PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SSK Giriş Tarihindeki Hatayı Nasıl Düzeltirim?Mustafa Gülşen
20.Eylül.2006, 00:34
Değerli Meslektaşlarım,

Yoğunluktan olsa gerek, SSK ya gönderilen işe ilk giriş bildirgesinin tarihi sehven 19.09.2006 yerine 19.08.2006 tarihi yazılmıştır.

Bir tarih hatasından dolayı 2 aylık muhasebe ücreti (Netine bakarsan 4 aylık) tutarında idari para cezası düzenlenmesi kaçınılmazdır.

Yarın bir dilekçe yazacağım ama ümitsizim. Gecenin bu saatinde KDV yetiştirmenin yanısıra, birde bunun ortaya çıkması tuzu biberi oluyor.

Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla,

Hüseyin KAYA
20.Eylül.2006, 00:58
Sayın Mustafa Gülşen,

Normal işe başlama tarihine göre düzenlenmiş Sigortalı Bildirim Belgesini (Ek-7) belgesini de ssk.ya bildirin.

Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığına ve iş kur'a verilen belgeleri de normal işe başlama tarihi ile bildirin.

İdari para cezası geldiğinde yukarıdaki belgeleri delil olarak göstererek SSK Müdürlüğüne itiraz edin. SSK İtirazınızı kabul edecektir.

(Daha öncede bir forumda okumuştum bir arkadaşımız aynı bu durumu yazmıştı. Dediğimiz belgeleri delil olarak gönderdiğinde SSK'nın İdari para cezasını kaldırdığını yazmıştı.)

Ayrıca, Tekrar İşe girişleri internetten göndermekte fayda var. SSK nın sistemi geriye doğru işe girişe izin vermiyor.Edited by: kaya

smmmozyer
20.Eylül.2006, 01:00
Sayın Gülşen,

İşe giriş bildirgesi hem şef onayı ile hem de evrak kayıttan geçerek kabul edilmektedir. İş yükü oldukça azalmış olan SSK idaresinin bu yanlışlığı görmesi ve uyarması da onların asli görevlerindendir. Ama tüm bunları bir yana bırakarak SSK'nın sizden ispatlayıcı belge isteyeceği de muhakkaktır.

Bu durumda hatır ilişkisi işi çözerdi muhakkak ama bunun dışında ispatlayıcı nasıl bir belge hazırlanılabilir bunu düşünmek lazım.

Bir yargı kararı bulunabilir mi bir araştırmak lazım ...

Şimdilik geçmiş olsun ama bu hepimizin başına gelebilecek bir hadisedir ve umuyorum bir çıkış yolu bulunabilir....

Saygılarımla,

smmmozyer
20.Eylül.2006, 01:14
Sayın kaya okuduğunuz yer şu linkteki konu olabilir mi
[Only registered and activated users can see links] asc&highlight=&sid=6a92ace87985217f445da05a76a3185 6

Hüseyin KAYA
20.Eylül.2006, 08:51
Sayın smmmozyer
Evet, okuduğum yer burası. Güzel yakalamışsınız.

Sayın Mustafa bey, inşallah ceza yemessiniz.

Herkese kolay gelsin.
Edited by: kaya

ŞİMŞEK YASİN
20.Eylül.2006, 10:13
merhaba mustafa bey.benim başımada yaklaşık 5-6 ay önce aynı olay geldi. ilk olarak yapmanız gereken işveren adına ssk ya dilekçe yazmak(şu tarih ve sayı ile verdiğiz işe giriş bildirgemizde işe giriş tarihimizi sehven yanlış yazmışız) . sonra işçi adına dilekçe yazmak ( ............ sigorta sicil numaram ile kayıtlıyım. işverenimin verdiği bildirgede her ne kadar şu tarih yazılsada ben işe ........ tarihte başladım diye.son olarak da sigortalı bildirim belgesi düzenleyin işçi adına giriş tarihini doğru olarak yazın ve ssk ya verin verirken tarih ve sayısını alın.1. işlem bitmiş olacak.sonra size i.p.c gelecek 531,00 ytl geldikten sonra ssk ya itiraz dilekçesi yazın ekinede bütün bu yazmış olduğunuz dilekçelerin fotokopisini ekleyiniz. bu ceza ortadan kalkıyor.bunun la ilgili isterseniz örnek göndereyim.hoşçakalın.

fkirbas
20.Eylül.2006, 10:20
Sayın Gülşen,

İdari Para Cezalarını SSK hiç affetmiyor. Bazı Hataları kendileri de kabul etse bile, İdari Para Cezalarını Kaldırmak istemiyorlar. Bu nedenle,
Özlük Dosyasındaki bütün evrakları tamamlayın.
İkametgah ilmuhabirinin, Sağlık Raporu gibi evrakların veriliş tarihlerinin eski olmamasına dikkat edin.
İşçi sözleşmesine,İşçi bildirim formuna,Ek1 formunu gerçek raihi yazın. Birkaç yıl önce aynı olayı ben de yaşadım. İşçiden, İşe giriş bildirimdeki tarihin yanlış yazıldığını, gerçek işe giriş tarihinin ise ..... tarih olduğuna ilişkin beyan aldım.
Sigorta itiraz komisyonu kabul etmedi, fakat mahkeme kabul etmişti.
Kolay gelsin
Saygılarımla

20.Eylül.2006, 11:51
Sayın Mustafa Bey;
Öncelikle geçmiş olsun dilemek isterim ve yılllar önce başım agelen bir olayı anlatayım size.Yıllar önce daha o zamanlar yeni elemandım. SSK ya işe giriş vermem için formu doldurttular bana... bende doldurdum aynı sizin yaptığınız gibi 1 ay öncesini yaptım. neyse götürdüm sskya beni uyarmadılar da yanlış yazmışsın diye. verdim girişi büroya geldim bir baktım tam 1 ay öncesi. O zamanlarda galiba 3 katımıydı neydi asgariücretin cezası.
Neyse ertesi gün gittim ssk ya evrakı verdiğim memura bayan memur. Gittim yalvar yakar evrak kayıttan evrakı iptal ettirdim. Tabi yanımda doğrusunu götürmüştüm. Hemen o kayıt numarasını yeni evraka geçirdim.
Vel hasıl aramızda kalsın o zamnalar ufaktım bide ağladım kadının yanında:) E tabi az ücrete de çalışıyorum o zzamanlar. 5 sene çalışsam ödeyemezdim zaten.
LAf aramızda bide pasta götürdüm sonradan kadına.....
Ama inanın çok üzüldüm sizin durumunuza
BAŞARILAR DİLERİM...

Mustafa Gülşen
20.Eylül.2006, 15:02
Değerli bilgilerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim.

seyorh
20.Eylül.2006, 19:58
merhaba sayın gülşen.

aynı olay benimde başıma gelmişti.sigorta müdürlüğü ile konuştum.bana aşağıdakileri yapmamı söylediler.ssk'ya hem işveren adına hemde işçi adına dilekçe yazdım. dilekçelerde giriş tarihin sehven yanlış yazıldığını belirttim.işçi içinde olması gereken tarihten sigortalı bildirim belgesi düzenleyip kuruma verdim.herhangi bir cezayi olayla karşılaşmadım.

iyi akşamlar...