına (3 ortak var) verdim öyle kabul etti. Yani her ortağa ayrı ayrı verilecek anlaşılan. Yalnız 1 adam tek işle meşgul değil. 2-3 tane değişik insanlarla ortaklığı varsa bunun mizanı olacak. ??????

....
?/images/16205292986829201725.png

DUMANLI
14.Mart.2011, 21:04
bu işte sözleşmeler gibi olacak anlaşılan ben ortaklar adına verilmesi gerektiğine inanamıyorum. Eğer böyle olursa mizan bölünmeden yani her ortağa aynı mizanın verilmesi gerekir belki not olarak ortaklık hisse oranı belirtilebilir.

ASEL
14.Mart.2011, 21:09
bu işte sözleşmeler gibi olacak anlaşılan ben ortaklar adına verilmesi gerektiğine inanamıyorum. Eğer böyle olursa mizan bölünmeden yani her ortağa aynı mizanın verilmesi gerekir belki not olarak ortaklık hisse oranı belirtilebilir.

Sayın Dumanlı Bir Önceki mesajımda gönderdim. Ortaklık adına verilmiyor. Bireysel olarak verince kabul ediyor. Ortaklık Pay oranını filan yazacak bir yer yok. Ayrıca önceki mesajımda belirttim. Mükellef A şahsı ile ortak iş yapıyor aynı zamanda B şahsı ile ortak başka bir işi var. İşte burada sakatlık var. Bilanço ve Gelir tablolarını malum ayrı ayrı girebilirken mizanda böyle bir bölüm yok. O zaman madem bunu yapmadınız BA-BS formu gibi oratklık adına verilecek halde bunu yayınınlamarı doğru olurdu düşüncesindeyim.

advisor
14.Mart.2011, 21:11
sayın çilek evet dönem içerisinde hareket görmüş ve kapanmış bütün hesapların hareket tutarlarını gösteriyorsunuz amaç o zaten ortaklar hesabını düşündükçe uykularım kaçıyor hayırlısı bakalım.

aslanli01
14.Mart.2011, 23:54
<div></div>
<div></div>
<div></div>
<div></div>
<div>Sayın Dumanlı Bir Önceki mesajımda gönderdim. Ortaklık adına verilmiyor. Bireysel olarak verince kabul ediyor. Ortaklık Pay oranını filan yazacak bir yer yok. Ayrıca önceki mesajımda belirttim. Mükellef A şahsı ile ortak iş yapıyor aynı zamanda B şahsı ile ortak başka bir işi var. İşte burada sakatlık var. Bilanço ve Gelir tablolarını malum ayrı ayrı girebilirken mizanda böyle bir bölüm yok. O zaman madem bunu yapmadınız BA-BS formu gibi oratklık adına verilecek halde bunu yayınınlamarı doğru olurdu düşüncesindeyim. </div>

Sayın ASEL bende de 5020 uyarısı veriyor.bugün tekrardan başkanlığı aradım ortaklar adına verilememsi teknik bir arızadan kaynaklanıyormuş. Bir iki gün içerisinde sorun giderilir dedi yekili kişi. Benimde benzer durumda bir mükellefim var vergi dairesinide aradım ortaklar için kesin mizan bildirimi verilmeyecek ortaklık adına verilecek dediler. Onlarda başkanlığa sormuşlar aynı açıklama onlarada yapılmış. Ben başkanlıkta Ahmet Bey ile görüştüm. teyit için arıyabilirsiniz. İyi akşamlar.

smmm1998
15.Mart.2011, 09:35
Ortaklıkta kesin mizanın ortaklık adına verileceği söylendi. 0.312 3021009 Alpcan Bey hata verebileceği de söylendi. Bir iki güne kadar uygun olacakmış.

tanegül
15.Mart.2011, 09:50
Değerli arkadaşlar
Tebliğe göre ADİ Ortaklıklar BİLANÇO ESASINA TABİ GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ olmadığı için mizan verilme yükümlülüğü yok.
Eğer Ortaklar Bilanço Esasına tabi Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefiyse Adi ortaklıktan elde ettikleri gelirleri 640-iştirakten temettü gelirleri veya 641-Bağlı ortaklıklardan temettü gelirleri hesabında göstermeleri gerektiği için , ayrıyeten adi ortaklık için mizan vermek zorunluluğu yoktur.
Alpcan bey'in verrilecek demesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Saygılarımla,

YELİZ CEYHUN
15.Mart.2011, 10:42
kesin mizanın tarihlerinde değişiklik oldumu gelir vr için 31.03.2011 kurumlar içinde 30.04.2011 mi? bir değişiklik varmı?

ASEL
15.Mart.2011, 10:55

Sayın Dumanlı Bir Önceki mesajımda gönderdim. Ortaklık adına verilmiyor. Bireysel olarak verince kabul ediyor. Ortaklık Pay oranını filan yazacak bir yer yok. Ayrıca önceki mesajımda belirttim. Mükellef A şahsı ile ortak iş yapıyor aynı zamanda B şahsı ile ortak başka bir işi var. İşte burada sakatlık var. Bilanço ve Gelir tablolarını malum ayrı ayrı girebilirken mizanda böyle bir bölüm yok. O zaman madem bunu yapmadınız BA-BS formu gibi oratklık adına verilecek halde bunu yayınınlamarı doğru olurdu düşüncesindeyim.

Sayın ASEL bende de 5020 uyarısı veriyor.bugün tekrardan başkanlığı aradım ortaklar adına verilememsi teknik bir arızadan kaynaklanıyormuş. Bir iki gün içerisinde sorun giderilir dedi yekili kişi. Benimde benzer durumda bir mükellefim var vergi dairesinide aradım ortaklar için kesin mizan bildirimi verilmeyecek ortaklık adına verilecek dediler. Onlarda başkanlığa sormuşlar aynı açıklama onlarada yapılmış. Ben başkanlıkta Ahmet Bey ile görüştüm. teyit için arıyabilirsiniz. İyi akşamlar.

Sayın Dumanlı Ortaklık adına vermeyince bende her ortak için ayrı ayrı verdim. Onayladım. O zaman şimdi nasıl yapmam gerekecek. Olmazsa Birde oratklık adına versem 2-3 gün sonra. Acaba problem olurmuki. (her şey birbirine karıştı.)

avni2004
15.Mart.2011, 16:01
Bende ortaklık adına kabul etmeyince sistem her ortak adına ayrı verdim umarım bundan bi proplem cıkmaz.Hem ortaklık adına istemelerinin yasal dayanagı nedir tanegül arkadasımız dediği gibi adi ortaklık Gelir veya Kurumlar vergisi mükellefi değilki buna istinaden bu bilgiyi istemelerinin yasal dayanagıda yok ama ortaklık adına her ortak Gelir vergisi mükellefi onların vermesi daha mantıga uygun

GULCAN_MUHASEBE
15.Mart.2011, 21:42
Değerli arkadaşlar
Tebliğe göre ADİ Ortaklıklar BİLANÇO ESASINA TABİ GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ olmadığı için mizan verilme yükümlülüğü yok.
Eğer Ortaklar Bilanço Esasına tabi Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefiyse Adi ortaklıktan elde ettikleri gelirleri 640-iştirakten temettü gelirleri veya 641-Bağlı ortaklıklardan temettü gelirleri hesabında göstermeleri gerektiği için , ayrıyeten adi ortaklık için mizan vermek zorunluluğu yoktur.
Alpcan bey'in verrilecek demesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır.

Saygılarımla,

??????
Bilanço esasına tabi adi ortaklık olmazmı..niye kesin mizan vermesin

GULCAN_MUHASEBE
15.Mart.2011, 21:56
403 No'lu tebliğde
3.1. Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri elektronik ortamda kesin mizan bildirimi vermek zorundadırlar.
şeklindeki ibareden anladığım kadarıyla,
Ortaklığın kendisi gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmadığı için bu adi ortaklığa ait kesin mizanın verilme zorunluluğu yok.
Ortakların bilanço esasına göre defter tutan gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olması halinde ortaklıktan elde ettikleri gelirleri hisseleri oranında bu hesapları içerisinde göstermeleri gerektiği için sadece kendi hesaplarına ait mizanın bildiriminin zorunlu olduğunu düşünüyorum...
sermaye şirketleri ve kollektif şirketler haricindeki ortaklıkların hepsi adi ortaklıktır.
çıkan mizan hiçbir şekilde ortakların hisseleri oranında bölünemez (tasfiye ve kapanış haricinde) ...doğru olan ortaklık adına tek mizan verilmesidir..şu anda sistem buna uygun olmamasına rağmen..yakın zamanda düzeltileceğini umuyorum.

aslanli01
15.Mart.2011, 22:45
Değerli arkadaşlar
<div> Tebliğe göre ADİ Ortaklıklar BİLANÇO ESASINA TABİ GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ olmadığı için mizan verilme yükümlülüğü yok.</div>
<div> Eğer Ortaklar Bilanço Esasına tabi Gelir ve Kurumlar vergisi mükellefiyse Adi ortaklıktan elde ettikleri gelirleri 640-iştirakten temettü gelirleri veya 641-Bağlı ortaklıklardan temettü gelirleri hesabında göstermeleri gerektiği için , ayrıyeten adi ortaklık için mizan vermek zorunluluğu yoktur.</div>
<div> Alpcan bey'in verrilecek demesinin yasal dayanağı bulunmamaktadır.</div>
<div></div>
<div> Saygılarımla,</div>
<div></div>

Sayın tanegül bende ortaklar adına yollamıştım vergi dairesinden ortaklık adına göndermem gerektiğini söylediler. Başkanlıkta iki-üç kişi ile görüştüm isimlerini unuttum onlarda aynı şekilde söylüyorlar.

tanegül
16.Mart.2011, 09:39
Adi ortaklıklar Bilanço esasına tabi tabiki olabilir. Burada Söz konusu olan ortaklarından farklı bir gelir vergisi veya kurumlar vergisi mükellefiyetlerinin olmaması.
Ben Adi ortaklığın Mizanın ortakların hissesi oranında bölünüp ortaklar adına verilmesindende bahsetmiyorum.Böyle bir şeyde söz konusu değil.

Adi ortaklığa aitgelirler eğer ortakların bilanço esasına göre gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyetleri varsa hisseleri oranında ''bağlı ortaklıklar veya iştirakler temettü gelirleri hesabındagelir tablosuna dahil edilipbildirimde bulunulması gerekiyor.

Bilanço esasına tabi gelir ve Kurumlar vergisi mükellefi olmayan Adi Ortaklıkların kesin mizanın ne Ortaklık adına nede Ortakların adına bölünerek verilmesi gibi bir durum söz konusu değil....

Saygılarımla,

tanegül
16.Mart.2011, 10:19
En iyisi örnekle açıklamak

A) XY ADİ ORTAKLIĞI BİLANÇO ESASINA TABİ FAKAT GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ DEĞİL

(GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLMADIĞI İÇİN MİZAN VERME ZORUNLUĞU BULUNMUYOR.

B) X= A.Ş.BİLANÇO ESASINA TABİ KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ

( XY ADİ ORTAKLIĞINDAN ELDE ETTİĞİ KAR PAYINIBAĞLI ORTAKLIKLAR TEMETTÜ GELİRLERİ HESABINDA GELİRLERİNE DAHİL EDER.

X A.Ş NİNKESİN MİZANINI VERİR. AYRIYETEN XY ADİ ORTAKLIĞINA AİTNE TAM NEDE BÖLÜNMÜŞ MİZAN VERMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

C) Y= DEFTERE TABİ OLMAYAN KİŞİ

XY ADİ ORTAKLIĞINA AİTNE TAM NEDE BÖLÜNMÜŞ MİZAN VERMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR.

BUNUN DIŞINDA BİR UYGULAMANIN ŞU AN İÇİN YASAL DAYANAĞI YOKTUR.

SAYGILARIMLA,

Ahmet Evcen
16.Mart.2011, 10:40
ERTELESİNLER SON GÜN BUNU DAEdited by: Ahmet Evcen

aslanli01
17.Mart.2011, 07:27
Herkese Günaydın.Dün itibariyle ortaklık adına kesin mizan gönderilebiliyor ben gönderdim. İyi çalışmalar..

bulut cengiz
25.Mart.2011, 15:04
700 lü hesaplar girilecekmi bence girilecek ben girdim.

yukselmergen
25.Mart.2011, 15:06
Arkadaşlar E bayannmede mevcut olan Kesin mizan bildirimi zaten hangi hesapları bildirmeniz gerektiğini gösteriyor.